Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Policija u Srbiji traga za osobom koja je u četvrtak usmrtila jednog i teško ranila drugog policajca u Loznici na zapadu Srbije. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da postoje sumnje da je reč o terorističkom napadu. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije je saopštilo da je na licu mesta pronađen pasoš osumnjičenog izdat na Kosovu na ime Artan Hajrizi i nemačka lična karta, ali je Dačić rekao da je moguće da je u pitanju lažan identitet i da se proverava da li je osoba čija su dokumenta ostavljena u automobilu brat Artana Hajrizija, koji je pobegao iz zatvora na Kosovu. Premijer Kosova Aljbin Kurti je rekao da se slučaj ubistva policajca u Loznici u Srbiji "ne treba politizovati", već da se tretira s bezbednosnog, pravnog i profesionalnog aspekta.
- Prvi ljudi kompanija iz Republike Srpske, koje su SAD sankcionisale "zbog povezanosti" s predsednikom tog entiteta Miloradom Dodikom, registrovali su novu firmu Invictus Tehnology Group.
- Prosečna zarada u Crnoj Gori biće od oktobra 1.000 evra, a prosečna minimalna 700 evra, saopštio je premijer Milojko Spajić predstavljajući davno najavljivani ekonomski program "Evropa sad 2" i fiskalnu strategiju za naredne dve godine. Trenutna prosečna neto zarada u Crnoj Gori iznosi 832, a minimalna 450 evra.
- Ursula fon der Lajen izabrana je za novi petogodišnji mandat na čelu Evropske komisije. Fon der Lajen, koja se smatra jednom od najuticajnijih žena na svetu, pre glasanja u Evropskom parlamentu, rekla je da će proširenje Evropske unije biti među ključnim prioritetima njenog budućeg mandata.
Balkan na RSE
Nemački kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije zadužen za zelenu agendu Maroš Šefčovič u petak borave u Beograd zbog održivih sirovina, među kojima je litijum čijim rezervama raspolaže Srbija. Tokom njihove posete, prema najavama, biće potpisan Memoranduma o razumevanju između Srbije i EU o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila. Tokom posete dvojice zvaničnika, osim susreta sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, biće održan i Samit o održivim sirovinama. Do ovoga dolazi samo nekoliko dana nakon što je Vlada Srbije vratila u život projekat Jadar na zapadu zemlje bogatom litijumom. Ovaj projekat predviđa da međunarodni rudarski gigant Rio Tinto iskopava litijum na zapadu Srbije čemu se protivi stanovnici tog kraja i ekološki aktivisti tvrdeći da će rudarenje litijuma uticati na životnu sredinu.
Evropska unija i Sjedinjene Američke Države komentarišući za RSE odluke Srbije da pojedinim stranim državljanima zabrani ulazak na svoju teritoriju, pozvale su Beograd da se pridržava demokratskih principa i međunarodnih standarda o ljudskim pravima. Pod obrazloženjem da su pretnja po bezbednost, Srbija je u poslednjih godinu dana zabranila ulazak pojedinim aktivistima, umetnicima i novinarima koji su strani državljani. Među njima ima onih koji dolaze iz regiona, kao i ruskih antiratnih aktivista i novinara. Prvi su javno kritikovali poteze vlasti u Srbiji, drugi politiku Vladimira Putina.
Specijalno državno tužilaštvo (SDT) Crne Gore sumnjiči 19 osoba da su organizovale međunarodnu kriminalnu grupu koja je učestvovala u švercu oko 2,5 tone kokaina. Pročitajte ko su osobe koje je SDT označilo kao kriminalnu grupu, od kojih je devet uhapšeno, za šest se traga a četvoro je od ranije u zatvoru?
Dok kineska kompanija Ziđin, koja je od 2018. većinski vlasnik nekadašnjeg Rudarsko-topioničarkog basena Bor, kaže da su se parametri štetnog uticaja znatno smanjeni u toj oblasti pošto je preduzela mere u pravcu zaštite životne sredine, stanovnici obližnjih naselja se žale na zagađenje i uslove života. "Ne smemo napolje da izađemo, ni prozor da otvorimo. Prašine je toliko da ne stižemo kuću da obrišemo", opisuje Suzana Jovanović život na obodu starog površinskog kopa.
Pogledajte video prilog o uvođenju studija veštačke inteligencije na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu.
Pogledajte u interaktivnoj grafici gde su žarišta požara u svetu i na Balkanu.
Rat u Ukrajini
Nakon višesedmičnih prepirki unutar trostranačke koalicije kancelara Olafa Šolza, nemačka vlada usvojila je nacrt budžeta za 2025, što je kritičan korak ka rešavanju ekonomskih i bezbednosnih izazova zemlje. Budžetom je izdvojeno 75,3 milijarde eura za ciljeve NATO-a za odbranu, ali su prepolovljena sredstva za Ukrajinu. Ipak, moguća pobeda Donalda Trampa na izborima u SAD, pošto je signalizirao da će povući pomoć Vašingtona Ukrajini, mogla bi naterati Berlin da poništi svoju odluku, pišu svetski mediji.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbacio je u četvrtak razgovore o sklapanju sporazuma s Rusijom bez odobrenja Kijeva pošto se mađarski premijer sastao s predsednikom Vladimirom Putinom, dok ukrajinske trupe i dalje pate od neadekvatne odbrane suočene sa ruskim napadom na istoku. Zelenski je na samitu Evropske političke zajednice u palati Blenhajm u centralnoj Engleskoj pozivao prisutne da "održe jedinstvo u Evropi jer to jedinstvo uvek vodi ka snažnim odlukama".
Zelenski i predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarali su na marginama samita Evropske političke zajednice o bezbednosnim pitanjima i bilateralnoj saradnji. Vučić je posle naveo da je naglasio "važnost obnavljanja mira i stabilnosti na celom našem kontinentu", dok je Zelenski je na mreži X napisao da Ukrajina ceni finansijsku i humanitarnu pomoć koju je Srbija pružila ovoj zemlji.
Kremlj je saopštio da će Rusija smatrati pretnjom sve planove za uspostavljanje stalnog prisustva vojnih brodova NATO-a u Crnom moru.
RSE intervju
Ruska elita voli ratno stanje, jer ono jača njenu poziciju iznutra, kaže ruska politikološkinja Jekaterina Šulman.
"Imaju više novca nego što su imali ranije, imaju više političkog suvereniteta. Sviđa im se situacija sa opkoljenim tvrđavama, što opet pojednostavljuje upravljanje unutrašnjom politikom. Njima se sviđa sve osim stvarne vojne akcije, jer je nepredvidiva, skupa je, uzdiže ljude poput Prigožina, stvara stalnu anksioznost i košta mnogo novca, a nešto od tog novca ide narodu a oni to ne vole, oni ne vole da plaćaju toliko", kaže komentatorka dešavanja u Rusiji koja živi u egzilu.
Šta ima?
U potcastu poslušajte o izdvajanju u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike milion maraka za sprovođenje Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
Šta ima još…
- Premijer Kosova: Otvaranje mosta na Ibru nije usmereno protiv bilo koga
- Severna Makedonija potvrdila hapšenje bivšeg pripadnika OVK, Kosovo traži oslobađanje
- Vlada Srbije usvojila Deklaraciju sa 'Svesrpskog sabora'
- Srbija se uskladila sa sankcijama EU oko Hamasa i Sudana, ne i sa merama u vezi s Ukraijinom
- Grupa crnogorskih novinara najavila krivičnu prijavu protiv tužioca
- Kažnjene dve vladajuće i dve opozicione stranke u BiH zbog preuranjene predizborne kampanje
- Poliovirus pronađen u kanalizaciji u Gazi, navode ministarstva zdravlja Gaze i Izraela
- Komandir grupe Džama Islamija, bliske Hamasu, ubijen u izraelskom napadu u Libanu
- Demonstranti u Bangladešu zapalili državnu TV stanicu
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedeljka ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!