Skupština Prijestonice Cetinje je podržala građansku inicijativu za vraćanje Cetinjskog manastira Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi (CPC).
Skupština podržava Inicijativu radi omogućavanja ravnopravnosti u korišćenju Cetinjskog manastira svim pravoslavnim vjernicima, te ravnopravnog i slobodnog vršenja vjerskih obreda svim pravoslavnim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori, saopšteno je iz prijestonice.
Cetinjski manastir, kulturno-istorijsko dobro Crne Gore najvišeg značaja, je u vlasništvu Opštine Cetinje, a njime upravlja Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve (SPC) koja vodi dugogodišnji spor sa Opštinom o vlasništvu nad tim religijskim objektom.
Vlada Crne Gore je 13. septembra naložila Upravi za katastar i državnu imovinu da u listu nepokretnosti za Cetinjski manastir, umjesto Prijestonice Cetinje, kao vlasnika upiše državu.
Premijer Zdravko Krivokapić i većina ministara u Vladi su bliski SPC, a izabrani su u decembra prošle godine glasovima prosrpskog Demokratskog fronta, Demokrata i građanskog pokreta URA.
Lokalnu vlast na Cetinju imaju suverenističke stranke predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS), koja je na parlamentarnim izborima nakon tri decenije prešla u opoziciju.
Uprava za katastar i državnu imovinu Cetinja odbila je 16.septembra zahtjev Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC) za brisanje Opštine Cetinje iz evidencije o vlasništvu nad Cetinjskim manastirom.
Cetinjski manastir je bio u fokusu javnosti povodom ustoličenja mitropolita SPC Joanikija i protesta građana, udruženja i dijela opozicionih partija koji su zahtijevali da se ustoličenje obavi u nekom drugom vjerskom objektu SPC.
I lokalni parlament Cetinja je na to pozvao SPC 27.avgusta, kada su odbornici ocijenili da je ustoličenje događaj visokog bezbjednosnog rizika, te pozvali policiju da zabrani njegovo održavanje na Cetinju.
Vlada je podržala odluku SPC da se ustoličenje ipak dogodi u Cetinjskom manastiru, kada su intervencijom policije, suzavcima i šok-bombama, protesti razbijeni, a ceremonija obavljena uz pomoć vojnog helikoptera koji je Joanikija i patrijarha srpskog Portfirija transportovao do Cetinjskog manastira.
Crnogorska pravoslavna crkva sa sjedištem na Cetinju obnovljena je na narodnom zboru, oktobra 1993. godine, nakon što je ukinuta 1920. godine kao dotad kanonska, autokefalna crkva, od strane srpskog regenta Aleksandra Karađorđevića.
Kanonski je nepriznata od ostalih pravoslavnih crkava. Registrovana je kao vjerska zajednica 2000.godine.