Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Talasanje u odnosima CG i Hrvatske; Finansijske infuzije za naoružavanje Srbije; Nikaragva predala Vatikanu zatvorene sveštenike


Vojni brod "Jadran" oko čijeg vlasništva se spore Hrvatska i Crna Gora (fotografija 31. avgust 2023.)
Vojni brod "Jadran" oko čijeg vlasništva se spore Hrvatska i Crna Gora (fotografija 31. avgust 2023.)

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Evropski parlament raspravljaće o izborima u Srbiji, nakon što je ta tačka uvrštena u dnevni red plenarne sednice koja se održava od 15. do 18. januara u Strazburu. Debata bez zaključaka će se održati u sredu 17. januara, a na plenarnoj sednici u februaru bi trebalo da se usvoji i Rezolucija o izborima u Srbiji održanim u decembru 2023.
  • Vlada Velike Britanije sankcionisala je marketinšku firmu Mania sa sedištem u Banjaluci zbog podrivanja Ustava i destabilizacije mira u Bosni i Hercegovini, navodeći da je ta kompanija "značajno profitirala organizacijom i promocijom" obeležavanja neustavnog Dana Republike Srpske 9. januara.
  • Pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Aziju Džejms O'Brajen poručio je prilikom susreta sa crnogorskim premijerom Milojkom Spajićem da SAD snažno podržavaju napore Crne Gore na planu integracije u EU.
  • Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je u ponedeljak po dolasku u Švajcarsku da su predstavnici Ukrajine počeli pripreme za održavanje globalnog mirovnog samita u toj zemlji. Švajcarska je pristala da bude domaćin samita na molbu Zelenskog, saopštila je švajcarska vlada i dodala da se razrađuju detalji.

Balkan na RSE

Pitanje vojnog broda "Jadran" zatalasalo je odnose Crne Gore i Hrvatska s otkazivanjem susreta ministara odbrane dve zemlje usled oprečnih stavova o vlasništvu nad jedrenjaka oko koga se Podgorica i Zagreb decenijama spore. Još od raspada Jugoslavije i pokretanja sukcesije između nastalih država, Hrvatska od Crne Gore potražuje školski brod iz 1933. jer smatra da na njega ima pravo na osnovu činjenice da je brod, koji je bio u sastavu Ratne mornarice bivše JNA, svoju bazu imao u Splitu. Međutim, kako je nakon izbijanja rata u SFRJ postignut dogovor da se imovina koja se na početku sukoba našla na teritoriji pojedinih republika može smatrati i vlasništvom tih republika, tako je i "Jadran", koji se u tom trenutku zatekao na remontu u tivatskom "Arsenalu", ostao u posedu Crne Gore.

Nakon što je osnovni sud u Prištini poništio odluku Vlade Kosova o eksproprijaciji zemljišta u Leposaviću i Zubinom Potoku i vratio je na ponovno razmatranje, Mašan Jovanović – jedan od meštana čija je zemlja bila predmet eksproprijacije započete januara 2023. – kaže da je "pravda za sada zadovoljena". S druge strane, premijer Kosova Aljbin Kurti je najavio da njegova Vlada neće odustati od eksproprijacije, već da će savetnici iz nadležnih ministarstava biti zaduženi da donesu novi predlog.

Dva dana posle odluke SAD da Kosovu prodaju protivtenkovske rakete Džavelin, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio "najbolje, najbrže i najsnažnije" opremanje vojske. Pored već namenjenih 360 miliona evra iz budžeta za naoružavanje, Vučić najavljuje još oko 740 miliona. Ekonomista i urednik publikacije Strateo Saša Đogović kaže da ne vidi ekonomsku opravdanost tog ulaganja i ocenjuje da je reč o "podizanju kvazi patriotizma". Komentari građana Beograda s kojima je RSE razgovarao o predsednikovoj najavi idu od "besmislenog ulaganja" do ocena da treba uložiti još više novca u vojsku.

Pogledajte video prilog o porodici El-Baravi kojoj su se u Sarajevu, dva meseca posle evakuacije iz Pojasa Gaze, pridružili kćerka Samira, zet i njihovo dvoje dece.

Saznajte šta je to zimski bluz koji sledi posle novogodišnje praznične dinamike, druženja, slavlja i trošenja, refleksije na prethodnu, i očekivanja u novoj godini.

Rat u Ukrajini

Ukrajina je saopštila da je iznad Azovskog mora oborila ruski avion za rano upozoravanje koji može da otkrije mete udaljene do 650 kilometara, i ključnu komandnu letelicu koja prenosi informacije kopnenim trupama. Reč je o značajnom udarcu za ruske snage, pošto su ti avioni ključni za planiranje kretanja ruskih trupa na ratištu u Ukrajini.

Otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, brodovi u Crnom moru suočavaju se sa sve većim pretnjama od mina. Turska, Bugarska i Rumunija, tri crnomorske članice NATO-a, najavile su zajednički napor za deminiranje voda usred ruskih težnji da u morske vode postavi što više mina.

Od početka invazije Rusije na Ukrajinu, vraćeno je samo 517 dece od oko 20.000 koja su ilegalno odvedena i držana u Rusiji, rekao je ukrajinski komesar za ljudska prava Dmitro Lubinets.

Ujedinjene nacije su tražile od donatora 4,2 milijarde dolara ove godine za pružanje humanitarne pomoći Ukrajincima u ratom razorenoj zemlji, kao i onima koji su potražili utočište u inostranstvu.

Svet

Izraelske snage bombardovale su u ponedeljak mete na jugu, severu i u centru Pojasa Gaze. Palestinska novinska agencija SAFA, povezana s Hamasom, izvestila je o žestokim sukobima između pripadnika te organizacije i izraelskih snaga u Kan Junisu, dok je takođe prijavljeno da su izraelski tenkovi viđeni u blizini Al-Bureija i Al-Magazija u centralnoj Gazi. Hamas je objavio video snimak u kojem tvrdi da su u izraleskom bombardovanju ubijena dva izraelska taoca. Dan ranije je palestinski militantni pokret objavio video s upozorenjem da bi troje talaca moglo biti ubijeno ako Izrael ne prekine bombardovanje Pojasa Gaze.

U najnovijem razvoju događaja u višegodišnjem progonu Rimokatoličke crkve koji provodi autokratska vlada Nikaragve, 19 zatvorenih sveštenika, među kojima se ističe biskup Rolando Alvarez, predato je Vatikanu nakon što je papa Franjo izrazio zabrinutost zbog napada na crkvu. Ovaj potez predstavlja odgovor na kritike međunarodne zajednice, dok predsednik Danijel Ortega nastavlja represiju nad crkvom, zatvarajući sveštenike i proganjajući ih u okviru šire kampanje gušenja opozicije i nezavisnih glasova, pišu svetski mediji.

U Post scriptumu Dragana Štavljanina pogledajte šta znači pobeda Laj Čing-tea na izborima za predsednika Tajvana.

Tražimo odgovore

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte kako je u Meksiku došlo do toga da se vrate borbe s bikovima na radost ljubitelja i negodovanja grupa za prava životinja.

Šta ima?

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG