Dostupni linkovi

Biden upozorava da bi Rusija mogla izvršiti invaziju na Ukrajinu u februaru


Pripadnik ruske vojske ispaljuje haubicu tokom vježbi na poligonu Kuzminski u južnoj Rostovskoj oblasti, Rusija, 26. januara 2022.
Pripadnik ruske vojske ispaljuje haubicu tokom vježbi na poligonu Kuzminski u južnoj Rostovskoj oblasti, Rusija, 26. januara 2022.

Američki predsjednik Joe Biden upozorio je da postoji "izrazita mogućnost" da bi Rusija mogla napasti Ukrajinu sljedećeg mjeseca, saopštila je Bijela kuća.

Rusija u međuvremenu kaže da vidi "malo terena za optimizam" u rješavanju krize nakon što su Sjedinjene Države odbile glavne zahtjeve Rusije, piše BBC.

Nagomilavanje desetina hiljada ruskih vojnika na ukrajinskim granicama posljednjih sedmica podstaklo je strah od invazije.

Rusija poriče da planira napad.

Američki predsjednik je to izjavio u telefonskom razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u četvrtak.

"Predsjednik Biden je rekao da postoji jasna mogućnost da bi Rusi mogli napasti Ukrajinu u februaru", rekla je glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Emily Horne.

"On je to javno rekao i mi na to upozoravamo mjesecima".

Tokom njihovog razgovora, predsjednik Biden je "ponovo potvrdio spremnost Sjedinjenih Država zajedno sa svojim saveznicima i partnerima da odlučno odgovore ako Rusija dalje napadne Ukrajinu", navodi se u saopštenju Bijele kuće.

Zelenski je rekao da su "razgovarali o nedavnim diplomatskim naporima na deeskalaciji i dogovorili zajedničke akcije za budućnost".

Axios je, pozivajući se na neimenovane izvore, sugerirao da se njih dvoje nisu složili oko toga koliko je prijetnja neminovna. Neki vojni stručnjaci sugerišu da Rusija možda čeka da se tlo u Ukrajini zamrzne kako bi se mogli kretati u teškoj opremi.

Također u četvrtak, SAD su zaprijetile da će zaustaviti otvaranje ključnog plinovoda koji bi slao ruski gas u zapadnu Evropu ako Rusija napadne Ukrajinu.

Sjeverni tok 2 bi vodio od Rusije do Njemačke, a zvaničnici u Berlinu su u četvrtak rekli da bi se projekat mogao suočiti sa sankcijama ako Rusija napadne.

Zapadni saveznici kažu da će ciljati na rusku ekonomiju ako napadne, a najnoviji komentari signaliziraju jačanje njihovog stava.

Izgradnja gasovoda od 1.225 km (760 milja) trajala je pet godina i koštao je 11 milijardi dolara (8 milijardi funti). Energetski projekat, koji bi se odvijao ispod Baltičkog mora, osmišljen je da udvostruči ruski izvoz gasa u Nemačku.

Ali još uvijek nije počeo s radom, kako su regulatori rekli u novembru da nije u skladu s njemačkim zakonom i suspendovali su svoje odobrenje.

Rusija poriče bilo kakve planove za invaziju, ali je prošlog mjeseca postavila široke sigurnosne zahtjeve sa Zapada, uključujući da se Ukrajini nikada ne dozvoli da se pridruži NATO vojnom savezu.

SAD su odbile ovaj ključni zahtjev, nudeći Moskvi ono što su nazvali "ozbiljan diplomatski put naprijed".

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u četvrtak da odgovor SAD ostavlja "malo terena za optimizam", ali je dodao da "uvijek postoje izgledi za nastavak dijaloga, to je u interesu i nas i Amerikanaca".

Prijedlozi neće biti objavljeni, ali je američki državni sekretar Antony Blinken rekao da su u dokumentu jasni njihovi "ključni principi", uključujući suverenitet Ukrajine i njeno pravo da izabere da bude dio sigurnosnih saveza kao što je NATO.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da se formalni odgovor ne bavi "glavnom zabrinutošću" Rusije u vezi sa širenjem alijanse.

XS
SM
MD
LG