Poskupljenje električne energije za kompanije u bosanskohercegovčakom entitetu Federacija BiH dovest će do blokade investicija i otvaranja novih radnih mjesta.
Izjavio je to za Radio Slobodna Evropa (RSE) u petak, 17. novembra, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović, govoreći o najavi iz Javnog preduzaća "Elektroprivreda BiH" o poskupljenju električne energije za privrednike u Federaciji BiH.
Zbog najavljenog poskupljenja struje Udruženje poslodavaca FBiH organiziralo je u petak polusatni štrajk upozorenja u kompanijama u Federaciji BiH.
"Ja ne znam kome bi to moglo pasti na pamet, jer će to umanjiti investicije, zaustaviti nova upošljavanja. Neki će biti primorani da radnike pošalju kuću", ističe Smailbegović.
“ArcelorMittal”: Moguće gašenje proizvodnje u Zenici zbog poskupljenja struje
On pojašnjava da je većina firmi u Federaciji BiH iz "Elektroprivrede BiH" stigla ponuda za nove ugovore, koji od januara iduće godine predviđaju povećanaje cijene električne energije i do 300 posto.
"Pedesetak firmi ranije je potpisalo nove ugovore i to je povećanje između 70 posto i 150 posto. Ove ponude što sada dolaze predviđaju od 1. januara povećanja od 220 do 300 posto", kazao je.
Udruženje poslodavaca FBiH pozvalo je kompanije da ne potpisuju nove ugovore.
"Ukoliko su frajeri, neka isključe struju privredi. Neko će preživjeti, jer ima firmi koje troše malo struje, a drugi će morati morati povećati cijene svojih proizvoda", ističe on.
Kao primjer je naveo kompaniju "Arcelor Mittal" u Zenici, u srednjoj Bosni, koja snabdijeva grijanjem stanovnike tog grada.
Kako je kazao, ova kompanija godišnje troši električnu energiju u iznosu od 50 miliona maraka (oko 25 miliona eura).
"Njima je došla ponuda prije mjesec dana za povećanje cijene za 125 posto koju nisu prihvatili. Danas, ako bi tražili ponudu, vjerovatno bi to bilo 250 posto. Njima je to novih 80 miliona maraka (oko 40 miliona eura) na godišnjem nivou. Oni će podići cijenu grijanja i Zenica će plaćati možda 20 do 30 posto više za grijanje", kaže Smailbegović.
Osim što je "ArcelorMittal" najveći kupac električne energije u BiH, Smailbegović podsjeća i da JP Željeznice Republike Srpske 60 posto ukupnog prihoda ostvaruju transportom roba za tu kompaniju, JP Željeznice FBiH između 30 i 35 posto te Luke Ploče sa oko 40 posto.
Iz Udruženja poslodavaca Federacije pozvali su Vladu Federacije BiH da hitno poduzme sve neophodne mjere i da donese odgovarajuće odluke kojima će se ograničiti rast cijena električne energije za privredna društva.
Upozorili su da povećanje cijene u 2022. godini ne smije biti veće od 20 posto, jer će u suprotnom doći do rasta cijena hrane, roba i usluga što će najviše pogoditi građane.