Dostupni linkovi

BiH i CG: Uz pomoć IPA fondova do bolje turističke ponude


Nacionalni park Sutjeska
Nacionalni park Sutjeska
Riječ je o projektu prekogranične saradnje. Ekonomski fakultet u Sarajevu našao je partnera u crnogorskom Centru za zaštitu i proučavanje ptica. Locirana su četiri lokaliteta na kojima će se odvijati aktivnosti. Akademik Muris Čičić kaže:

„U Bosni i Hercegovini to su Tjentište, Nacionalni park Sutjeska i Hutovo blato, a u Crnoj Gori oni su locirali region Pivskog jezera, odnosno Durmitora, kako ga oni zovu i močvara Solila u Tivtu. Napravili smo jedan zajednički projekat, gdje smo pokušali kroz očuvanje ekološke stabilnosti da razvijemo određene turističke pakete.“

Suština projekta je da se odrede turističke ture koje neće ugroziti staništa ili biodiverzitet, a istovremeno će omogućiti da se ostvare određene ekonomske koristi za turističke agencije koje upravljaju parkovima i u BiH i Crnoj Gori. Koordinator projekta Almir Peštek navodi:

„Prva faza u našem projektu jeste analiza turističkih potencijala na bazi koje ćemo razvijati ove strategije. Na osnovu toga ćemo razvijati turističke pakete koji bi bili atraktivni turistima. Razvijaćemo i određene promotivne materijale – brošure, web stranice itd, u cilju kreiranja zajedničke ponude sa bosanskohercegovačke i crnogorske strane.“

Kompletno područje od Hutovog blata do Tivta jedno je od puteva kojima migriraju ptice selice. Stoga će se pokušati razviti i oblik turizma namijenjen osobama koje se bave posmatranjem ptica. Iako je područje Dinarida djelimično iskorišteno, ponudu uvijek treba razvijati, ističe Čičić:

„I dan-danas imate neke pakete, neku turističku ponudu i za Hutovo blato, što se naše strane tiče, i za Sutjesku, ali to jednostavno nije dovoljno. Ponekad mi se čini da ono što je dosad nuđeno nije uzimalo u obzir ovaj ekološki aspekt zaštite svega toga.“


Tivat
Tivat
Projekat „Ekološki i kulturni turizam u južnim Dinaridima“ ne podrazumijeva izradu infrastrukturne baze, već treba da sačini pregled trenutnog stanja, a potom da izradi strategiju koja će uključivati akcioni plan. Prednost je što projekat ostavlja prostor za razvoj novih aktivnosti, ističe saradnica Maja Arslanagić:

„Imamo različite interesne grupe koje se uključuju u projekat, kao što su predstavnici opština, predstavnici ponuđača raznih usluga na tim područjima, recimo – hoteli, restorani i smještajni kapaciteti. Tu su i razna udruženja i organizacije – planinarska društva, društva za rafting, dakle, svi koji na neki način mogu imati zajednički interes od tog projekta, da privučemo što više turista, koji možda mogu imati i neku turu koja će obuhvatiti obje regije, na primjer, da krenu od Hutovog blata, a da završe u Tivtu.“

Ukupna vrijednost projekta koji se finansira iz fondova pretpristupne pomoći IPA iznosi oko 150.000 eura. Projekat je započeo u februaru 2013. i traje do istog mjeseca iduće godine, a Maja Arslanagić dodaje:

„Mislimo da je zato projekat i prepoznat od strane Evropske unije koja i finansira ove IPA fondove, i nadamo se da će tako i ostati. Dakle, biće sve urađeno prema standardima Evropske unije.“
XS
SM
MD
LG