Dostupni linkovi

Ni 20 dana od ubojstva grčkog navijača nema novih elemenata


Muškarac polaže cvijeće na mjesto gdje je 29-godišnji grčki navijač poginuo nakon noćnih sukoba rivalskih navijača u predgrađu Nea Filadelfije, u Atini, Grčka, u utorak, 8. kolovoza 2023.
Muškarac polaže cvijeće na mjesto gdje je 29-godišnji grčki navijač poginuo nakon noćnih sukoba rivalskih navijača u predgrađu Nea Filadelfije, u Atini, Grčka, u utorak, 8. kolovoza 2023.

Prošlo je preko 20 dana od incidenta u kom su učestvovali nasilni navijači zagrebačkog Dinama u Ateni, kada je stradao i jedan grčki navijač, a grčka policija još nije pronašla počinitelja.

U četvrtak 31. kolovoza Dinamo igra u Pragu sa praškom Spartom, i uprava zagrebačkog kluba apelira na svoje navijače da poštuju UEFA-inu zabranu i da ne putuju u Prag.

Hrvatska policija nije odgovorila na upit Radija Slobodna Europa (RSE) je li češkoj policiji i policijama zemalja na putu od Hrvatske do Češke gdje se igra utakmica dostavila sigurnosno-interesantne informacije o navijačima koji bi se - unatoč zabrani UEFE i apela uprave Dinama - mogli uputiti u Prag.

To je uobičajena praksa da se preko Europola i Interpola dostavi podatke o navijačima sklonim nasilničkom ponašanju.

Hrvatska policija takve je podatke dostavila 4. kolovoza i grčkoj i crnogorskoj policiji, ali Grci su tu informaciju zanemarili.

I to je bila još jedna kockica koja je pomogla da 7. kolovoza navečer dođe do eksplozije nasilja u sukobu Dinamovih Bad Blue Boysa, ojačanih navijačima grčkog PAOK-a, sa navijačima domaćeg AEK-a. U sukobima je od uboda nožem smrtno stradao jedan 29-godišnji navijač AEK-a.

Još nema rezultata istrage grčke policije

Grčka policija nije izišla s imenom osumnjičenika za ubojstvo, a 105 hrvatskih i nešto grčkih huligana je u grčkim zatvorima.

"Sve je zapelo upravo zbog toga što grčka policija, koja je u cijelom slučaju traljavo reagirala, nije izišla sa imenom osumnjičenika za ubojstvo", kaže za RSE politički analitičar Žarko Puhovski.

"Oni to žele prije svega da bi se riješili velikog pritiska domaće javnosti, a da bi ostale pritvorene prebacili na slučajeve manjeg stupnja odgovornosti - za udruživanje u zločinački poduhvat narušavanja reda i sigurnosti, a ubojstvo bi se svelo na izravnu odgovornost jednog ili više ljudi. Bilo bi važno znati i je li tko od njih hrvatski državljanin", kaže Puhovski.

Tko su hrvatski nogometni huligani?

Što se hrvatskog konteksta tiče, Puhovski kaže kako su u Hrvatskoj huligani vezani uz navijačke skupine isključivo desničarski orijentirani, dok u nekim drugim zemljama ima i – slabije zastupljenih – lijevo orijentiranih navijačkih huligana. Dodatno su, smatra Puhovski, hrvatski huligani vezani uz navijačke skupine - uz one srpske - najjače i najagresivnije u ovom dijelu Europe.

"Treće – za razliku od svih drugih država - u Hrvatskoj su u situaciji da budu razumljeni kao neka 'politička avangarda patriotskog obrambenog pokreta', što ih sve dovodi u specifičnu situaciju, a policiju dovodi u onu katastrofalnu i za građane najopasniju situaciju, u kojoj policija ne zna što smije a što ne smije", dodaje Puhovski.

On podsjeća da su navijači u toj poziciji još od prekinute utakmice Dinama i Crvene zvezde u Zagrebu svibnja 1990., kada su se sukobili sa policijom i Zvezdinim navijačama, a dinamovac Zvonimir Boban skočio na milicajca koji je tukao Dinamove navijače.

Komentator-urednik na portalu telegram.hr Jasmin Klarić kaže kako svi odgovorni za nasilje, a pogotovo za ubojstvo grčkog navijača, moraju odgovarati.

"Nasilje je jednostavno loše i neprihvatljivo, i društvo ne smije tolerirati nasilje. Istraga će vjerojatno pokazati je li se radilo o dogovorenoj tučnjavi navijača dva različita kluba ili je to bio 'desant' zagrebačkih navijača na Atenu, ali u svakom slučaju svi su oni sudjelovali u organiziranoj tučnjavi i radi se o očitom narušavanju javnog reda i mira s tragičnom posljedicom", ocjenjuje Klarić.

Navodne veze kriminala i nogometa

Međutim, za njega navijačko nasilje nije najveći i najozbiljniji problem hrvatskog nogometa.

"Ono je ipak rubna pojavnost u nekom društvu, a u Hrvatskoj je problem duboka isprepletenost kriminalnog miljea sa zbivanjima u nogometu. To je ključni problem hrvatskog društva što se tiče nogometa, i neusporedivo je važniji od toga što se 100 klinaca otišlo potući u drugu zemlju pokušavajući u navijačkim krugovima dokazati svoj status 'čvrstih dečkih' i boraca za boje svog kluba, grada i zemlje", dodaje Klarić.

Po njegovoj ocjeni, dosadašnji angažman hrvatske Vlade u kontaktima sa grčkom stranom oko zatvorenih huligana nije dao neke rezultate, osim – kaže – "što nije nevažno, a to je da se čini kako nema nekih značajnijih sigurnosnih problema sa zatvorenim hrvatskim građanima".

Kako je sve krenulo?

Iako je utakmica Dinama i atenskog AEK u Ateni 7. kolovoza trebala biti održana bez navijača gostujuće momčadi, njih preko stotinu se u dvadesetak automobila uputilo u Grčku. Navečer 7. kolovoza izbili su neredi u kojima je od uboda nožem u arteriju na ruci, što je izazvalo snažno krvarenje, smrtno stradao 29-godišnji navijač AEK-a Michalis Kacuris.

Grčka je policija zanemarila upozorenja hrvatske policije o dolasku huligana i sedam je odgovornih smijenjeno.

Privedeno je ukupno 105 hrvatskih i nešto grčkih navijača i razmješteni su u više zatvora po Grčkoj. Pod istragom su zbog kaznenih djela vezanih uz djelovanje zločinačke organizacije, eksploziju i posjedovanje eksplozivnih tvari, ali i za prekršaje kao što su nedopušteno držanje oružja te nasilje na temelju grčkog zakona o sportu.

Aktivnosti i izjave političara

Hrvatski premijer Andrej Plenković 22. kolovoza je posjetio Atenu i razgovarao sa svojim grčkim kolegom Kryiakosom Mitsotakisom. Među ostalim, zatražio je da se hrvatskim državljanima osigura pravedan proces te da se onima koji budu prekršajno odgovorni omogući povratak u Hrvatsku.

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović je tjedan dana nakon nereda i pritvaranja hrvatskih navijača kazao kako takav postupak "nema veze sa demokracijom i poštivanjem ljudskih prava", a 22. kolovoza je kazao kako iza svega stoji politika.

"Oni su tamo ratni zarobljenici, onda nek ih tretiraju prema pravilima ratnog prava pa ćemo zamijeniti ljude, skupit ćemo mi sto Grka, zato jer su bacali papiriće. Znam da će netko reći poginuo je čovjek. Da, grozno, ali nisu išli tamo s namjerom da ga ubiju. Niti su imali naoružanje, jer ne bi prošli granicu. To je cijeli niz barijera zdravog razuma koji jasno ukazuje da se radi o političkoj svinjariji", poručio je tada Milanović.

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica je 28. kolovoza šturo komentirao razvoj situacije u Grčkoj.

"Još je zapravo faza istrage koja treba utvrditi o kojim se kaznenim ili prekršajnim djelima radi ako oni postoje. Još je rano govoriti za njihovo prebacivanje u Hrvatsku, dakle istraga je još u tijeku", kazao je Malenica.

UEFA je do kraja sezone zabranila Dinamovim navijačima da idu na gostujuće utakmice svoje momčadi. Kako Dinamo 31. kolovoza u 19 sati igra u Pragu uzvratnu utakmicu sa Spartom, uprava kluba apelirala je na navijače da poštuju UEFA-inu zabranu i da ne putuju u Prag.

XS
SM
MD
LG