Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Zastupnički dom parlamenta BiH smenio ministra sigurnosti Nešića; Hrvatska savetuje građane da ne putuju u Srbiju ako ne moraju


Smenjeni ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić ispred Tužilaštva BiH, 16. oktobar 2023.
Smenjeni ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić ispred Tužilaštva BiH, 16. oktobar 2023.

Na početku svakog radnog dana, Dnevno@RSE vam donosi pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. 

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine izglasao je smenu Nenada Nešića, ministra sigurnosti BiH, koji je prethodno najavio ostavku pošto je osumnjičen za korupciju dok je bio na čelu Javnog preduzeća "Putevi RS". Prethodno je tužilaštvo BiH tražilo od suda produženje pritvora Nešiću za još dva meseca.
  • Lideri Trojke, političkih stranaka koje čine parlamentarnu većinu na nivou BiH, najavili su mogućnost raskida koalicije sa Savezom nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika, s ciljem, kako su naveli, očuvanja mira i deblokade evropskog puta BiH. Koalicioni sporazum na nivou BiH trajao je 25 meseci. Dve godine kasnije nazire se raspad onoga što su čelni ljudi političkih partija koji su ga potpisali najavili kao svoje opredeljenje da "vrate nadu građanima, da sarađuju, da se dogovaraju o onome o čemu mogu".
  • Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske je pozvalo građane da odlože sva putovanja u Srbiju koja nisu neophodna, nakon što je Zagreb uputio protestnu notu zbog privođenja i proterivanja pet hrvatskih državljanki u Beogradu gde su učestvovale na radionici za nevladine organizacije. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije optužilo je hrvatske vlasti da su neprimereno reagovale posle privođenja pet državljanki Hrvatske.
  • Dan uoči najavljenog generalnog štrajka u Srbiji, Sindikat Elektroprivrede Srbije Nezavisnost organizovao je u četvrtak protest podrške studentima ispred upravne zgrade u centru Beograda. U više škola širom Srbije nastavljena je obustava rada u koju je deo prosvetnih radnika stupio prvog dana drugog polugodišta, 20. januara.

RSE intervju

Češka je na vlastitom primeru videla korist toga što je deo struktura Evropske unije i NATO-a i to je značajno doprinelo sigurnosti i prosperitetu, kao i stabilnosti zemlje i poziciji unutar Evrope i sveta, rekao je predsednik Češke Petr Pavel. On je rekao i da su razlike u BiH prednost, a ne problem.

Balkan na RSE

Evropska unija je izrazila zabrinutost zbog privođenja i izbacivanja iz Srbije 13 aktivista civilnog društva iz devet zemalja koji su bili u Beogradu. Albanija i Rumunija tražile su objašnjenje od Srbije zbog privođenja i proterivanja njihovih državljana koji su učestvovali na seminaru u organizaciji Erste fondacija i Akademije za nevladine organizacije Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis.

Kulturna radnica iz Hrvatske Ana Kovačić kaže da je bilo oko ponoći 21. januara kada su učesnicima seminara prišli policajci u holu hotela. "Ne mogu reći da sam osjećala strah, ali mi je bio nelagodan osjećaj da provedem noć u policijskoj postaji, da nisam točno sigurna u ono što se događa", opisuje Kovačić. Ona kaže policajci s njom nisu obavili razgovor, nego da joj je samo dat dokument na potpis. "Tražili smo im prijevod. Ja sam rekla da ja čitam ćirilicu, ali ne baš predobro. I molila sam da mi kratko sažmu. Rekli su mi da imamo 24 sata napustiti zemlju, da to piše u dokumentu, da ne smemo ući u sljedećih godinu dana", dodala je ona.

Više udruženja građana i Prestonica Cetinje traže od Vlade da povuče izmene Zakona o državnoj imovini, kojim se menja pravni status za groblja u Crnoj Gori. Oni su upozorili da bi izmene zakona, koje je predložila vladajuća proruska Nova srpska demokratija, članica bivšeg Demokratskog fronta, Andrije Mandića, omogućile da groblja budu privatna svojina, odnosno crkvena svojina.

Pogledajte dokumentarac "Breme" u produkciji Radija Slobodna Evropa koji naglašava koliko je priznanje prošlosti ključno za oporavak i pomirenje društva. U Ruandi, gde su počinioci genocida priznali zločine i ponovno integrisani u društvo, obrazovanje podstiče jedinstvo i izlečenje. Dok u Bosni i Hercegovini, u Srebrenici, genocid ostaje tabu tema u školama, ostavljajući podeljene, poluprazne zajednice u poricanju i mržnji.

Rat u Ukrajini

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da bi želeo da se odmah sastane s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom kako bi osigurao kraj ruske invazije na Ukrajinu. On je prethodno u video obraćanju na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu rekao da je Ukrajina spremna na dogovor, odgovarajući na pitanje da li će biti mirovnog sporazuma za okončanje rata Rusije i Ukrajine do njegovog govora sledeće godine u Davosu. "Morate pitati Rusiju. Ukrajina je spremna sklopiti dogovor", rekao je Tramp.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute rekao je da bi pobeda Rusije protiv Ukrajine potkopala moć najvećeg vojnog saveza na svetu i koštala ga trilione evra da povrati kredibilitet.

Evropski parlament je usvojio rezoluciju s kritikom Rusije zbog sistematskog falsifikovanja istorijskih argumenata kako bi opravdala rat u Ukrajini.

Rat u Ukrajini promenio je svakodnevicu ruskog društva – od ekonomskih izazova, poput rasta cena i priliva kineskih proizvoda, do pokušaja vlasti da regrutuju nove vojnike. Uprkos podignutim platama, mnogi Rusi osećaju neizvesnost, dok plakati s obećanjima velikih bonusa izazivaju cinizam.

Pogledajte video prilog o ukrajinskom vojniku Mihajlu Hurzhiju koji je teško ranjen na prvoj liniji fronta s Rusijom. Izdržao je gotovo dve godine fizikalne terapije kako bi pokušao stati na noge. Put do oporavka započeo je trenutkom radosti kada ga je devojka Darina zaprosila u njegovoj bolničkoj sobi.

Svet

Humanitarne grupe, nevladine organizacije, preduzetnici, poljoprivrednici i vlade širom sveta sa zabrinutošću prate planove Vašingtona, nakon što je nedavno inaugurisani američki predsednik Donald Tramp obustavio stranu pomoć dok čeka na procenu administracije.

Tramp je najavio da će ukinuti pomoć Avganistanu ako talibani ne vrate vojnu opremu koja je ostala nakon haotičnog povlačenja američke vojske iz te države 2021. godine, a koja vredi sedam milijardi dolara. Ukidanje te pomoći pogodilo bi milione Avganistanaca koji od nje zavise.

Avganistanci koji pokušavaju da uđu u SAD iz Meksiku su zabrinuti, pošto je Vašington ugasio aplikaciju za vezu s imigrantima u okviru mera protiv ilegalne imigracije. Kao deo izvršne naredbe, američke vlasti ugasile su mobilnu aplikaciju CBP One – jedini legalni način za migrante da zakažu sastanak s službenicima američke carine i granične zaštite, zatraže azil i legalno uđu u zemlju.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedeljka ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG