Dostupni linkovi

Deceniju poslije: Stari most (ni)je povezao dvije strane u Mostaru


Stari most u Mostaru
Stari most u Mostaru

U srijedu, 23. jula, navršava se tačno 10 godina od velike, svjetske svečanosti kojom je otvoren obnovljeni Stari most, simbol Mostara, kojeg su 9. novembra 1993. godine sa obližnjih položaja srušile snage Hrvatskog vijeća obrane. Obnova i ponovno otvaranje Starog mosta imali su veliki simbolički značaj i očekivalo se da ta građevina, prvobitno podignuta sredinom 16. stoljeća, u vrijeme uprave Osmanskog carstva u BiH, i bukvalno i simbolički spoji dvije obale tog etnički podijeljenog grada.

Gdje je Mostar danas i da li su te podjele i dalje prisutne?

Uz brojne zvanice iz cijelog svijeta, među kojima je bio i britanski princ Charles, te veličanstveni vatromet, tačno prije deset godina otvoren je Stari most u Mostaru, čija rekonstrukcija je bila veliki međunarodni projekat vrijedan oko 15 miliona dolara. Očekivanja su bila velika, a najveće nade polagane su u to da će Stari most doslovno i u prenesenom smislu opet spojiti dvije obale Neretve i opet ujediniti ratom podijeljeni Mostar.

Međutim, ako je suditi po razmišljanjima stanovnika Mostara, očekivanja i nisu baš ispunjena. Mostarci danas nerado pričaju o politici, a jedan od onih koji je pristao da priča za naš radio, kazao nam je:

„Napredovalo jeste, to je sigurno. Samo što ide puževim korakom - to je veliki promašaj. Vidljivi su pomaci, ali to je tako malo i neznatno.“

Na samom Starom mostu, jedan od umjetnika koji izrađuje i prodaje suvenire sa motivima tog simbola Mostara kaže da sve zavisi sa kojeg aspekta se stvari posmatraju.

„Politički nije, jer se očekivalo da će Most ujediniti. Međutim, to je ostalo na istom nivou. Ali možda u drugom smislu jeste - turista je puno više i u tom smislu je bolje.“

Upitan da li je Stari most donio pomirenje među narodima, naš sagovornik odgovara:

„Ne mislim da je bio baš neki faktor pomirenja - jer znamo i sami šta se dešavalo poslije izgradnje Mosta u ovih deset godina - da je bilo sukoba i svašta nešto.“

Ima i ovakvih razmišljanja:

„Mi smo tipični po tome da uvijek tražimo više.“

Puka simbolika

Prof. dr. Slavo Kukić, sociolog sa Sveučilišta u Mostaru, koji je nedavno pretučen zbog kritika na račun aktuelnih nacionalnih elita u BiH, za naš radio kaže - kada je riječ o godišnjici otvaranja Starog mosta - da smo tamo gdje smo i bili prije deset godina, čak i da smo unazad u odnosu na to vrijeme. Stari most je trebao i bukvalno i simbolički povezati dvije obale Neretve, kaže Kukić, i dodaje:

„Mostar je, nažalost, i danas podijeljen grad u ljudskom smislu. Mostar i danas funkcionira kao mehanička zajednica u kojoj djeca, ovisno svojim krvnim zrncima, idu u posebne škole. U Mostaru se ljudi druže u posebnim etnogetoima, uinfrastruktura gradska samo je mehanički povezana radi stranaca, a stvarno funkcioniraju zasebno hrvatska i bošnjačka komunalna i druga poduzeća.“

Slavo Kukić
Slavo Kukić

Profesor Kukić smatra da ima nešto važnije od simbolike Starog mosta:

„Važna je ljudska volja da se napravi korak u pravcu ljubavi prema svom prvom komšiji, prema svojim bližnjima, bez obzira kako se oni Bogu mole, kako se etnički ili na drugi način opredjeljuju.“

Međutim, dodaje prof. Kukić, još važnija je volja političke klase.

„Nažalost, politička klasa, koja je odgovorna za te procese u Mostaru, čini sve da održi status quo kako bi produžila vijek svoga trajanja i onda su posljedice takve kakve jesu.“

Prof. dr. Adi Fejzić, sa Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, kaže da bi volio da je Stari most bio više nego puka simbolika:

„Svi nivoi vlasti koji su postojali tada u Mostaru otprilike su imali istu agendu kao i sada. Ne znam šta je gore – to što su to pričali onda a mi to nismo vidjeli, ili to što i dalje pričaju sada.“

Da je stanje u Mostaru daleko od idealnog pokazali su i socijalni protesti iz februara ove godine. Tih protesta ima i dan-danas, na Španskom trgu u centru grada, gdje svoje nezadovoljstvo i dalje izražavaju oni najuporniji. Neformalni vođa protesta u Mostaru Muharem Hindić Mušica tvrdi da Mostar nikada više nije nazadovao:

„Mnogi znaju šta je Stari most, kakav je bio Stari most, da je nanovo napravljen, ali ostalo je sve isto. Nikakvih promjena nema u gradu Mostaru. Čak štaviše, ni u čitavoj državi BiH.“

XS
SM
MD
LG