Bosna i Hercegovina (BiH) dobiće dio pomoći od dvije milijarde dolara, koje je u četvrtak 8. septembra, prilikom posjete Kijevu najavio američki državni sekretar Antoni Blinken.
Ovo je potvrdio ministar odbrane BiH Sifet Podžić u petak 9. septembra u Sarajevu.
On je istakao da je BiH aplicirala na 13 projekata iz 'Programa za izgradnju kapaciteta NATO-a' na samitu država članica alijanse i partnera održanog u Madridu krajem juna.
"Ne mogu konkretno reći šta smo sve tražili. Nažalost država BiH nije mnogo odgovorila u nabavci novih sredstava, iako je bilo odlučeno da se da par stotina miliona (maraka) za modernizaciju oružanih snaga", rekao je Podžić.
Državni ministar odbrane je dodao da su ta sredstva morali tražiti od 'svojih prijatelja'.
"Imamo dakle 13 programa koje razrađujemo ovih dana i ja se nadam da će ovo vrlo brzo biti i službeno potvrđeno", istakao je Podžić
Od najavljenih dvije milijarde pomoći SAD-a, za Ukrajinu je predviđena milijarda dolara, dok će ostatak novca biti raspoređen na 18 drugih zemalja za koje se smatra da su u opasnosti od buduće ruske agresije, među kojima je i BiH.
Ostatak bi bio podijeljen između Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Češke, Estonije, Gruzije, Grčke, Kosova, Latvije, Litvanije, Moldavije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Poljske, Rumunije, Slovačke i Slovenije.
SAD i ranije pomagala Oružanim snagama BiH
SAD su u julu ove godine donirale 23 miliona dolara pomoći za razvoj helikopterskih kapaciteta Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Dodatno su izdvojile 500.000 dolara za izgradnju informacionog centra za cyber sigurnost u Domu oružanih snaga BiH.
Takođe, tokom jula je od strane SAD donirano i 21 višenamjensko vozilo tipa Humvee kao podrška Oružanim snagama BiH. Radi se o višenamjenskim vozilima vrijednim 26 miliona dolara.
Oružane snage BiH dobile su u decembru prošle godine četiri američka helikoptera 'Bell Huey II' vrijedna su 38.539.378 američkih dolara (oko 35 miliona evra)
BiH je sudjelovala sa 4.360.000 dolara, kroz program Foreign Military Sales (FMS), dok je preostali iznos osigurala Vlada SAD sredstvima iz američkog programa pomoći prijateljskim zemljama (Foreign Military Financing).
Kako funkcionišu Oružane snage BiH
Jedinstvene Oružane snage BiH uspostavljene su 1. januara 2006. godine, nakon provedene reforme odbrambenog sistema i prenosa nadležnosti u oblasti odbrane sa entitetskih na državni nivo.
Godišnji vojni budžet BiH iznosi oko 280 miliona KM (140 miliona evra) i najmanji je od svih zemalja u regionu.
Vrhovnu komandu i kontrolu nad Oružanim snagama BiH ima Predsjedništvo Bosne i Hercegovine koje odluke donosi konsenzusom.
Veličina i struktura Oružanih snaga BiH određena je Odlukama Predsjedništva BiH. Tako je utvrđeno da Oružane snage BiH trebaju imati 16.000 pripadnika, među kojima je deset hiljada profesionalnih vojnih lica te šest hiljada pripadnika rezervnog sastava
Broj pripadnika Oružanih snaga i Ministarstva odbrane je ograničen Zakonom o budžetu institucija BiH kao i međunarodnim obavezama BiH, na način da se popuna može vršiti do maksimalnih 10.011 pripadnika.
U okviru Oružanih snaga BiH radi i 1.000 civila.
Odlukama Predsjedništva BiH je, pored veličine, strukture i lokacija komandi i jedinica, utvrđena i nacionalna zastupljenost u Oružanim snagama BiH.