Evropska unija (EU) je sudbina Crne Gore, a unutrašnji dijalog je način prevazilaženja problema koji je koče na tom putu, poručio je 4. novembra predsjedavajući Delegacije Evropskog parlamenta (EP) za saradnju sa Crnom Gorom Vladimir Bilčik.
"Istorija nas je naučila da je region Balkana bogata mješavina identiteta i da će bilo kakav pokušaj da se nametne ili da se ukloni neki, izazvati globalni kolaps u regionu. Ako ostanete lojalni ovim vrijednostima, dijalogu i pluralizmu, možete računati na našu punu podršku i uskoro ćete se pridružiti EU", poručio je Bilčik.
On je kao predvodnik tročlane delegacije EP učestvovao na zasjedanju Skupštine građana u crnogorskom Parlamentu na temu korupcije u zdravstvu i javnom sektoru, što je prvi put da se taj inovativni eksperiment u sprovođenju demokratije organizuje u nekoj od zemalja koje nisu članice EU.
Bilčik je ocijenio da se Crna Gora "suočava sa egzistencijalnim vremenima" i da je potrebno dijalogom postići dogovor o reformama u oblasti vladavine prava, da bi se sačuvalo društvo kulturne različitosti i koristili finansijski resursi EU.
Zaštite vaš pluralizam – politički, kulturni i vjerski, rekao je Bilčik.
Tokom sjednice se ispred Parlamenta okupila grupa građana koja je navela da protestuju zbog gušenja medijskih i građanskih sloboda.
Oni su pročitali pismo koje je potpisalo preko 130 intelektualaca, građanskih aktivista i predstavnika crnogorske dijaspore, upućeno šefu delegacije EP Vladimiru Bilčiku, u kojem se iskazuje "duboka zabrinutost uslijed opšte klerikalizacije crnogorskog društva, gušenja medijskih sloboda, urušavanja koncepta građanske države, multikulturnog društva i kršenja ljudskih prava".
Na novinarsko pitanje o protestu, Bilčik je kazao da je to "zdravi signal", a da su slobodni, nezavisni mediji izloženi pritisku u čitavoj Evropi.
"Svaki napad i prijetnja smrću novinarima je neprihvatljiv i mora se istražiti. Ono što je nama potrebno u Evropi i vama u Crnoj Gori su snažni, nezavisni, slobodni mediji, i oni privatni i javni", rekao je Bilčik.
Na isto pitanje je predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić kazao da se zalaže za izmjene Krivičnog zakonika koje su inicirale nevladine organizacije s ciljem pooštravanja kazni za napade na novinare.
"Podrška skupštinskog Odbora 2.novembra tim izmjenama je signal da o tome možemo postići konsenzus", kazao je Bečić.
Ranije 4. novembra je Delegaciju EP za saradnju sa Crnom Gorom, na čelu sa predsjedavajućim Vladimirom Bilčikom, primio premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić.
Iz njegovog kabineta je saopšteno da Crna Gora bezrezervno ostaje privržena evropskom putu, sa namjerom da bude prva sljedeća punopravna članica EU.
Dodaje se da je predsjedavajući Delegacije Vladimir Bilčik prenio poruku da je EP spreman da podrži sve korake Crne Gore usmjerene ka njenom evropskom cilju.
Jedan od razloga posjete je pružanje podrške evropskom putu Crne Gore, naročito kada su u pitanju domaće reforme i inkluzivan politički dijalog u Crnoj Gori, kazao je Bilčik.