Austrija je spremna podržati Bosnu i Hercegovinu (BiH) kad je riječ o migrantskoj krizi i financirat će direktne letove u procesu readmisije migranata iz BiH, dogovoreno je na sastanku ministra sigurnosti BiH Selme Cikotića s ministrom unutrašnjih poslova Republike Austrije Karlom Nehammerom.
Na sastanku u srijedu, 28. aprila, ministri zemalja su potpisali Memorandum o jačanju suradnje za efikasniju borbu protiv ilegalnih migracija, nakon čega je ministar sigurnosti BiH Cikotić naglasio da je "Austrija jedan od ključnih partnera u borbi protiv mnogih sigurnosnih izazova".
"BiH i Austrija imaju posebnu ulogu na takozvanoj zapadnobalkanskoj ruti. Razgovarali smo i o ostvarivanju međunarodne sigurnosti, komentarisali smo potrebu međuinstitucionalne saradnje, te o rješavanju mnogih drugih sigurnosnih izazova kao što su organizovani kriminal, trgovina ljudima, prijetnje od terorizma, trgovine narkoticima, oružjem i slično", kazao je Cikotić.
Zahvalio je Republici Austriji na pomoći koju je u proteklih nekoliko mjeseci pružila BiH u borbi protiv ilegalnih migracija, a odnosi se na financijsku pomoć od 500.000 eura i smještajne kontejnere koji će biti smješteni u migrantski kamp "Lipa".
Razgovarano je i o dobrovoljnoj i prisilnoj readmisiji migranata. Cikotić naglašava da je povratak migranata u zemlje porijekla jedan od najvažnijih mehanizama, te da je Austrija i po tom pitanju spremna podržati BiH tako što će financirati "čarter" letove kojima bi se migranti vratili u svoje zemlje.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Austrije Nehammer je kazao da je BiH uložila velike napore da zaštiti svoje granice i onemogući prohod ilegalnih migranata dalje na zapad.
"Uz podršku BiH prošle godine smo uspjeli oformiti platformu Frontex s ciljem obuzdavanja migrantske krize. Toj strategiji će se pridružiti Sjeverna Makedonija i BiH. Potpisali smo danas memorandum koji se tiče i cyber kriminala, a koji će isto tako pojačati borbu protiv terorizma. Austrija će podržati BiH u nastojanjima da postane punopravan član Frontexa", zaključio je Nehammer, javila je novinska agencija FENA.
U Federaciji BiH, trenutno djeluje šest prihvatnih centara za migrante. U Kantonu Sarajevo to su Ušivak i Blažuj i u njima je smješteno oko 2.300 migranata i izbjeglica.
U Republici Srpskoj ne postoji nijedan kamp za prihvat migranata.
U USK rade četiri prihvatna centra Borići, Sedra, Miral i Lipa i u njima je smješteno oko 2.200 osoba.
Prema podacima IOM-a u BiH, od ukupno 1.927 migranata koja su identificirana u BiH u periodu od 17. marta 2021. do 19. aprila, 1.754 su izjavila da nisu smješteni ni u jednom prihvatnom centru u BiH.