Dostupni linkovi

BBC osudio uskraćivanje vize svojoj dopisnici u Rusiji


Moldova, BBC.ru logo, November 2020
Moldova, BBC.ru logo, November 2020

Rusija je odbila da produži vizu novinarki BBC -a u Moskvi, čime je praktično proterana iz zemlje.

BBC je 13. avgusta nazvao potez protiv Sare Rejnsfor (Sarah Rainsford) "direktnim napadom na slobodu medija", dok je britanska vlada pozvala Moskvu "da preispita ovaj retrogradni korak protiv nagrađivanog novinara BBC-a koji može samo dodatno da naškodi slobodi medija u Rusiji".

Taj potez dolazi u trenutku kada ruske vlasti pritiskaju opoziciju i nezavisne medije uoči parlamentarnih izbora u septembru.

Ruski informativni tv kanal "Rusija 24" javio je kasno u četvrtak da dopisnica BBC mora da napustiti zemlju do kraja meseca, pre nego što joj istekne viza.

Ova odluka je odgovor na postupak zvaničnog Londona prema ruskim novinarima iz državnog javnog emitera “Rusija danas” i medijske grupacije Sputnjik, koji su imali problema pri dobijanju akreditacije za praćenje međunarodnih događaja, navodi “Rusija 24”.

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da je Moskva više puta upozoravala London o tom pitanju i da će preduzeti "odgovarajuće mere" kao odgovor na odnos prema ruskim novinarima.

"Davali smo redovna saopštenja, pozivajući Britance da prekinu progon ruskih novinara", rekla je ona, dodajući da su predstavnici BBC -a bili u ministarstvu poslednjih dana i da im je sve detaljno objašnjeno.

Britanska kancelarija za spoljne poslove, Komonvelt i razvoj odbacila je tvrdnju Moskve o diskriminatorskom odnosu protiv ruskih novinara sa sedištem u Velikoj Britaniji i insistirala na tome da "ruski novinari nastavljaju slobodno da rade u Velikoj Britaniji, pod uslovom da deluju u skladu sa zakonom i regulatornim okvirom".

Rejsnford je opisala kao "poražavajuću".

"Proterivanje iz Rusije, zemlje u kojoj živim skoro trećinu svog života - i o kojoj sam godinama izveštavala - poražavajuća je", napisala je na Tviteru.

Rejsnford je prvi put došla u bivši Sovjetski Savez pre skoro trideset godina, izveštavala je iz Rusije, u Moskvi je od 2014. Bila je dopisnica iz Havane, Madrida i Istanbula.

"Proterivanje Sare Rejsford direktan je napad na slobodu medija koji bezrezervno osuđujemo", rekao je generalni direktor BBC-a Tim Dejvi (Davie).

"Sara je izuzetna i neustrašiva novinarka. Ona tečno govori ruski i pruža nezavisne i sveobuhvatne izveštaje o Rusiji i bivšem Sovjetskom Savezu. Ona informiše BBC-jevu publiku koja broji nekoliko stotina miliona ljudi širom sveta," naveo je Dejvi.

BBC takođe ima program i na ruskom jeziku.

Ruske vlasti su uvele restriktivne mere i ruskom servisu Radija Slobodna Evropa.

Odnosi Rusije sa Zapadom su na najnižem nivou od Hladnog rata, nakon što je Moskva 2014. godine pripojila ukrajinsko poluostrvo Krim, optužbi za rusko mešanje u izbore, za hakerske napade i druge tenzije.

Vlada u Londonu više je puta kritikovala kršenja ljudskih prava u Rusiji, posebno hapšenje Alekseja Navaljnog, istaknutog kritičara Vladimira Putina i borca protiv korupcije.

Izvor: AFP, BBC i Rojters

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG