Američki predsjednik Joe Biden "i dalje vjeruje u perspektivu i mogućnost" palestinske države, ali "priznaje da će trebati puno rada da se to postigne", rekao je glasnogovornik Bijele kuće, John Kirby.
Prema riječima glasnogovornika za nacionalnu sigurnost, Biden je o svom stavu razgovarao s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom oko "30 do 40 minuta", piše AFP.
Bio je to prvi razgovor dvojice čelnika, čiji je odnos prilično zategnut, od 23. decembra.
Predsjednik Sjedinjenih Država govorio je među ostalim o "naporima da se oslobode taoci" koji se još drže u Pojasu Gaze i o "odgovornosti Izraela" da zaštiti civile na tom području.
Netanyahu u četvrtak je odbio zahtjev koji Biden ponavlja o budućoj koegzistenciji Izraela i palestinske države.
"Izrael mora imati sigurnosnu kontrolu nad cijelim teritorijem zapadno od rijeke Jordan. To je nužan uvjet, koji je u suprotnosti s idejom (palestinskog) suvereniteta", rekao je premijer, dodajući da je to izravno rekao Amerikancima.
- Netanyahu protiv palestinske države u bilo kojem poslijeratnom scenariju
- U ponedjeljak sastanak ministara EU sa palestinskim i izraelskim zvaničnicima
Njegovo stajalište nije novo, ali su ove primjedbe još jednom istaknule razlike između Sjedinjenih Država i njihovog saveznika.
Američki mediji prenose da je posljednji razgovor dvojice čelnika vođen 23. decembra i da je bio buran.
Izrael je ove sedmice pokrenuo nove napade na Khan Younis, grad na jugu Pojasa Gaze, za koji kaže da je baza boraca pokreta Hamas, koji je SAD proglasio terorističkom organizacijom.
Do rata između Izraela i Hamasa došlo je 7. oktobra prošle godine, nakon što su militanti Hamasa napali južni Izrael, kada je, prema izraelskim podacima, ubijeno 1.200 ljudi i oteto skoro 250.
Nakon toga je izraelska vlada pokrenula vojnu operaciju u kojoj je, prema podacima ministarstva zdravstva kojim rukovodi Hamas, ubijeno više od 24.700 Palestinaca.
Ministarstvo je navelo da su u Gazi u posljednja 24 sata ubijena 142 Palestinca, a 278 ih je povrijeđeno.