Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da za sada neće biti produženja važenja COVID propusnica na 24 sata.
Brnabić je 27. oktobra na konferenciji za novinare u Kragujevcu rekla da je vakcinacija protiv korona virusa odgovor na pandemiju i da "tu imamo, polako, rast - prešli smo 55 odsto vakcinisanih".
Na pitanje da li će mere protiv epidemije biti pooštrene, premijerka Srbije je navela da "za sada treba u potpunosti da implementirati postojeću meru".
"Pritom mi idemo opet i sa striktnim inspekcijama za ostale mere, za maske na zatvorenom i otvorenom, tamo gde je nemoguće držati distancu", rekla je Brnabić i najavila da će sledeće nedelje biti održan sastanak Kriznog štaba za suzbijanje epidemije protiv korona virusa.
U Srbiji su od 23. oktobra COVID propusnice neophodne za ulazak i boravak u svim ugostiteljskim objektima u zatvorenom prostoru - restoranima, kafićima, barovima i noćnim klubovima, svakoga dana od 22 časa.
Validna COVID propusnica podrazumeva potvrdu o primljenoj drugoj ili trećoj dozi vakcine ne stariji od sedam meseci.
Takođe, priznaje se i negativan PCR test ne stariji od 72 sata, negativan antigenski test koji je validan 48 sati, ili potvrda o preležanoj koroni koja nije starija više od sedam meseci.
Doneta je odluka i da će COVID propusnica biti validna i ako građanin poseduje pozitivan test na antitela (IgG), ne stariji od tri meseca koji je urađen u državnoj laboratoriji.
O školama 28. oktobra
Na pitanje da li će učenici preći na onlajn nastavu, Branabić je rekla da Institut "Batut" drži sastanke sa medicinskim delom Kriznog štaba i sa Ministarstvom prosvete o tome šta bi bile dalje preporuke za školu.
"Oni će u četvrtak (28. oktobra) imati još jedan sastanak i onda će Kriznom štabu dati svoju preporuku. Ono što je meni važno i što mislim da ne treba da se menja, a to je svakako da deca od prvog do četvrtog razreda osnovne škole nastave da idu u školu", rekla je Brnabić.
Premijerka je dodala da će se razgovarati i sa sindikatima "da se čuje i njihovo mišljenje", kao i da će se razmatrati mogućnost "da se malo pomeri (školski) raspust".
Kombinovana nastava, koja podrazumeva kombinovanje neposredne nastave i nastave na daljinu, primenjuje se od ponedeljka, 25. oktobra u srednjim školama na teritoriji Beograda, Vrnjačke Banje, Niša i Šapca.
U svim ostalim osnovnim i srednjim školama u Srbiji se, prema navodima Ministarstva prosvete, primenjuje prvi model organizacije nastave koji podrazumeva neposrednu nastavu u školama.
RSE o pandemiji COVID-a 19
Priče, analize, foto i video zapisi o COVID-u 19.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje "Batut" u nedelji od 14. oktobra do 20. oktobra, broj obolele dece školskog uzrasta od 6 do 18 godina je bio 4.372 (0.57 posto).
Četvoro dece na respiratoru na Institutu za majku i dete
Doktor Vladislav Vukomanović rekao je 27. oktobra za Radio televiziju Srbije (RTS) da je četvoro dece koja se nalaze na veštačkoj ventilaciji na Institutu za majku i dete u Beogradu i dalje u dosta lošem stanju.
Vukomanović je naveo da je u ovom talasu korona virusa dvostruko veći broj pregleda dece koja imaju simptome COVID-a.
"Povećava se broj mališana u dečijim bolnicama sa težom kliničkom slikom. Više ih je i na respiratoru. U redovima ispred COVID ambulanti sve je više dece", rekao je on.
U Institutu za majku i dete je desetoro pozitivne dece, a četvoro je na respiratoru. Imaju 17, 16 i sedam godina, a najmlađa je beba od šest meseci.
U Dečjoj klinici u Tiršovoj u Beogradu je petoro pozitivne dece, od toga je dvoje na respiratoru, a u Dečijoj klinici Kliničko bolničkog centa (KBC) "Dr Dragiša Mišović" na lečenju su 32 deteta.
Načelnica dečje bolnice u KBC "Dragiša Mišović" Olivera Ostojić rekla je da za televitiju Prva da su u toj ustanovi hospitalizovana deca različitog uzrasta, ali da "ima puno beba".