Jednostrano povlačenje iz državnih institucija protivno je Ustavu Bosne i Hercegovine (BiH) i podriva sigurnost i stabilnost zemlje, upozorila je Organizacija za evropsku sigurnost i suradnju (OSCE) u petak, 11. februara.
Poljski ministar vanjskih poslova i predsjedavajući OSCE-a Zbigniew Rau i generalna sekretarka Organizacije Helga Schmid pozvali su, u zajedničkoj izjavi, Narodnu skupštinu entiteta Republika Srpska da povuče Nacrt zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću.
Zvaničnici OSCE-a naveli su da je Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) BiH osnovni zaštitnik vladavine prava u BiH, te da bi uspostavljanje paralelne strukture potkopalo sva dosadašnja postignuća u reformi i ugrozilo daljnji napredak u toj oblasti.
OSCE je potvrdio podršku Daytonskom mirovnom sporazumu i njegovim vrijednostima, uz ocjenu da bi povlačenje iz VSTV-a BiH bilo suprotno slovu i duhu tog sporazuma.
"To bi ugrozilo nezavisnost, nepristrasnost i profesionalnost pravosuđa u BiH, a istovremeno bi proširilo prostor za nekažnjivost za počinjenje krivičnih djela", kaže se u saopćenju.
Politički lideri u BiH pozvani su da zajedno rade na stvaranju uslova za konstruktivni politički dijalog, kako bi bio postignut konsenzus za dobrobit svih građana BiH.
Reakcija iz OSCE-a dolazi nakon što je u četvrtak, 10. februara, u Narodnoj skupštini Republike Srpske podržan nacrt zakona o formiranju entitetskog visokog sudskog i tužilačkog vijeća.
Ovaj zakon je neustavan jer prenosi nadležnosti sa državnog na entitetski nivo. Takvu odluku o prenosu nadležnosti sa države na entitet kao niži nivo vlasti može donijeti samo državni parlament.
Inače, nacrt zakona sada ide na javnu raspravu od 60 dana, posle kojih će poslanici ponovo da raspravljaju o zakonu u formi prijedloga - nakon čega slijedi usvajanje.
Zadatak vijeća bi bio imenovanje sudija i tužilaca na teritoriji bh. entiteta Republika Srspka.
Brisel ali i Washington su i ranije pozivali zastupnike Skupštine RS da odbiju raspravu o Nacrtu zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske.