Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je 22. marta da će raspisati nove izbore za Skupštinu grada Beograda za 2. jun. Brnabić je za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekla da će to učiniti do 3. aprila, kada je krajnji rok.
Govoreći o konsultacijama o potpredsednicima i radnim telima u Skupštini Srbije, koje su održane pre konstitutivne sednice na kojoj je izabrana za predsednicu parlamenta, kazala je da joj je žao što je koalicija "Srbija protiv nasilja" odbila da učestvuje u njima, kao i što je odbila učešće u radnim telima.
"Vidim kritike da nismo spremni za dijalog, što je bizarno. Imate poziv da dođete na konsultacije kod predsednika (Srbije Aleklsandra) Vučića, što je njihova obaveza prema glasačima.
"'Srbija protiv nasilja' se nije udostojila da odgovori na te pozive, nisu učestvovali u konsultacijama", rekla je Brnabić, a preneo sajt RTS-a.
Prema njenim rečima, vlast je pokazala da želi dijalog i predsednik Srbije je "ponudio ruku opoziciji, ali je ona ostala da visi u vazduhu".
Brnabić je za predsednicu Skupštine Srbije izabrana 20. marta. Glasanju nisu prisustvovali poslanici koalicije "Srbija protiv nasilja", koalicije "Nada" i deo poslanika "Mi-glas iz naroda", koji su prethodno napustili salu.
O predlogu vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) da Brnabić bude izabrana na tu funkciju raspravljalo se tri dana, koja su obeležile uvrede i nadvikivanje poslanika.
Opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" (SPN) i NADA zatražile od vlasti u Srbiji "hitan dijalog" u vezi sa stvaranjem "elementarnih uslova za fer i demokratske izbore".
Do ponavaljanja lokalnih izbora u glavnom gradu Srbije dolazi pošto nijedna stranka nije osvojila dovoljno da formira vlast.
U saopštenju SPN-a piše da su oni i NADA, koju čine Nova Demokratska stranka Srbije i Pokret obnove Kraljevine Srbije, poslali 20. marta "zvaničan zahtev predsedniku Vlade i predsedniku Narodne skupštine Srbije, da održi dijalog sa parlamentarnom opozicijom".
U zahtevu se predlaže se da se uz delegaciju opozicije, koju bi činila četiri predstavnika izborne liste SPN i jedan predstavnik koalicije NADA, uključe i predstavnici nevladine organizacije CRTA.
Zahtevaju i da se dijalog održi "u najkraćem mogućem roku, s obzirom na hitnost situacije" i predstojeće izbore.
Deo opozicije, kao i međuarodne i domaće posmatračke misije, ukazali su na velike nepravilnosti tokom izbora 17. decembra prošle godine.
OEBS-ova Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) je u izveštaju navela da na izborima 17. decembra uslovi nisu bili ravnopravni za sve jer je na njima bilo dominantno učešće predsednika Vučića.
Dodaje se da su zabeleženi pritisci na zaposlene u javnom sektoru da glasaju za vlast, zloupotreba javnih resursa u njenu korist i Vučićeva medijska dominacija.
U izveštaju je navedeno i 25 preporuka da se izbori dalje usklade sa obavezama unutar OEBS-a, kao i s drugim međunarodnim obavezama i standardima za demokratske izbore.