Dostupni linkovi

Devet decenija FK Guber: Srebreničani ujedinjeni u fudbalu


Zamalo na Marakanu
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Zamalo na Marakanu

Fudbal se u Srebrenici počeo igrati prije devet decenija. Uoči samog rata u Bosni i Hercegovini, Fudbalski klub Guber je ušao među 32 najbolje ekipe bivše države. Srebreničani su trenutno u ligi RS-a, i jedini su multietnički klub u tom rangu takmičenja.

Nije ostalo zapisano ko je prije devet decenija donio prvu fudbalsku loptu u Srebrenicu. Ali, pamti se da je grupa entuzijasta tada osnovala klub i počelo se igrati na ledinama, sve dok nije izgrađen pravi stadion. Suljo Čakanović, predsjednik kluba podsjeća na to vrijeme:

„Upravo se nalazimo na terenu gdje je 1924. godine formiran prvi fudbalski klub na području opštine Srebrenica. U želji da se postignu sportski rezultati i da se djeca okupljaju na ovom stadionu, dvojica entuzijasta sa područja opštine Srebrenica, iz porodice Selmanagića i Vujadinovića, su poklonili svoje zemljište da bi se ovaj cilj mogao ostvariti.“

U svojoj bogatoj istoriji, Guber je igrao u više liga - sve do Republičke. Cvijetin Maksimović, sekretar kluba kaže:

„FK Guber se ranije zvao FK Rudar – po rudniku olova i cinka. Prije rata se takmičio u mnogim ligama, od opštinske do republičke, i ostvario zapažene rezultate. I dan-danas se takmiči u Regionalnoj ligi i zauzima visoko, treće mjesto.“

Svoj najveći uspjeh Srebreničani su ostvarili u kupu bivše Jugoslavije, kada su savladali banjalučki Borac, Velež iz Nevesinja i titogradsku Budućnost. Nermin Pašalić kaže da je malo nedostajalo da Guber zaigra na Marakani protiv Crvene zvezde:

Jedna od utakmica Gubera
Jedna od utakmica Gubera
„Prvu utakmicu smo igrali ovdje sa Borcem, izbacili smo ih. Sljedeća je bila Budućnost iz Titograda. Odigrali smo 0:0 i na penale. Trebalao je da se odigraju produžeci, a mi smo izvodili odmah penale. Utakmica se ponovila. I bilo je 1:1 zadnjih 10 minuta primili smo taj nesretni gol, i ispali smo. Očekivali smo da prođemo i da igramo sa Zvezdom na Marakani.“

Pašalić je bio član najuspješnije ekipe, a igrao je i za klubove iz Tuzle i okoline. U svojoj 47. godini i dalje je aktivan u Guberu:

„Pomažem igračima na osnovu iskustva. Pomažem im da uđemo u veći rang.“

Poslije ratnih dešavanja, rad kluba je obnovljen i Guber je trenutno u najnižem rangu takmičenja. Polako se krči put u napredniju ligu, što je, po mišljenju Maksimovića, i realno ostvariti:

„Svakako da FK Guber ima ambicije da uđe u veći rang takmičenja, odnosno u Drugu ligu RS-a i u vezi s tim mi smo se pojačali što se tiče igračkog kadra. I trenerski kadar je veoma kvalitetan i profesionalan. Mi očekujemo da ćemo kraj ove sezone završiti na visokom, drugom mjestu i sigurno ući u baraž i onda kroz baraž tražiti ulazak u veći rang takmičenja.“

Želje fudbalera su jasne, naglašavaju Stojan Milinković i Safet Merdžić:

„Radimo svi punim kapacitetom da uđemo u veći rang. Imamo šansi i imamo uslove.“

„Tu sam otkako sam se vratio u Srebrenicu. Mislim da imamo dobru ekipu. Nadam se da ćemo ove godine uspjeti da uđemo u veći rang.“

U svom radu, Srebreničani imaju široku podršku od ljubitelja i prijatelja kluba.

„Najveću podršku daje Opština Srebrenica koja je za ovu godinu predvidjela 50.000 KM. A imamo i prijatelje Srebrenice u inostranstvu“, kaže Čakanović.

Emir Bektić, trener kluba pojašnjava:

„Slijedi 10-odnevni boravak u Ulcinju gdje ćemo da pokušamo ovu našu mladu ekipu pripremiti dodatno i vidjećemo koliko brzo možemo iz njih taj talenat da izvučemo da to rezultuje kvalitetom.“

Ovih dana Faruk Smajlović iz lokalnog benda Afera poklonio je i navijački bubanj, a u pripremi je i himna srebreničkog kluba.

Fudbalski klub Guber obilježiće jubilej nizom manifestacija. Štampanjem prigodne monografije proći će se kroz vrijeme dugo devet decenija.
XS
SM
MD
LG