Dostupni linkovi

Dijamant, drugi po veličini u svijetu, pronađen u Bocvani


Replika najvećeg dijamanta na svijetu Kuliana, izložena je u muzeju u Kape Townu, april 2023.
Replika najvećeg dijamanta na svijetu Kuliana, izložena je u muzeju u Kape Townu, april 2023.

Drugi po veličini dijamant ikada pronađen, sirovi kamen od 2.492 karata, iskopan je u Bocvani u rudniku u vlasništvu kanadske firme Lucara Diamond.

To je najveći dijamant poslije 3.106-karatnog Kulinan dijamanta, pronađenog u Južnoj Africi 1905. godine i isječenog u devet odvojenih kamenova, od kojih se mnogi nalaze u draguljima britanske krune.

Dijamant je pronađen u rudniku Karove, oko 500 km sjeverno od glavnog grada Bocvane, Gaborona.

Vlada Bocvane saopštila je da je to najveći dijamant ikada otkriven u toj južnoafričkoj državi.

Prethodno najveće otkriće u Bocvani bio je kamen od 1.758 karata pronađen u istom rudniku 2019. godine.

Bocvana je jedan od najvećih svjetskih proizvođača dijamanata, koji čini oko 20 posto svjetske proizvodnje.

U saopštenju, kompanija Lucara navodi da je kamen "jedan od najvećih neobrađenih dijamanata ikada iskopan". "Ushićeni smo zbog pronalaska ovog izuzetnog dijamanta od 2.492 karata", rekao je direktor Lucare Vilijam Lamb.

Dijamant je otkriven korišćenjem Lucarine rendgenske tehnologije Mega Diamond Recoveri, rekao je Lamb. Ova tehnologija se koristi od 2017. godine za identifikaciju i očuvanje dijamanata visoke vrijednosti kako se ne bi razbili tokom procesa drobljenja rude.

Firma nije dala detalje o kvalitetu dragulja ili njegovoj vrijednosti.

Međutim, britanski list Fajnenšel tajms izvijestio je da su ljudi bliski Lucari, koje nije imenovao, procijenili da bi kamen mogao da vrijedi više od 40 miliona dolara.

Kamen od 1.758 karata pronađen 2019. godine kupio je francuski modni brend Louis Vutton za neotkrivenu sumu. Dijamant od 1.109 karata, iskopan u istom rudniku 2016. godine, kupio je 2017. londonski draguljar Lorens Graf, predsjednik Graf Diamondsa, za 53 miliona dolara.

Lucara ima 100 posto vlasništvo nad rudnikom u Karoveu.

Vlada Bocvane predložila je zakon kojim će se od kompanija, nakon što dobiju licencu za rudarenje, tražiti da prodaju 24 posto udjela lokalnim firmama ako vlada ne iskoristi svoju opciju da postane akcionar.

Izvor: BBC, Reuters
XS
SM
MD
LG