Vijeće za implementaciju mira (Peace implementation council, PIC) nakon sastanka osudilo je retoriku i poteze bh. političkih lidera od najave osporavanja naziva bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) pred Ustavnim sudom BiH, preko prijetnji otcjepljenjem do negiranja odluka Haškog tribunala.
Premda je sastanak inicirao ambasador Rusije u BiH Petar Ivancov, zajedničku izjavu nije potpisao jer odgovornost upućuje svim političkim akterima, a ne samo na adresu onih koji osporavaju naziv RS-a, što je bio i primarni razlog da traži sazivanje sjednice. Za razliku od Ivancova, analitičari smatraju da je PIC konačno uvidio da su potezi političara međusobno povezani s ciljem odvraćanja pažnje sa stvarnih problema.
Premda poznavaoci prilika u Bosni i Hercegovini već duže upozoravaju na činjenicu da politički lideri izazivanjem kriza i međusobnim prepucavanjima stvaraju atmosferu, koja ponajprije pogoduje njima i njihovom opstanku na vlasti, međunarodni faktori koji djeluju u BiH rijetko su se oglašavali o tom pitanju.
Sve do posljednje sjednice PIC-a, sazvanoj po zahtjevu ambasadora Rusije u BiH Petra Ivancovog, a zbog najava zahtjeva za promjenu naziva RS-a.
Uz ocjenu da najava Stranke demokratske akcije (SDA) o osporavanju naziva RS-a pred Ustavnim sudom BiH podriva izgradnju povjerenja među konstitutivnim narodima i njihovim političkim predstavnicima, PIC je istakao kako je BiH suverena država koja se sastoji od dva entiteta, te da neće biti prekrajanja mape Bosne i Hercegovine.
Svoj su stav, međutim i proširili kritizirajući poteze kojima se dovodi u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH ili, pak, zahtijeva teritorijalna reorganizacija zemlje. Time su dali i svoj stav o prijetnjama otcjepljenjem koje dolaze iz RS-a.
Osvrnuli su se i na Deklaraciju Hrvatskog narodnog sabora, navodeći kako osuđuju "sve pokušaje političkih aktera da negiraju odluke Haškog tribunala, jer nisu u u skladu sa međunarodnim obavezama BiH, uključujući i njen evropski put".
Konačno je PIC pokazao da razumije kako političke igre u BiH funkcioniraju, ocijenio je predsjednik Helsinškog odbora RS-a, Branko Todorović.
"PIC ih na neki način razotkriva, razotkriva tu njihovu dogovorenu manipulaciju i sa međunarodnom zajednicom i sa građanima BiH. Mislim da su sve te maske konačno pale i da svima treba da bude jasno i u BiH, a i onima izvan zemlje, da politički lideri žele da svoje održanje na vlasti zasnivaju na određenoj vrsti izazivanja incidenata manipulacija, provokacija i stvarnog i lažnog, tobožnjeg nacionalizma", ocjenjuje Todorović.
No, ruski ambasador Petar Ivancov, nije prihvatio zajedničku izjavu PIC-a, jer izlazi iz okvira onoga što je tražio.
"Nažalost, ovaj se tekst ne fokusira na probleme koji danas postoje zbog novonastale situacije. On je šireg karaktera i u njemu se govori o greškama svih političkih aktera u BiH", stav je Ivancova.
Rusija je vanredno zasjedanje tražila jer je kao problem u političkim odnosima htjela adresirati na SDA, što nije daleko od istine, ali nije ni potpuna istina, što su uvidjeli ostali ambasadori, ocjenjuje politički analitičar, Ibrahim Prohić.
"Motivi koje je imala Ruska Federacija sa sazivanjem ovog vanrednog sastanka nisu zadovoljeni. Naprotiv. Mislim da je Bosna i Hercegovina sa ovim dobila. Dobitak nije samo u ovom saopštenju koje je detektiralo gdje se sve nalaze problemi, šta su problemi i na kojim adresama. Dakle, to je suprotno od onoga što je Ruska Federacija željela s ovom inicijativom. Dugo, mislim da ova situacija potvrđuje da su se iz dugotrajnog diplomatskog dremeža probudili Evropska unija, pa nadam se i Washington", ističe Prohić.
Todorović, pak, smatra kako je dobro da su u PIC-u riješili i javno da kažu kako su prozreli politikantske poteze, ali i da Rusija zajedno sa svim članicama PIC-a mora da prizna da se situacija u BiH mora sagledati u cjelini.
"Zaista sa punom odgovornošću treba da se bavi, a i svi članovi PIC-a treba da se bave ne svojim interesima, ne pojedinim incidentima, već jednom duboko ozbiljnom situacijom u BiH, koja je na samo odgovornost političkih lidera, već i međunarodne zajednice, a i PIC-a. Vijeće za implementaciju mira mora da sagleda i situaciju u cjelini i odgovornost političkih lidera zajedno, a ne da se bavi fragmentima neke dnevne politike u BiH", riječi su predsjednika Helsinškog odbora RS-a.
Umjesto na isprazne priče, vjeruju analitičari, PIC je bh. političare podsjetio da imaju nedovršenog posla. Tako su ih u saopštenju pozivali da se "suzdrže od daljih polarizirajućih poteza i retorike, te da se konstruktivno uključe u formiranje vlasti na svim nivoima kako bi zemlja krenula naprijed".
Facebook Forum