Dostupni linkovi

Evropske sile pozivaju na ‘hitnost’ dok se nastavljaju nuklearni pregovori sa Iranom


Delegacije očekuju početak sedme runde nuklearnih pregovora u Beču, 17. decembar 2021.
Delegacije očekuju početak sedme runde nuklearnih pregovora u Beču, 17. decembar 2021.

Diplomate iz tri evropske države koje su direktno uključene u pregovore za oživljavanje nuklearnog dogovora sa Iranom podvukle su "hitnost" prirode pregovora.

Osmi krug pregovora usmjeren na oživljavanje sporazuma, koji je stao nakon što su se Sjedinjene Države povukle iz sporazuma 2018. i ponovno uvele oštre sankcije Teheranu, otvoren je u Beču 27. decembra.

Sporazum iz 2015. godine ograničava nuklearni program Irana u zamjenu za oslobađanje od sankcija.

Iran, koji tvrdi da njegov nuklearni program ima samo civilnu svrhu, reagovao je na povlačenje SAD-a tako što je postepeno pojačao aktivnosti obogaćivanja uranijuma preko granice dozvoljene originalnim sporazumom.

"Ovi pregovori su hitni… Jasno iskazujemo da se približavamo tački u kojoj će eskalacija nuklearnog programa Irana potpuno premašiti JCPOA (Zajednički sveobuhvatni plan akcije)", rekli su u izjavi pregovarači iz Velike Britanije, Francuske i Njemačke.

"To znači da imamo sedmice, ne mjesece, da zaključimo dogovor prije nego što budu izgubljene suštinske značajke JCPOA."

Pored pregovarača tri evropske sile, diplomate druge dvije pregovaračke strane – Kine i Rusije – takođe direktno učestvuju u naporima da se obnovi sporazum.

Sedmi krug pregovora, prvi pod novim tvrdolinijaškim predsjednikom Irana Ebrahimom Raisijem, završio se 17. decembra nakon što je Teheran dodao neke nove zahtjeve u radni tekst, uključujući i to da budu podignute sankcije SAD-a.

Teheran je rekao da želi "garancije" da će se Washington, koji indirektno učestvuje u pregovorima u Beču, vratiti u sporazum.

"Najvažnije pitanje za nas jeste da dostignemo nivo u kojem, prvo, iranska nafta može da se prodaje bez prepreka", citirali su iranski mediji ministra inostranih poslova Amira-Abdolahiana koji je to izjavio u Teheranu prije nego što su se pregovori obnovili ove sedmice.

Ruski izaslanik u pregovorima, Mihail Uljanov, rekao je 28. decembra da radna grupa pravi "neosporan napredak".

"Podizanje sankcija se aktivno raspravlja u neformalnom okruženju", napisao je on na Twitteru.

Takođe, 28. decembra, premijer Izraela Naftali Bennett je rekao da nije protiv "dobrog" nuklearnog sporazuma između Irana i svjetskih sila, ali je izrazio skepticizam da razgovori mogu da imaju takav rezultat.

"Konačno, naravno da može biti dobrog sporazuma", rekao je Bennett za izraelski Army Radio 28. decembra. "Da li je to, trenutno, sa trenutnom dinamikom, očekivano? Ne, zato što je potreban mnogo čvršći stav."

Izrael nije strana u pregovorima i protivio se sporazumu iz 2015. između Irana i svjetskih sila kojim se ograničio kontroverzni iransku nuklearni program, navodeći da postignuto nije dovoljno.

U prošlosti je Izrael optuživao svog protivnika Iran da koristi "nuklearnu ucjenu" u pregovorima kako bi se približio razvijanju nuklearnog oružja.

Izvor: AP, AFP i Reuters

XS
SM
MD
LG