U Bosni i Hercegovini se 25. novembra obilježava Dan državnosti, u znak sjećanja na zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBiH) tokom Drugog svjetskog rata, 1943. godine u Mrkonjić Gradu.
Tada je, između ostalog, u rezoluciji izrečena poznata krilatica da BiH "nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska, i muslimanska i hrvatska".
Obilježavanje je počelo intoniranjem himne i podizanjem državne zastave na brdu Hum, u blizini Sarajeva, a svečanosti su, uz ostale, prisustvovali članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović.
U okviru obilježavanja, brojni dužnosnici su položili cvijeće ispred spomen obilježja Vječna vatra u Sarajevu.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je da svi građani BiH "trebaju biti ponosni na ovaj veliki praznik".
"Prije ili kasnije, u cijeloj BiH moraju prevladati nove generacije i političari koji će ovu zemlju čvrsto usmjeriti u pravcu budućnosti, poštujući sve velike događaje iz naše prošlosti. BiH ima višestoljetni kontinuitet i svi mi, bez obzira na vjersku, nacionalnu ili drugu pripadnost, možemo biti ponosni", kazao je Bećirović.
Čestitke iz SAD
Povodom Dana državnosti, čestitku građanima uputio je Antony Blinken, američki državni sekretar, ističući da su Sjedinjene Američke Države (SAD) trajni partner BiH i da ostaju predane zaštiti njenog suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera.
"Nastavit ćemo raditi sa institucijama BiH da unaprijede reforme neophodne da se osigura pravo mjesto vaše zemlje u euroatlantskoj zajednici, te ćemo nastaviti pozivati na odgovornost one pojedince i institucije koji prijete stabilnosti i sigurnosti BiH, naveo je Blinken u pisanoj poruci.
Čestitke Predsjedništvu BiH uputio je ranije i Joe Biden, predsjednik SAD, koji je poručio da njegova zemlja ostaje čvrsto predana suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru BiH.
Američki predsjednik je u pismu, koje je poslao Predsjedništvu BiH, naveo da pokušaji potkopavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, napad na državne institucije i pozivi na secesiju urušavaju stabilnost i budućnost zemlje.
"To također predstavlja prijetnju građanima i normalnim uslovima za život. Dok slavite praznik vaše države, pozivam vas da stavite svoje dužnosti ispred podjele i da okončate politiku nacionalizma", navodi Biden u pismu.
RS ne priznaje Dan Državnosti BiH
U entitetu Federacija BiH je to neradni dan, a u entitetu Republika Srpska radni. Bosna i Hercegovina nema jedinstven zakon o praznicima na državnom nivou.
Na snazi su dva entitetska zakona, te zakon o praznicima u Brčko distriktu BiH, kao posebnoj teritorijalnoj jedinici, koji se međusobno razlikuju.
Samo Nova godina i Međunarodni praznik rada (1. maj) se, po tri važeća zakona, praznuju u cijeloj zemlji.
Zakon o praznicima entiteta Republike Srpske, pored ostalog, ne prepoznaje Dan državnosti BiH i vlasti tog entiteta ga ne obilježavaju 25. novembra.
Predstavnici vlasti u tom entitetu smatraju da BiH nije nastala 25. novembra 1943. godine, već 21. novembra 1995. godine, na dan parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma što je praznik u Republici Srpskoj.
Policijska uprava Banjaluka donijela je rješenje o zabrani ovogodipnjeg javnog skupa Gradske organizacije Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) koji je zakazan za 25. novembar u tom gradu.
Kako se navodi u saopćenju, rješenje je doneseno "imajući u vidu da je proteklih dana u vezi sa ovim javnim skupom bilo mnogo negativnih rekacija, kao i operativne informacije da pojedinci javno pozivaju građane na masovno okupljanje".
Zabranu okupljanja je izrekla i policijska uprava u Mrkonjić Gradu, gdje je trebao biti održan skup Saveza antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata.