Dostupni linkovi

Molitva na mezaru žrtava u Memorijalnom centru Potočari, 11. jula 2023.
Molitva na mezaru žrtava u Memorijalnom centru Potočari, 11. jula 2023.

Na 28. godišnjicu genocida u Srebrenici ukopano još 30 žrtava

  • U Srebrenici je 11. jula obilježena 28. godišnjica genocida koji je u tom gradu, na istoku BiH, počinila Vojska Republike Srpske (VRS)
  • U Memorijalnom centru u Potočarima održana je komemoracija, nakon čega je klanjana dženaza te ukopano 30 žrtava, među kojima su četiri maloljetnika
  • Nekompletni posmrtni ostaci žrtava pronađeni su u nekoliko grobnica koje su pripadnici VRS-a više puta prekopavali i prebacivali kako bi prikrili tragove zločina
  • Prema presudama međunarodnih i sudova u BiH, u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine ubijeno je oko 8.000 Bošnjaka
  • Nakon dženaze 11. jula, u Memorijalnom centru Potočari bit će ukopana ukupno 6.751 žrtva, a za oko 1.000 ubijenih se još traga
  • Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora
12:44 11.7.2023.

Sedam godina bez presude za Srebrenicu

Sedam godina bez presude za ratni zločin u mjestu Kravica kod Srebrenice, pa sve ispočetka. To je epilog suđenja pred Višim sudom u Beogradu. Juna 2023. postupak je vraćen na početak zbog promene člana sudskog veća. Proces protiv bivših pripadnika Specijalne brigade policije Republike Srpske traje od 2016. i nije odmakao dalje od faze dokaznog postupka.

Sedmorica optuženih terete se za ubistvo 1.313 bošnjačkih zarobljenika u halama Zemljoradničke zadruge Kravica tokom genocida u Srebrenici 14. jula 1995. godine. Optuženi se, međutim, ne terete za genocid jer ga Srbija ne priznaje.

Više pročitajte OVDJE.

12:48 11.7.2023.

Rosensaft: 'Ako zaboravimo Srebrenicu i njene žrtve naše će duše postati kamen'

Potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Rosensaft izjavio je 11. jula u Srebrenici da, "ako zaboravimo Srebrenicu i njene žrtve naše će duše postati kamen, a naše oči više nikad neće proliti suze".

Istakao je da oslobođena mržnja i supremacija vodi u zločine kakvi su počinjeni u Pilici, Jasenovcu i Kigaliju.

"Likvidirani bošnjački muškarci i dječaci nisu prvi i neće biti posljednji ali oni iz svojih grobova dozivaju da ih se pamti zbog onoga što su bili, zbog užasa koji su osjetili i zbog svega onoga što im nije dopušteno da postanu", poručio je Rosensaft.

- U Srebrenici, Potočarima i Pilici svi smo mi pobijeni Bošnjaci, u Birkenau, Treblinki i Belzenu svi smo pobijeni Jevreji, u Kigaliju smo svi pobijeni Tuciji, u Jasenovcu smo svi pobijeni Srbi, Jevreji i Romi, u Adani smo svi pobijeni Jermeni, mrtvi ne smiju postati statistika - naglasio je Rosensaft.

Potcrtao je da nema opravdanja za ubistva nenaoružanih ljudi i dječaka, za silovanje žena i djevojčica, i da nećemo oprostiti onima koji danas opravdavaju ubice, nalaze izgovore za silovanja, i koji veličaju Mladića muralima u Banjoj Luci, Bosanskoj Gradišci, Kalinoviku i Beogradu.

Rosensaft je rekao da se sjećamo i kako su pripadnici Holandskog bataljona istjerali Bošnjake koji su se pokušali skloniti u njihovoj bazi jer su zamjeniku komandanta Robertu Frankenu bili važniji njihovi životi a komandant Thomas Karremans je pio jeftino piće s Mladićem dok su Bošnjaci koje je trebao štititi upućivani na stratišta.

"Kada Milorad Dodik kaže da nije bilo genocida on govori Mevludinu Oriću da nije ostavljen u masovnoj grobnici među mrtvima, govori Salihi Osmanović da nije vidjela Mladića u Potočarima, da bosanski četnici nisu ubili Ramu i Nermina, da nije postala udovica koja svake noći liježe u suzama", poručio je Rosensaft.

12:53 11.7.2023.

Delegacija SAD odala počast žrtvama genocida

Počast žrtvama genocida odale su 11. jula specijalna izaslanica Sjedinjenih Američkih Država za pitanja borbe protiv antisemitizma Deborah E. Lipstadt i specijalna izaslanica SAD za rasnu jednakost i pravdu Desirée Cormier Smith.

Specijalni izaslanici se nalaze u višednevnoj posjeti Bosni i Hercegovini tokom koje su predviđeni njihovi susreti sa predstavnicima vjerskih zajednica, zvaničnicima bh. institucija i predstavnicima međunarodnih organizacija.

Specijalna izaslanica Sjedinjenih Američkih Država za pitanja borbe protiv antisemitizma Deborah E. Lipstadt (lijevo) i specijalna izaslanica Sjedinjenih Država za rasnu jednakost i pravdu Desirée Cormier Smith.
Specijalna izaslanica Sjedinjenih Američkih Država za pitanja borbe protiv antisemitizma Deborah E. Lipstadt (lijevo) i specijalna izaslanica Sjedinjenih Država za rasnu jednakost i pravdu Desirée Cormier Smith.

Obilježavanju 28. godišnjice genocida 11. jula prisustvuje i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Michael Murphy.

Ambasador SAD u BiH Michael Murphy odao počast žrtvama genocida
Ambasador SAD u BiH Michael Murphy odao počast žrtvama genocida

12:55 11.7.2023.

Evropski parlament održao polusatnu komemoraciju

Evropski parlament održao je 11. jula polusatnu komemoraciju u povodu obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici.

Predsjednica Parlamenta Roberta Metsola, podsjećajući kako je više od 8.000 muškaraca u Srebrenici brutalno ubijeno, navela je kako su zločini u Srebrenici bili toliko brutalni da su gotovo neizrecivi.

"I 28 godina kasnije svjedočimo negiranju genocida, sve većim lažnim narativima i sve većoj glorifikaciji ratnih zločinaca. Naša je dužnost da govorimo protiv toga i da podsjetimo svijet da se to ne može negirati", kazala je Metsola.

Također je ukazala i na zločine koji se dešavaju u Ukrajini, poručivši da evropski parlament nikada neće zažmiriti pred ratnim zločinima.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG