Pišu: Maksim Savčuk i Andrej Šauliuha
Igraju hokej, posjećuju fabriku igračaka, primaju poklone i izvode šašave plesove. Ali također treniraju s automatskim oružjem, voze se na oklopnim transporterima, obilježavaju spomen na Sovjetski Savez i uče rusku pop pjesmu koja kaže: "Rusija je iza nas", piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Bjeloruski organizovani odmori za djecu iz dijelova Ukrajine pod ruskom okupacijom nisu samo bijeg od života u zoni borbenih dejstava. Putovanja dolaze s misijom, pokazuju dokazi koje je prikupio Bjeloruski servis RSE i Sheme, istraživačka jedinica Ukrajinskog servisa RSE: podučavanje mladih Ukrajinaca da se poistovjećuju sa konceptima koje promovišu i Moskva i Minsk.
U studiji iz novembra 2023. o putovanjima ukrajinskih školaraca u Bjelorusiju uz pratnju, Laboratorija za humanitarna istraživanja Škole javnog zdravlja Yalea (Yale School of Public Health) smatrala je prijevoze "sistematskom deportacijom" koju koordinišu Bjelorusija i Rusija u sklopu takozvane Unije dvije zemlje. U studiji se navodi da proces uključuje "prevaspitavanje", koje je definisano kao "promocija kulturnih, historijskih, društvenih i patriotskih poruka ili ideja koje služe političkim interesima" oba režima. Vojna obuka, uključujući i trupe Ministarstva unutrašnjih poslova, odvijala se sa "najmanje šest grupa djece", navodi se u izvještaju.
"Oni pomažu Ruskoj Federaciji u iskorjenjivanju nacionalnog identiteta ukrajinske djece", optužila je ukrajinska advokatica za ljudska prava Katerina Raševska, koja je odmor nazvala "ciljanom operacijom" protiv ukrajinske djece. "U njihovoj militarizaciji. U njihovoj želji da se ne vrate u Ukrajinu, u pretvaranju ove djece u neprijatelje vlastite nacije."
Autoritarni bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko, čiji je grad iz djetinjstva Aleksandrija bio destinacija za putovanja, tvrdi da je sve dio dobrotvorne pomoći. Na proslavi Nove godine 2024. uvjeravao je ukrajinsku i drugu djecu da "u Bjelorusiji nema vanzemaljske djece".
U svom novembarskom izvještaju pod nazivom Saradnja Bjelorusije s Rusijom u sistematskoj deportaciji ukrajinske djece, koji je objavio Conflict Observatory uz podršku američkog State Departmenta, istraživači Yalea procjenjuju da je između februara 2022. i kraja oktobra 2023. prevezeno najmanje 2.442 ukrajinske djece iz 17 gradova u dijelovima Ukrajine pod ruskom okupacijom do 13 bjeloruskih lokacija, uključujući pet "zdravstvenih kampova".
RSE je identifikovao 50-oro ukrajinske djece pregledavajući mejlove bjeloruskog Crvenog krsta, ključnog organizatora putovanja, koje je dobio Cyber Partizans, grupa anonimnih hakera koja se protivi Lukašenkovoj vladi.
Siročad i djeca bez roditeljskog staranja također su među prevezenom ukrajinskom djecom, prema izvještajima bjeloruske državne televizije.
Međutim, za razliku od prebacivanja ukrajinske djece u Rusiju, zbog čega je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao naloge za hapšenje za ratne zločine za ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i ruskom povjerenicom za prava djece Marijom Lvove-Belove, bjeloruski program se izgleda "oslanja na više nedržavnih aktera", navodi se u studiji Yalea.
Neko vrijeme jedan od tih nedržavnih aktera bila je bjeloruska misija UNICEF-a, agencija Ujedinjenih naroda za zaštitu djece, koja je finansirala dva kampa za ukrajinsku djecu u Bjelorusiji u avgustu 2022.
U saopštenju bjeloruskog ministarstva vanjskih poslova od 16. marta 2023. navodi se da je UNICEF finansirao program za ljeto 2022., koji je u maju vodio bjeloruski Crveni krst, za "oporavak" ukrajinske djece i za njihovu "pripremu za školsku godinu".
Dokument bjeloruskog Crvenog krsta iz 2022. precizira da je kamp od 9. do 26. avgusta 2022. u zapadnoj Hrodnjanskoj regiji, Berjozka, bio dio ovog programa. Drugi kamp, Lipki, održan je od 6. do 23. avgusta 2022. u blizini grada Vitebska na sjeveroistoku zemlje.
Na video snimku objavljenom na Instagram kanalu sa kampom Lipki vidi se kako se djeca u avgustu 2022. voze na bjeloruskom oklopnom transporteru i u transporteru na obližnjem poligonu Losvido.
Neke fotografije sa Berjozke na Telegramu imaju sličnu temu, s djecom u pancirima koji drže automatsko oružje i dječakom s nečim što izgleda kao policijski pištolj.
Druge fotografije prikazuju decu Berjozke u avgustu 2022. kako pjevaju Kombat, pjesmu ruske rok grupe Ljube koja veliča rusku ulogu u Drugom svjetskom ratu.
Sjedište UNICEF-a i njegovo predstavništvo u Bjelorusiji nisu odgovorili na pitanja RSE o angažmanu UNICEF-a u Bjelorusiji u ovim kampovima.
U saopštenju izdatom dan nakon što je izvještaj RSE objavljen 22. februara, UNICEF-ova regionalna kancelarija za Evropu i centralnu Aziju priznala je da je UNICEF sarađivao s bjeloruskim Crvenim krstom između februara 2022. i februara 2023., kako bi osigurao "edukaciju, mentalno zdravlje i podršku psihosocijalne njege, informativno savjetovanje i rekreacijske aktivnosti usmjerene na dijete" za 1.421 ukrajinsko dijete i 739 staratelja koji "legalno borave u Bjelorusiji".
Nije objašnjeno kako je UNICEF potvrdio da ova djeca legalno borave u Bjelorusiji, ali je naglašeno da ne odobrava međunarodno prebacivanje ukrajinske djece.
"UNICEF nikada ne podržava prekogranična kretanja u rekreativne svrhe, jer to može dovesti do odvajanja djece od njihovih porodica, može odgoditi ponovno ujedinjenje i predstavlja druge rizike u vrijeme sukoba", navodi se u saopštenju. "I dalje smo duboko zabrinuti zbog incidenata prekograničnog kretanja djece koji bi ih mogli dovesti u opasnost."
Međutim, u svom saopštenju za javnost iz maja 2023., bjelorusko ministarstvo vanjskih poslova navelo je da su dva predstavnika UNICEF-a, Rustam Haidarov, šef UNICEF-a u Bjelorusiji, i Artašes Mirzojan, savjetnik UNICEF-ove regionalne kancelarije za Evropu i centralnu Aziju, ranije bili upoznati sa kampovima.
Ministarstvo je tvrdilo da je zamjenik ministra vanjskih poslova Jurij Azarevič razgovarao s muškarcima o onome što je opisao kao "sve veću politizaciju" međunarodnih diskusija o tome da Bjelorusija "dočekuje djecu iz stranih država na oporavak u ljetnim kampovima".
U izvještaju UNICEF-a Bjelorusije za 2022. godinu navodi se da su "volonteri" organizovali "rekreativne i obrazovne aktivnosti u sedam ljetnih kampova za otprilike 90 djece izbjeglica", ali nisu identifikovali zemlju porijekla djece.
U svom saopštenju, UNICEF-ova regionalna kancelarija za Evropu i centralnu Aziju nije se osvrnula na kampove u avgustu 2022. godine. Ukrajinski povjerenik za ljudska prava Dmitro Lubinec rekao je da je UNICEF Bjelorusija "u potpunosti prestao finansirati (program kampovanja)" nakon avgusta 2022.
Bjeloruski Crveni krst ostaje na čelu prebacivanja ukrajinske djece u Bjelorusiju. Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i polumjeseca suspendovala je tu organizaciju u decembru 2023. nakon što je odbila da smijeni njenog generalnog sekretara zbog, između ostalog njegovih izjava "o kretanju djece u Bjelorusiju".
Taj generalni sekretar Dzmitrij Šautsou i drugi organizator premještanja djece, paraolimpijac Aleksej Talai, čelnik dobrotvorne fondacije Aleksej Talai, sada se suočavaju sa sankcijama SAD i Evropske unije zbog "pomoći naporima ruske vlade" u vezi sa "prisilnim transferom" i "deportacijom i vojnom indoktrinacijom ukrajinske djece, uključujući i Bjelorusiju."
Član 49. Ženevske konvencije o civilima iz 1949. godine, čiji je Bjelorusija članica, zabranjuje "pojedinačna ili masovna prisilna premještanja" i "deportacije zaštićenih osoba" sa okupirane teritorije na lokacije u inostranstvu.
Roditelji nekoliko djece iz dijelova Donbasa pod kontrolom Rusije, ukrajinskih regija Donjeck i Lugansk, rekli su za RSE da pozdravljaju putovanja.
"Bilo nam je drago što su djeca otišla", rekla je Oksana Teplikh, čije su dvoje djece adolescenta, Savelij i Sofija, otputovali u Bjelorusiju u augustu 2022. iz Lisičanska u istočnoj ukrajinskoj regiji Lugansk. Osim u Bjelorusiju, putovanja su uključivala i putovanja u ruske gradove Moskvu i Kazanj, rekla je ona.
"S te strane su stigle informacije da se djeca oduzimaju bez znanja njihovih roditelja", rekla je Teplikh, misleći na ukrajinsku vladu. "Sve je to obmana."
Dokumenti bjeloruskog Crvenog krsta sadržavali su obrazac roditeljskog pristanka za dječaka koji je u Bjelorusiju doputovao iz dijela regije Donjeck pod ruskom okupacijom, ali RSE nije uspio da utvrdi da li se takvi obrasci sistemski koriste.
Vlasti koje je nametnula Rusija u regiji Donjecka izdale su obrasce roditeljskog pristanka koji dopuštaju "višestruka" putovanja u i iz Luganska i Krima pod ruskom okupacijom, kao i u Dagestan na ruskom sjevernom Kavkazu i u Abhaziju, otcijepljenu regiju Gruzije od ruskih saveznika gdje Rusija drži trupe.
Takvi obrasci, međutim, nemaju valjanost prema međunarodnom pravu, koje ne priznaje ruske zahtjeve za bilo kojim dijelom Ukrajine ili ovlasti okupacijskih zvaničnika.
Ponovljeni prigovori Kijeva za organizovano odvođenje djece iz Ukrajine znače da je "takav pristanak ništavan" i ne negira "dokaze o deportaciji", rekla je Raševska, koja radi za Regionalni centar za ljudska prava, kijevsku neprofitnu organizaciju koja je ranije bila smještena na Krimu.
Čak i ako se ukrajinsko dijete vrati u svoje mjesto stanovanja pod ruskom okupacijom, njihovo putovanje u Bjelorusiju kvalifikuje se kao deportacija, složio se Lubinec.
Roditelji s područja pod ruskom okupacijom koji su razgovarali s RSE nisu rekli da su im djeca deportovana. Bilo je nemoguće utvrditi jesu li slobodno govorili.
Škole prave spiskove zainteresovane dece, a zatim kažu roditeljima koji su dokumenti potrebni, rekao je Ivan Vorobjov, stanovnik Mariupolja, grada kojeg su ruske snage zauzele u maju 2022. nakon opsade u kojoj su ubijene hiljade civila i sravnjena većina grada na obali Azovskog mora.
Vorobjevova 12-godišnja kćerka Kira provela je tri sedmice 2023. u kampu Dubrava, koji je vodio državni proizvođač potašnog đubriva Belruskali u blizini Minska.
Bjeloruski državni mediji ovu zemlju smatraju sigurnim utočištem usred borbi u susjednoj Ukrajini, gdje je Rusija započela svoju invaziju velikih razmjera u februaru 2022. nakon što je zauzela Krim i započela rat u Donbasu 2014. godine.
U izvještaju iz novembra 2023. na televiziji Bjelorusija-1, jedan pratilac na putovanju, Natalija Neščadim, tvrdila je da ukrajinska djeca koja posjećuju Bjelorusiju "ne žele otići" jer su "ovdje osjetila sigurnost".
Osim bombardovanja, život u dijelovima Ukrajine pod ruskom kontrolom uključuje periodične nestanke struje i tople vode, kao i nepouzdane internetske i mobilne telefonske veze, rekli su roditelji za RSE.
Roditelji bi razumljivo mogli pomisliti "da će njihovoj djeci biti bolje u Bjelorusiji", rekla je Volha Vjalička, bjeloruska psihologinja koja je bila prisiljena na izgnanstvo zbog kritike vlasti i uloge nezavisnog posmatrača na osporavanim predsjedničkim izborima 2020. godine. "Ali ne razmišljaju o tome kako će se zabaviti, kakvi će biti kulturni programi, šta će im biti stavljeno u glavu."
U junu 2022. godine, djeca iz Donbasa posjetila su jedinicu specijalnih snaga bjeloruskog Ministarstva unutrašnjih poslova br. 3214, koja je učestvovala u brutalnom razbijanju demonstranata nakon izbora 2020. na kojima je Lukašenko ubjedljivo pobijedio osvojivši šesti mandat usred dokaza o prevarama velikih razmjera u njegovu korist.
U decembru 2022., 46-oro djece iz regije Donjeck položilo je cvijeće na spomenik u Minsku povodom stogodišnjice osnivanja Sovjetskog Saveza. Fotografija iz jula 2023. na Instagramu koja prikazuje djecu koja posjećuju očiglednu vojnu lokaciju iz Drugog svjetskog rata nosi natpis "Za Staljina!".
Facebook Forum