Izveštaj glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca koji je dostavljen Savetu bezbednosti, u najvećoj meri je "korektan, jasan i odražava sliku saradnje Srbije sa tribunalom", kaže za naš program Dušan Ignjatović, šef Vladine kancelarije za saradnju sa sudom za ratne zločine u Hagu, potvrđujući da je ovaj dokument stigao u Ujedinjene nacije:
"Bramercov izveštaj jeste dostavljen Savetu bezbednosti, mi smo dobili kopiju tog izveštaja, znači došli smo u posed. Ja ga sad imam pred sobom."
"Da, mogu da vam potvrdim da je izveštaj predat Savetu bezbednosti, međutim, u skladu sa pravilima Ujedinjenih nacija ja ne mogu prokomentarisati njegov sadržaj dok on ne postane javni dokument u Njujorku, dakle javni dokument sa strane Saveta bezbednosti."
Saznajemo da je u Bramercovom izveštaju konstatovan dodatni napredak u saradnji Srbije sa Tužilaštvom i, gotovo, puna saradnja u oblasti razmene dokumenata iz državnih arhiva, obezbeđivanju i zaštiti haških svedoka. Bramerc, takođe, navodi da je upoznat sa "kompleksnom i sveobuhvatnom potragom koja se sprovodi na profesionalno višem nivou nego ranije".
Ipak, kako kaže Dušan Ignjatović, u dokumentu postoje dva momenta sa kojima se Beograd ne slaže. Prvi je, povratak rečenice koja nije bila u prethodnom Bramercovom izveštaju:
"On kaže da Tužilaštvo veruje da se preostala dva begunca nalaze na teritoriji koja je pod jurisdikcijom organa Republike Srbije, i to samo po sebi nije nelegitimno, ali je problematična ta formulacija."
Druga zamerka odnosi se na "negativne i neosnovane" izjave kojima se kritikuje rad suda, a koje su, po Bramercovoj oceni, kontraproduktivne. Ovo se, prvenstveno, odnosi na reagovanja u ovdašnjoj javnosti povodom presude Veselinu Šljivančaninu.
Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić kaže da je to novina u izveštaju tužioca i napominje:
"Mi imamo pravo da ukažemo na neke nelogičnosti, na neke nedoslednosti koje se pojavljuju u radu Tribunala. Ni u kom slučaju to ne znači da mi relativizujemo zločine, da mi poništavamo zločine, da mi na bilo koji način dovodimo u pitanje nastavak naše saradnje sa Tribunalom. Ali, očekivati od nas da ćutimo na sve ono što se događa u Tribunalu, najblaže rečeno, nije realno."
Ljajić smatra da Bramercov izveštaj nije nepovoljniji od prethodnog uprkos konstataciji "da su Mladić i Hadžić u dometu srpskih vlasti":
Zamerke na račun ove Bramercove konstatacije ima i Dušan Ignjatović:
"To, u principu, može da bude iskorišćeno od onih koji i dalje smatraju da puna saradnja predstavlja samo hapšenje Ratka Mladića."
Da li će, i kako, Srbija odgovoriti na navode da se Mladić i Hadžić kriju na teritoriji pod njenom jurisdikcijom? Rasim Ljajić:
"Tužilac Bramerc će 4. juna podneti izveštaj Savetu bezbednosti, a odgovor će se odnositi upravo na činjenicu da mi činimo sve što možemo da se preostala dva optuženika nađu u Hagu, ali u ovom trenutku niko ne može sa sigurnošću da tvrdi da se oni nalaze u Srbiji. Ako neko iz Tužilaštva, ili bilo ko iz Međunarodne zajednice, zna gde se oni nalaze, onda zaista kucaju na otvorena vrata, a i svi znaju koliko smo mi odlučni – na kraju krajeva, to se i konstatuje u ovom izveštaju – da se ova priča što pre okonča. Ali, mi ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo da se oni nalaze u Srbiji, naravno, ne tvrdimo ni da nisu u Srbiji, to je predmet daljih operativnih akcija koje sprovodimo."