Većina članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija osudila je Belorusiju zbog korišćenja pretnje bombom kao "lažnog izgovora" kako bi opravdala preusmeravanje komercijalnog putničkog leta za Minsk radi hapšenja beloruskog novinara disidenta Ramana Prataseviča i njegove devojke u maju 2021. godine.
Sednica Saveta bezbednosti sazvana je kasno uveče 31. oktobra kako bi se saslušao izveštaj predsednika Saveta Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) o incidentu.
Belorusija je 24. maja 2021. vojnim avionom navela putnički avion koji je išao od Atine do Viljnusa da sleti u Minsk neposredno pre nego što je trebalo da napusti beloruski vazdušni prostor.
"Piloti su pozvani da se preusmere na sletanje u Minsk i namerno su ostavljeni bez druge opcije, uprkos njihovim višestrukim zahtevima da budu u kontaktu sa svojim operativnim centrom kako bi koordinirali odluku. Kontrolni centar oblasti Minsk to nije omogućio", rekao je predsednik ICAO Salvatore Sciacchitano na sastanku. "Dodatne informacije i prikupljeni materijali pomogli su da se popune neke od preostalih praznina i dovele su do zaključka da su visoki zvaničnici Belorusije orkestrirali namerno preusmeravanje leta pod lažnim izgovorom pretnje bombom", dodao je on.
Vlasti Belorusije tvrde da su delovale zbog pretnje bombom palestinske militantne grupe Hamas za koju se pokazalo da je lažna. Kada je avion bio na pisti u Minsku, Pratasevič i njegova devojka Sofija Sapega su privedeni da bi se suočili sa optužbama u vezi sa građanskim neredima koji su usledili nakon spornih predsedničkih izbora u avgustu 2020. Na izborima, za koje opozicija tvrdi da su namešteni, pobednikom je proglašen autoritarni lider Aleksandar Lukašenko, kome je dodeljen šesti mandat.
Nakon Sciacchitanovog svedočenja, nekoliko članova Saveta bezbednosti osudilo je potez Minska.
"Dakle, Lukašenkov režim je prekršio međunarodno pravo, stvorio veliki rizik po bezbednost nevinih putnika i narušio bezbednost u vazduhoplovstvu u širem smislu – pokazujući da je potpuno neodgovoran po pitanju međunarodnog mira i bezbednosti", kazala je Barbara Woodward, stalna predstavnica Velike Britanije pri Ujedinjenim nacijama. "A zbog čega je to učinjeno? Da bi ućutkali opozicionog novinara, dodatno gušeći svaki privid slobode govora koji je ostao u Belorusiji", dodala je ona.
Američki savetnik Jeffrey DeLaurentis rekao je da diverzija nije bila akcija "odgovornog međunarodnog aktera" i da "moraju postojati posledice po odgovorne". "SAD pozivaju Belorusiju da oslobodi Sofiju Sapegu, da prekine zastrašivanje i uznemiravanje opozicionog novinara Ramana Prataseviča i da bezuslovno oslobodi više od 1.300 političkih zatvorenika koje trenutno drži režim", rekao je on.
Među 15 članica Saveta bezbednosti samo su Rusija i Kina stali u odbranu Belorusije. Stalni predstavnik Pekinga u savetu rekao je da ICAO ne treba da se koristi kao političko oruđe i da sankcije uvedene beloruskom sektoru avijacije zbog preusmeravanja "nemaju zakonsku osnovu" i da se moraju "odmah" ukinuti.
Pratasevič, koji je pobegao iz Belorusije 2019. godine, radio je kao ključni administrator Telegram kanala Nexta-Live, koji je pokrivao masovne proteste osuđujući zvanične rezultate izbora. Njemu tek treba da počne suđenje, a status istrage protiv njega je nejasan. Posle suđenja iza zatvorenih vrata, sud je u maju osudio Sapegu na šest godina zatvora zbog izazivanja društvene mržnje.