Dostupni linkovi

Medijska udruženja osudila oslobađanje okrivljenih za ubistvo Ćuruvije


Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić polaže venac na mesto ubistva Slavka Ćuruvije, 11. april 2022.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić polaže venac na mesto ubistva Slavka Ćuruvije, 11. april 2022.

Medijska udruženja osudila su oslobađajuću presudu okrivljenima za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije.

"Jedini slučaj ubistva novinara u Srbiji koji je dospeo do suda, nije okončan osuđujućom pravosnažnom presudom. Ovom presudom država pokazuje da nije sposobna ili ne želi da reši slučajeve ubistva novinara", saopštila je 2. februara Koalicija za slobodu medija.

Apelacioni sud u Beogradu preinačio je prvostepenu presudu i oslobodio nekadašnjeg šefa Državne bezbednosti (DB) Radomira Markovića optužbe za teško ubistvo u podstrekavanju.

Bivši pripadnici DB-a Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić oslobođeni su optužbe da su, kao saizvršioci, izvršili teško ubistvo.

Sud je saopštio da "nema neposrednih i posrednih dokaza koji bi pouzdano potvrdili da su Marković, Radonjić, Kurak i Romić izvršioci ovog krivičnog dela".

Koalicija za slobodu medija, koju čine Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija onlajn medija, Fondacija Slavko Ćuruvija i druga udruženja, saopštila je da se presudom "šalje poruka novinarima da ih država neće zaštiti".

Saopštenje je, uz Koaliciju, potpisala i "SafeJournalists mreža" koja okuplja Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Sindikat medija Crne Gore.

Udruženje novinara Srbije ocenilo je da je oslobađajućom presudom u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije "srpsko pravosuđe pokazalo institucionalnu nemoć".

Na presudu je reagovala i predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever koja je na društvenoj mreži X ocenila da je reč o "strašnom udaru na novinare i medijsku zajednicu u Srbiji, ali i na demokratiju i vladavinu prava".

"Ovo je potpuni slom sistema koji šalje jasnu poruku da zločin, ubistvo novinara, ostaje nekažnjeno", napisala je ona.

Reakcije opozicionih stranka

Opoziciona Demokratska stranka zatražila je od tužilaštva da "iskoristi sve pravne i druge mogućnosti da ospori zakonitost i legitimitet odluke Apelacionog suda".

"Demokratska stranka od prvog dana nema nikakvu dilemu da je Slavko Ćuruvija ubijen po nalogu iz vrha tadašnje vlasti, a da su organizatori i izvršioci u to vreme bili na istaknutim mestima u bezbednosnim strukturama", navodi se u saopštenju.

Predsednik opozicionog Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović ocenio je da je presudom poslata poruka "svakome ko misli drugačije".

"Prvo su ubili čoveka, zatim su ubili pravdu, a sada su ubili svaku pomisao da bilo ko može da bude slobodan i zaštićen ukoliko misli drugačije od protagonista miloševićevsko-šešeljevske politike", naveo je Grbović.

Ambasador SAD: Tužan dan za novinarstvo

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kristofer Hil (Christopher Hill) ocenio je povodom oslobađajuće presude okrivljenima za ubistvo Slavka Ćuruvije da je danas "tužan dan za novinarstvo".

"Obeshrabrujuće je što su pravda i odgovornost za ubice Slavka Ćuruvije nedostižni čak 25 godina nakon njegovog ubistva. Tužan dan za novinarstvo", napisao je Hil na društvenoj mreži X.

Vlasnik lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.

Suđenje za ubistvo je počelo u junu 2015. sedamnaest godina od ubistva Ćuruvije.

Specijalni sud u Beogradu proglasio je 2019. krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti za ubistvo, a sud je naveo da je neposredni izvršilac ubistva NN lice.

Tom presudom su na po 30 godina zatvora osuđeni šef Državne bezbednosti (DB) u vreme vlasti Slobodana Miloševića Radomir Marković i nekadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić.

Nekadašnji pripadnici DB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni su na po 20 godina.

Apelacioni sud je, međutim, tu presudu ukinuo u septembru 2020.

Odluku je, između ostalog, obrazložio time da je Specijalni sud presudom prekoračio optužbu i uvođenjem NN lica kao neposrednog izvršioca ubistva izmenio činjenično stanje opisano u optužnici.

U ponovljenom postupku Specijalni sud je u decembru 2021. doneo presudu kojom su ponovo Marković i Radonjić osuđeni na po 30 godina zatvora, dok su Romić i Kurak dobili po 20 godina zatvora.

Apelacioni sud je od decembra 2022. razmatrao žalbe optuženih.

XS
SM
MD
LG