U Banjaluci je u petak 7. maja nastavljena masovna vakcinacija građana starijih od 65 godina koji se mogu vakcinisati u hali “Banjalučkog velesajma” bez prethodnog zakazivanja.
Mogu se vakcinisati vakcinom AstraZeneca od 9 do 15 sati.
Biljana Mlađenović, rukovodilac vakcinalnog punkta, rekla je da je osiguran dovoljan broj vakcina i očekuju da će vakcinisati oko 300 osoba.
Kako je rekla, edukovani timovi prije aplikacije vakcine rade ljekarske preglede i daju dozvole za vakcinaciju.
Banjalučani su se bez zakazivanja do sada mogli vakcinisati u četiri navrata, a nakon dobrog odziva u prva dva termina, u terminu početkom ove sedmice javio se manji broj građana.
Masovna vakcinacija protiv korona virusa građana starijih od 65 godina na vakcinalnom punktu u hali “Banjalučkog velesajma” u Banjaluci počela je 29. marta.
Maksimalni kapacitet ovog prostora je do 1.000 osoba dnevno.
Prema planu vakcinacije u Republici Srpskoj, prvo je počelo vakcinisanje prioritetnih grupa, među kojima su medicinski radnici, osobe u domovima za stare, te stariji od 65 godina.
Kada to bude okončano kreće vakcinacija osoba sa hroničnim oboljenjima, a odmah potom bi trebala da počne vakcinacija osoba na poslovima od javnog značaja, među kojima su prosvjetni radnici, policajci, šalterski radnici, ali i novinari.
U Republici Srpskoj, prema podacima Instituta za javno zdravlje ustupljenim Radiju Slobodna Evropa (RSE) prijavljeno je oko 25.000 osoba starijih od 65 godina za vakcinaciju.
U RS do sada je ukupno stiglo blizu od 200.000 doza vakcina protiv COVID-a 19.
U srijedu 5. maja stiglo je 80.000 doza kineske vakcine Sinopharm koje je donirala Narodna Republika Kina.
Interventnim uvozom u četiri pošiljke stiglo je oko 70.000 ruske Sputnik V vakcine, 10.000 AstraZeneca iz Srbije, oko 11.000 doza Sinovac vakcine i manji dio je stigao kroz COVAX mehanizam.
Do sada je u BiH, putem COVAX mehanizma, donacija i entitetske nabavke, stiglo oko 182.000 vakcina protiv korona virusa. Nove vakcine iz COVAX mehanizma očekuju se do juna.