Britanski ambasador: 'Svijet da uvidi i zapamti strašne posljedice podjela i mržnje'
"Odajemo počast preživjelim i zahvaljujemo svima koji ne daju da njihovi glasovi utihnu i da svijet uvidi i zapamti strašne posljedice podjela i mržnje", objavila je Ambasada Velike Britanije na Twitteru.
Počeo ukop žrtava genocida
U Memorijalnom centru u Potočarima, počeo je ukop 30 žrtava genocida u Srebenici. Ukopu je prethodila komemoracija povodom 28. godišnjice genocida koji je počinila Vojska Republike Srpske u julu 1995. godine.
Kavazović: 'Genocid u Srebrenici odjeknuo u cijelom svijetu'
Husein ef. Kavazović, reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, poručio je da je prošlo 28 godina od zločina genocida u Srebrenici, koji je bolom pravednika i mučenika odjeknuo u cijelom svijetu.
"Danas šehidskom haremu u posjetu našim šehidima u ovom bjelilu koje simbolizira čistoću njihovih duša i nevinosti na ovom mjestu kad god do njega dođemo, dođemo do mjesta ponovnog rađanja našeg naroda. Ovdje se prominenilo naše poimanje svijeta naša prošlost sadašnjost i budućnosti", kazao je Kavazović ,a dženazi za 30 žrtava genocida koje će biti ukopane u Srebrenici.
Skokom sa Starog mosta odana počast žrtvama genocida
Skokom bez aplauza Emila Tire iz Kluba skakača u vodu "Mostari" sa Starog mosta u Neretvu, simbolično je odana počast žrtvama genocida u Srebrenici 1995. godine. Na ovaj način s UNESCO-ovog spomenika cijelom svijetu poslana je poruka da se genocid u Srebrenici ne smije zaboraviti ili ponoviti.
"Bilo koja riječ je suvišna, tišina govori puno toga. Dok je god Kluba skakača u vodu 'Mostari' prisjećat ćemo se žrtava genocida kako se on nikad ne bi ponovio te nikada zaboravilo ono što se dogodilo u Srebrenici 1995. godine", kazala je Adela Gosto iz Kluba skakača u vodu "Mostari".
Jednominutnim oglašavanjem sirena u Mostaru, kao i u ostalim gradovima u Federaciji BiH, točno u 12 sati obilježena 28. godišnjica od genocida u Srebrenici.