Dostupni linkovi

I Rusija zatražila od BiH izručenje svog državljanina kojeg Poljska traži zbog špijunaže


Aleksandar Bezrukavji pred Sudom BiH, 5. decembra 2024.
Aleksandar Bezrukavji pred Sudom BiH, 5. decembra 2024.

Rusija je početkom januara 2025. uputila zamolnicu Bosni i Hercegovini za izručenje ruskog državljanina Aleksandra Bezrukavja, koji je u ekstradicijskom pritvoru od 16. novembra prošle godine, a koji se u BiH dovodi u vezu s kampovima za obuku moldavskih državljana za izazivanje nereda.

Ove informacije iznesene su na ročištu pred Sudom Bosne i Hercegovine (BiH) u četvrtak, 16. januara.

Pred ovom pravosudnom institucijom se od ranije odlučuje o ekstradiciji ruskog državljanina u Poljsku, koja je ranije zatražila od BiH da izruči Bezrukavja, jer se u toj zemlji sumnjiči za krivična djela sudjelovanja u aktivnostima strane obavještajne službe s ciljem diverzije i sabotaže terorističke prirode.

Sada je Tužiteljstvo BiH pojasnilo da je BiH u januaru zaprimila molbu i od Ruske Federacije za izručenje Bezrukavja, zbog sumnje na krivična djela u vezi s nezakonitim posjedovanjem oružja, narkotika i sumnje da je je počinio krađu.

O zamolnici Rusije, Sud BiH će odlučivati od 23. januara.

Bezrukavji je uhapšen u Bosanskoj Krupi, na krajnjem sjeverozapadu BiH, 16. novembra. Tada je rečeno da je priveden zbog krivotvorenih isprava.

Potom su potvrđene informacije da se sumnjiči i da je bio dio grupe ruskih državljana koji su obučavali Moldavce za izazivanje nereda.

Tužiteljstvo BiH je na ročištu 16. januara istaknulo da se protiv Bezrukavja ne vodi nikakva istraga niti proces u BiH.

On je u BiH došao iz Turske u februaru 2024. godine.

Pred Sudom BiH se ne raspravlja o njegovom boravku u BiH, niti o navodima da je obučavao Moldavce kod Banje Luke, već isključivo o uvjetima za izručenje ruskog državljanina.

Bezrukavji je pred Sudom BiH ponovio da nema veze s djelima za koja ga sumnjiči Poljska, kao i da je riječ o "političkom progonu" zbog "odnosa Rusije i Poljske".

Njegov branitelj je rekao da se u slučaj uključila i Ambasada Rusije u BiH, kao i da u slučaju njegova izručenja u Poljsku Bezrukavji "ne bi imao pravično suđenje".

Odluku o izručenju iz BiH donosi Sud, a konačnu riječ ima Ministarstvo pravde BiH.

Ranije su iz Okružnog suda u Varšavi za RSE naveli da je postupak protiv Bezrukavja u toku i da je 10. septembra izdan europski nalog za hapšenje.

"Sumnjiči se da je počinio djelo - špijunaža za strane obavještajne službe", navedeno je u decembru iz Suda.

Bezrukavji je kao ruski državljanin sa ruskim dokumentima ušao u Bosnu i Hercegovinu, a tokom hapšenja je kod sebe, umjesto ruskih, imao španske dokumente, ranije je potvrđeno za RSE u Službi za poslove sa strancima BiH.

On nije bio na popisu 11 osoba za koje je Moldavija navela da su bili instruktori u kampovima za obuku Moldavaca u BiH i Srbiji, ali su podatke da se dovodi u vezu s tom grupom potvrdile sigurnosne agencije u BiH.

Moldavija je uhapsila nekoliko osoba zbog sudjelovanja u obukama, a oko 100 drugih osoba je "dokumentirano" i nad njima se provodi istraga, ali su na slobodi.

Šef moldavske policije je rekao da je mrežu financirao Rusiji prijateljski nastrojeni odbjegli oligarh Ilan Shor, koji se traži u Moldaviji zbog umiješanosti u krađu oko milijardu dolara iz bankarskog sustava bivše sovjetske republike prije desetak godina.

Navodi se da se sumnjiče da su planirali "destabilizacije" Republike Moldavije nakon izbora i referenduma 20. oktobra.

XS
SM
MD
LG