Rusija pokušava da "ućutka" laureata Nobelove nagrade za mir za 2021. Dmitrija Muratova tako što je novinara označila kao stranog agenta, saopštilo je 2. septembra telo zaduženo za dodelu prestižne nagrade.
"Dmitriju Muratovu je dodeljena Nobelova nagrada za mir... za svoje napore da promoviše slobodu govora i slobodu informisanja, kao i nezavisno novinarstvo", rekla je u saopštenju Berit Rajs-Andersen, predsednica Norveškog Nobelovog komiteta.
"Tužno je što ruske vlasti sada pokušavaju da ga ućutkaju. Optužbe protiv njega su politički motivisane", dodala je ona. Rajs-Andersen je rekla da Norveški Nobelov komitet "nastavlja da stoji iza važnog posla" koji su obavili Muratov i nezavisna publikacija Novaja gazeta.
Ruske vlasti proglasile su 1. septembra, urednika novina "Novaja gazeta" Dmitrija Muratova, dobitnika Nobelove nagrade za mir, "stranim agentom", nastavljajući da suzbijaju kritičare i nezavisno izveštavanje.
Ruski zakon propisuje da pojedinci i organizacije koje dobijaju sredstva iz inostranstva mogu biti proglašeni stranim agentima, što je pežorativni izraz koji potencijalno podriva njihov kredibilitet u ruskoj javnosti.
Zakonom se takođe zahteva od imenovanih da označe na svakoj publikaciji da su strani agenti.
Muratov je bio glavni urednik Nove gazete, koja je bila veoma cenjena u inostranstvu zbog svog istraživačkog izveštavanja i često je kritikovala Kremlj.
Muratov je bio ko-laureat Nobelove nagrade 2021.
U aprilu 2022. je stavio svoju Nobelovu medalju na aukciju, dobivši 103,5 miliona dolara za koje je rekao da će biti iskorišćeni za pomoć deci izbeglicama iz Ukrajine.
Nekoliko dana nakon toga dok je čekao u kupeu polazak voza iz Moskve za Samaru, vrata njegovog vagona su se naglo otvorila i maskirani muškarac polio ga je smrdljivom crvenom tečnošću iz kante, vičući: "Ovo je za naše momke!"
Od pomešane boje sa acetonom, Muratov je poluoslepeo, ali je i dalje imao prisebnost da pojuri napadača niz platformu.
Stigao je maskiranog čoveka koji je razgovarao sa policajcem i zahtevao njegovo hapšenje, ali ništa nije preduzeto, navodi Gardijan (The Guardian).
Nakon što je Rusija donela oštre zakone kojima se kažnjavaju oni koji kritikuju njene vojne akcije u Ukrajini ili za koje se tvrdi da diskredituju ruske vojnike, Novaja gazeta je objavila da će obustaviti rad sve dok se sukob ne okonča.
Mnogi njeni novinari pokrenuli su novu publikaciju pod nazivom Novaia Gazeta Europe sa sedištem u Letoniji.
Rusija je poslednjih godina metodično ciljala ljude i organizacije koje su kritične prema Kremlju, žigošeći mnoge kao "strane agente."
Neke je označila kao "nepoželjne" prema zakonu iz 2015. koji članstvo u takvim organizacijama čini krivičnim delom.
Takođe su zatvorene istaknute opozicione ličnosti, uključujući borca za borbu protiv korupcije Alekseja Navaljnog, koji je najuporniji domaći protivnik predsednika Vladimira Putina, i disidente Vladimira Kara-Murzu i Ilju Jašina.