Kompanija Lego, jedan od najvećih proizvođača igračaka na svijetu, najavila je da će raditi na uklanjanju etiketa rodnih stereotipa sa svojih igračaka nakon što je globalno istraživanje koje je naručila utvrdilo da su stavovi prema igri i buduće karijere djece i dalje nejednaki i restriktivni. Zašto?
Nedavno istraživanje koje je naručio danski proizvođač igračaka, kompanija Lego, otkrilo je da se djevojčice osjećaju osnaženo da se uključuju u različite vrste aktivnosti i igara dok sa dječacima nije isti slučaj.
Naime, 82 posto djevojčica vjeruje da je sasvim uredu da igraju fudbal, a da dječaci idu na balet. S druge strane, 71 posto dječaka, kako je pokazalo istraživanje Instituta Geena Davis za rod i medije, plaši se ismijavanja ako bi se igrali "igračkama za djevojčice". Iste strahove dijele i njihovi roditelji.
"Roditelji se više brinu da će njihovi sinovi biti zadirkivani nego ćerke koje se igraju igračkama 'namijenjenim' drugom polu", rekla je Madeline Di Nonno, izvršna direktorica Instituta Geena Davis, prenosi The Guardian.
"Takođe, ponašanje koje se povezuje s muškarcima više se vrijednuje u društvu", navela je Di Nonno. "Sve dok društva ne prepoznaju da ponašanje i aktivnosti prepoznate kao tipične za žene imaju istu vrijednost ili važnost, roditelji i djeca će oklijevati u njihovom prihvatanju."
Dječaci su sportisti, djevojčice balerine
Loša stvar koju je pokazalo istraživanje jeste to da roditelji nastavljaju sa nekim usvojenim vjerovanjima o rodnim ulogama koje imaju potencijal da ograniče razvoj djece i vuku ih unazad.
Istraživanje je obuhvatilo 7.000 roditelja i djece starosti od šest do 14 godina u sedam država – Sjedinjene Države, Velika Britanija, Češka Republika, Kina, Japan, Rusija i Poljska.
Pokazalo se da su roditelji gotovo šest puta skloniji da misle kako su naučnici i sportisti muškarci, a čak osam puta više da su inženjeri muškarci. Roditelji su takođe skloniji da potiču djevojčice da se uključuju u aktivnosti koje su kognitivne, umjetničke ili performativne, dok dječacima češće prezentuju aktivnosti vezane za nauku, kodiranje ili graditeljstvo.
Međutim, djeca kada nemaju postavljene okvire, već sama biraju uslove igre sklona su da istražuju svoje ideje i interese i na taj način razvijaju socijalne vještine, uče kako da se nose s vlastitim osjećanjima i razvijaju empatiju te vještine rješavanja problema, piše NBC News, dodajući da kada im se ograniče uslovi za igru tako što im se govori čega i kako da se igraju to ih onesposobljava.
Slobodna igra je najbolji podstrekač za razvoj djece, ali dešava se da, na primjer, kada djevojčica ima talenat za ples roditelji smatraju da treba da daju prioritet tome na uštrb istraživanja drugih interesa. Na ovaj način se djeca "stavljaju u kutije" određenih aktivnosti što ometa prirodnu radoznalost koja raspiruje dječiji razvoj.
Istraživanje je pokazalo da roditelji podstiču sinove da se bave sportom dok djevojčice često idu na ples ili igre u kojima se presvlače kao na modnim revijama – pet puta više potaknute su ovakve ativnosti kod djevojčica nego kod dječaka – ili kuhanje koje je tri puta više prisutno kod aktivnosti za djevojčice.
"Ovakvi uvidi naglašavaju koliko su u svijetu ukorijenjene rodne pristrasnosti", rekla je Geena Davis, glumica, oskarovka i aktivistkinja koja je 2004. osnovala Institut s ciljem borbe protiv negativnih rodnih stereotipa i podsticanje inkluzije.
Stereotipi od rane dobi
Roditelji nisu usamljeni u prenošenju poruka koje oblikuju rodne uloge i očekivanja i prenose ih na djecu. Društvo igra važnu ulogu. Reklamiranje i plasiranje igračaka i proizvoda igra naročito važnu ulogu u oblikovanju percepcije rodnih očekivanja kod djece – bilo da su ona dobra ili loša.
Svjesnost o rodu i socijalnim kategorijama razvija se rano u životu, a s tim i uvođenje u neke od stereotipa počinje u ranoj dobi. Na primjer, predškolska djeca mogu da vjeruju da samo dječaci mogu da budu policajci, a da samo djevojčice mogu da budu učiteljice ili medicinske sestre.
Rodni ili rasni stereotipi i predrasude mogu se primijetiti kod djece od tri ili četiri godine pošto djeca posmatraju oko sebe i prihvataju uslove svoje okoline kako bi razumjela svijet oko sebe, piše magazin The Conversation.
Disbalans u percepciji
Kroz medije ili obrazovanje djevojčice uviđaju da žene mogu da budu uspješne u širokom polju poslova. TV serije za djecu pokazuju likove ženskih heroina. Djevojčice se mogu vidjeti u čitavom nizu uloga, što ih osnažuje.
"Postoji asimetrija", rekla je profesorka Gina Rippon, neurobiološkinja i autorka knjige ‘Rodni mozak’ (The Gendered Brain) navodeći da "podstičemo djevojčice da se igraju ‘dječačkim stvarima’, ali ne i obrnuto".
"To je bio problem jer su igračke nudile ‘mogućnosti obuke’", rekla je Rippon. "Dakle, ako se djevojčice ne igraju Lego kockicama ili drugim igračkama kojima se gradi nešto, one ne razvijaju prostorne vještine koje će im pomoći u kasnijem životu. Ako se djevojčicama guraju lutke u ruke, ali ne i dječacima, onda dječaci propuštaju vještine njegovanja."
Bez rodne podjele igračaka
"Radimo na tome da Lego učinimo inkluzivnijim", rekla je Julia Goldin, iz marketinga u Lego grupi, najvećem svjetskom proizvođaču igračaka.
Od početka 2021. godine, Institut Geena Davis savjetovao je kompaniju Lego kako bi se više "pozabavili rodnom pristrasnošću i štetnim stereotipima", a kompanija je obećala da će da izbriše rodnu pristrasnost iz svojih linija proizvodnje igračaka.
"Tradicionalno, Lego je više vezivan za dječake, ali neki od proizvoda posebno su osmišljeni kako bi se jednako dopali dječacima i djevojčicama", rekla je Goldin.
Lego prestaje sa etiketiranjem igračaka 'za djevojčice' ili 'za dječake' i sve se testira na djeci oba pola, navodi se iz kompanije. I kako dodaje Goldin: "Naš posao je da ohrabrimo dječake i djevojčice koji žele da se igraju različitim kompletima Lego kockica koji su ranije tradicionalno smatrani da ‘nisu za njih’".
Facebook Forum