'11. juli najtužniji dan u godini', izjavila sarajevska gradonačelnica
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić izjavila je da je 11. juli najtužniji dan u godini.
"To je bolna rana. Dan kada obilježavamo godišnjicu genocida nad Bošnjacima u Srebrenici", objavila je Karić na Twitteru, ističući da je u sarajevskoj Vijećnici organizirano desetosatno čitanje imena ubijenih u genocidu.
Za genocid do sada osuđeno oko 50 osoba
Genocid na području Srebrenice, koja je bila zaštićena zona Ujeinjenih nacija, potvrđen je pravomoćnim presudama međunarodnih sudova, kao i pravosudnih institucija u regionu. Presudama je činjenično, temeljeno na relevantnim materijalnim dokazima, svjedočenjima i vještačenjima, verificiran najteži zločin i jedini genocid počinjen na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.
Za genocid i zločine u Srebenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora. Zločini su pred Haškim sudom, ali i domaćim sudovima okarakterisani kao genocid, i to kao jedini na prostoru bivše Jugoslavije u ratovima devedesetih.
Radovan Karadžić, prvi predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, pravomoćno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH. Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.
Osim njih, osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba VRS, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik bezbjednosti Drinskog korpusa VRS-a.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je 2004. donio prvu pravosnažnu presudu za genocid u Evropi, u slučaju generala VRS Radislava Krstića.
Specijalna nagrada 'Nino Ćatić' novinarki RSE
Specijalno priznanje za doprinos očuvanju istine o genocidu u Srebrenici dobila je ove godine novinarka Radija Slobodna Evropa iz Beograda, Iva Martinović. Nagrada je uspostavljena u znak sjećanja na novinara Nihada Ninu Ćatića koji je ubijen u julu 1995. godine.
Iva Martinović je višegodišnja novinarka RSE, koja, između ostalog, izvještava o ratnim zločinima, krivici i odgovornosti i za počinjene zločine tokom ratova koji su devedesetih godina pratili raspad Jugoslavije.
U svom posljednjem tekstu koji se bavi genocidom u Srebrenici, iznijela je detalje slučaja bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, Miomira Jasikovaca, koji je u BiH optužen za genocid i ubistvo više od dvije hiljade ljudi u regiji Srebrenice. U maju ove godine je u Srbiji, međutim, osuđen na minimalnu zatovorsku kaznu od pet godina.
Porodice se opraštaju sa žrtvama genocida
U Memorijalnom centru Potočari izneseni su tabuti 30 žrtava srebreničkog genocida koji će biti sahranjeni u utorak, 11. jula. U prijepodnevnim satima njihove porodice odaju posljednju počast. Više pročitajte OVDJE.
Facebook Forum