Dostupni linkovi

Raste broj ovisnika o lakim drogama


Policijska akcija hvatanja dilera droge, lipanj 2011
Policijska akcija hvatanja dilera droge, lipanj 2011
U nedjelju, 26. lipnja, u svijetu se obilježava Međunarodni dan borbe protiv droge. Tim povodom u Sarajevu je, u organizaciji Ministarstva sigurnosti BiH, Udruženja PROI i Općine Stari Grad, upriličeno niz aktivnosti u cilju podizanja svijesti za borbu protiv droge.

Iako ne postoje precizni podaci o broju ovisnika, u BiH je evidentan porast broja mladih osoba koje koriste marihuanu i druge lake droge, podaci su Udruženja PROI. S druge strane, smanjuje se broj osoba koje se nalaze u odmaklom stadiju ovisnosti, kaže predsjednik Udruženja PROI Samir Ibišević.

„Imamo situaciju da oni kojima je stvarno potrebna pomoć mogu je vrlo lako dobiti. Tu smo zaista dobro pokriveni u BiH, zahvaljujući nevladinim organizacijama, UNDP-u i Globalnom fondu“, navodi Ibišević.

Udruženje PROI već šest godina pomaže osobama koje imaju problem sa alkoholom, drogom i kockom. Nudi im se dugotrajni program psihosocijalne rehabilitacije u terapijskoj zajednici koja se nalazi u bilizini Kaknja.

„To je za one koji žele zadržati dugotrajnu apstinenciju. Za sve one koji se ne žele odvići od droge, njima ovo Udruženje omogućuje sterilni injekcioni materijal, savjetovanje i besplatno testiranje na HIV i hepatitis“, dodaje Ibišević.

Nema državnog ureda

U Bosni i Hercegovini preko 300 ovisnika trenutačno se nalazi na odvikavanju u raznim terapijskim zajednicama. Oko 800 njih liječi se u medicinskim ustanovma koristeći metadonsku terapiju. Igor Lončar bivši je ovisnik i tri godine boravi u Terapijskoj zajednci KS u Rakovici:

Policijski psi u akciji potrage za drogom, lipanj 2011
„Preko 10 godina bio sam ovisnik o raznim psihoaktivnim supstancama. Imao sam sreću da nisam završio na heroinu, ali sam podjednako uništio svoj život. Tri godine sam u terapijskoj zajednici. Jako sam zadovljan programom. Uradio sam velike promjene na svom ponašanju, u svom razmišljanju i na motivaciji. Upisao sam odsjek za socijalni rad na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Iduće godine ga planiram završiti.“

Igor također ističe da se u BiH ne radi dovoljno u borbi protiv droge:

„Pravi način bi bio ulaganje u primarnu prevenciju. Trebao bi se iznaći način da se djeca ne okupljaju na ulicama. Izgradnja igrališta, organiziranje raznih edukacijskih sadržaja bi bilo dobro rješenje. Kada čovjek padne u problem, to je teško riješiti.“

Narkomanija je problem ne samo BiH nego čitavog Balkana. BiH se vrlo često nađe na balkanskoj ruti trgovine drogom i dobar dio tih narkotika se i zadržava u BiH, ističe državni ministar sigurnosti Sadik Ahmetović.

„Ja često sa mojim sugovornicima u Europskoj uniji kažem da to nije problem samo Balkana, jer da bi droga ušla na područje Balkana, mora proći kroz
zemlje EU. Ta droga često ostaje u BiH i regiji, i to je ono zbog čega se povećava broj ovisnika“
, kaže ministar Ahmetović.

U BiH još nije uspostavljen ured za suzbijanje zlouporabe opojnih droga. Za njegovo uspostavljanje još nije data suglasnost entitetskih ministarstava unutarnjih poslova.
XS
SM
MD
LG