Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Auto udario studentkinju na blokadi u Beogradu; Komesarka za proširenje EU poručila da Crna Gora nema vremena za gubljenje


Trenutak kada je 20-godišnju studentkinju udario autombil tokom protestne blokade u Beogradu, 16. januar 2025.
Trenutak kada je 20-godišnju studentkinju udario autombil tokom protestne blokade u Beogradu, 16. januar 2025.

Na početku svakog radnog dana, Dnevno@RSE vam donosi pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox.

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Studentkinja na blokadi u Beogradu teško je povređena kada je na nju naleteo automobil tokom protestne blokade raskrsnice. Više hiljada studenata i građana okupilo se potom na protestu zbog tog incidenta, dok su policija i tužilaštvo saopštili da je vozač priveden i da se sumnjiči za teško ubistvo u pokušaju. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je na smanjenje tenzija u državi.
  • Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je u Podgorici da Crna Gora ima realnu šansu da završi pristupne pregovore s EU u narednih pet godina. "Crna Gora sada ima istorijsku šansu i nema vremena za gubljenje", kazala je na konferenciji za novinare s premijerom Milojkom Spajićem.
  • Više hiljada građana protestovalo je u Podgorici, tražeći ostavke potpredsednika Vlade zaduženog za bezbednost Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića zbog tragedije na Cetinju u kojoj je 1. januara ubijeno 13 osoba.
  • Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, jednog od dva bh. entiteta, usvojio je zakon o gasovodu koji bi doveo gas u BiH iz pravca Hrvatske, čijom će se gradnjom okončati potpuna zavisnost BiH od ruskog gasa.

Balkan na RSE

Bosna i Hercegovina će do kraja ove decenije ostati bez blizu polovine sadašnjih oko 7.800 vojnika, dok se mladi teže odlučuju na ovaj poziv zbog niskih primanja i opštih uslova života i rada. Oni koji nakon decenija služenja domovini odu u penziju kažu da će morati da nastave da rade nešto drugo.

U BiH je dosada više od 20 zaposlenih u policijskim i bezbednosnim agencijama osumnjičeno za više krivičnih dela izvršenih u okviru organizovanih kriminalnih grupa. Oni su osumnjičeni i za curenje informacija. "Iako cure, najmanje cure iz SIPA-e", rekao je prvi čovek Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum, povodom izjave glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića o problemu s curenjem informacija iz policijskih i bezbednosnih agencija. Kajganić je u decembru rekao da se zbog "neovlaštenih curenja informacija iz policijskih i sigurnosnih agencijama, koje se bave predmetima organizovanog kriminala i visoke korupcije", dešava da osobe koje budu predmet istrage, pobegnu iz zemlje.

Najava kompanije Meta – u čijem su vlasništvu društvene mreže Fejsbuk i Instagram – o ukidanju provere činjenica na tim platformama, iako se ta odluka zasad odnosi samo na SAD, za najviše predstavnike vlasti u Srbiji je "dobra vest". S druge strane, Milijana Rogač, izvršna urednica beogradskog portala Istinomer, koji se bavi proverom činjenica, kaže da bi globalnim ukidanjem provere sadržaja na društvenim mrežama na gubitku prvenstveno bili njihovi korisnici, a da će "najveći dobitnici biti oni koji obmanjuju i društvene mreže kao kompanije, jer zapaljiv jezik, manipulacije i laži donose dosta klikova".

Sporazum o prekidu vatre u Pojasu Gaze

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je u ranim jutarnjim časovima u petak da je postignut dogovor o oslobađanju talaca koji se nalaze u Pojasu Gaze, nakon što je njegov kabinet ranije saopštio da su u poslednjem trenutku naišli na prepreke u finalizaciji primirja s palestinskim pokretom Hamasom, koje bi okončalo 15-mesečni sukob. Netanjahu je naveo da će kasnije tokom dana sazvati svoj bezbednosni kabinet, a zatim i vladu, kako bi odobrili dugo očekivani dogovor o razmeni talaca. Njegova izjava sugeriše da je Izrael spreman da odobri sporazum s Hamasom, kojim bi se okončale borbe u Pojasu Gaze i oslobodili deseci talaca koje drže pripadnici Hamasa, u zamenu za palestinske zatvorenike koje drži Izrael. U međuvremenu, u poslednjim izraelskim vazdušnim napadima u Gazi, poginulo je više od 70 ljudi.

Sporazum o primirju u Gazi, kojim je najavljen kraj 15-mjesečnog rata, ne uliva nadu Palestincu Samiru El-Baraviju da će se ikada vratiti u domovinu, iz izbeglištva u BiH. On kaže da mu je porodična kuća u Gazi, smeštena 700 metara od granice s Izraelom, zapaljena i da više nema gde da se vrati. Svi su mi u BiH, supruga, djeca, unuci. Plan nam je da ostanemo, jer smo tamo sve izgubili", kaže El-Baravi.

U video prilogu I sreća i tuga, pogledajte šta kažu Palestinci u Pojasu Gaze o najavi sporazum o prekidu vatre. Pogledajte i kako se razvijao sukob između Izraela i Hamasa.

Svet

Britanski premijer Kir Starmer izjavio je u Kijevu da je glavni cilj osigurati da Ukrajina "bude u najjačoj mogućoj poziciji u 2025. godini". On je u Kijevu s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim potpisao "100-godišnje bezbednosno partnerstvo" dve zemlje. Sporazum predviđa jačanje vojne saradnju na polju pomorske bezbednosti, s akcentom na jačanje sigurnosti u Baltičkom, Crnom i Azovskom moru, kao i odvraćanje od ruske agresije.

Poljski premijer Donald Tusk optužio je Rusiju da planira vazdušne terorističke napade, uključujući slanje eksplozivnih paketa preko kurirskih kompanija. Uz sve učestalije sabotaže i špijunske aktivnosti, Zapad optužuje Moskvu za kampanju destabilizacije iz senke. Pročitajte šta treba znati o Tuskovim optužbama da Rusija planira terorističke aktivnosti na letovima u Evropi.

Centri za zadržavanje migranata u Rusiji ostaju bez prostora nakon što je pooštrena kontrola nad neregistrovanim migrantima posle smrtonosnog napada u Krokus siti holu u martu prošle godine, za koji su okrivljeni državljani iz zemalja centralne Azije. Prenatrpanost, posebno u Sverdlovskoj oblasti u centralnoj Rusiji, dovela je do toga da migranti koji čekaju naredbe o deportaciji budu smešteni u druge objekte za zadržavanje, poput lokalnih zatvora. To je takođe izazvalo nestašicu hrane, pri čemu migranti iz centralne Azije tvrde da nemaju pristup "odgovarajućoj hrani".

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedeljka ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG