Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Međunarodna policijska organizacija Interpol raspisala je poternicu za Milanom Radoičićem zbog dešavanja u Banjskoj, potvrdio je za RSE ministar u Vladi Kosova Nenad Rašić.
- Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak izjavio je da su Beograd i Priština napredovali u nekim pitanjima, navodeći da ima pomaka po pitanju registarskih tablica, po pitanju nestalih, lokalnih izbora na severu, kao i u koracima ka sprovođenju sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa.
- Moldavija se prijavila da bude kandidat za predsedavajućeg samita Ujedinjenih nacija o klimi sledeće godine, ali o tome takođe razmišlja Srbija, navodi Rojters pozivajući se na izvore i dokument u koji je imao uvid.
Balkan na RSE
Vlasti u Srbiji zasad nisu komentarisale vest da je za Milanom Radoičićem podignuta Interpolova poternica. Ipak, malo je verovatno da će on biti uhapšen u Srbiji. Bojan Elek iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku objašnjava da Srbija nije u obavezi da uhapsi i izruči Radoičića jer je Interpolova poternica obaveštenje članicama te međunarodne policijske organizacije da za osobom traga druga zemlja. On ukazuje da bi poternica prvenstveno mogla da onemogući Radoičiću putovanje van Srbije, pre svega u zemlje koje imaju dobre odnose s Kosovom, budući da one mogu da postupe po poternici i da ga uhapse.
Sedam godina nakon što je Republika Srpska sprovela referendum o obeležavanju 9. januara kao Dana RS, čije raspisivanje i rezultate je poništio Ustavni sud Bosne i Hercegovine, vlasti tog bh. entiteta predlažu novi zakon o referendumu. Novina je da će za uspešnost referenduma biti potrebna većina izašlih glasača, a ne većina upisanih glasača u birački spisak.
Kineska kompanija "Sinohydro Corporation Limited", koju je Evropska-investiciona banka sankcionisala, a koja uveliko realizuje više projekata u BiH, sprema se za još jednu investiciju u toj državi. Pod sankcijama je zbog navoda o korupciji, kako je objasnio EIB, a u bh. entitetu Republici Srpskoj priprema se za radove na tunelu koji bi povezivao opštine Pale i Istočno Novo Sarajevo. Tender za izgradnju još nije otvoren, ali je kineski partner finansirao izradu glavne studije o izvodljivosti.
Kako i od koga Elektroprivreda Srbije (EPS) uvozi ugalj iz Republike Srpske? Kada to pitate najveću državnu energetsku kompaniju u Srbiji, odgovor je da su te informacije "poverljive". Bez odgovora je i pitanje da li je s tim poslom povezana firma Zvonka Veselinovića, biznismena sa severa Kosova koji je pod sankcijama SAD zbog sumnji na organizovani kriminal i korupciju.
Crna Gora je na pragu epidemije velikog kašlja (pertusis), visokozarazne respiratorne bolesti, za koju se smatralo da je gotovo iskorenjena. Najugroženija su novorođenčad i bebe, kod kojih bolest može biti i smrtonosna, kao i stariji sa oslabljenim imunitetom. U prošloj godini nije zabeležen nijedan slučaj, dok je samo u novembru registrovano 22 obolelih. U decembru su registrovana još dva, dok se na rezultate osam analiza čeka. "Čim je povećan broj slučajeva u odnosu na ranije to znači da je epidemija započela. Sve zavisi od toga da li ćemo se vakcinisati", saopštio je Institut za javno zdravlje.
U Crnoj Gori ne postoji sistem za usmeravanje viškova hrane ugroženima, pa se tako u toj zemlji godišnje baci 52.000 tona hrane, dok je svaki peti građanin u riziku od siromaštva. Pogledajte video prilog Crna Gora između viška hrane i gladnih.
U Srbiji je registrovano predstavništvo ruske nevladine organizacije "Druga Ukrajina", koju je nakon odlaska u Rusiju osnovao Viktor Medvedčuk, bivši ukrajinski političar optužen za izdaju. Prema podacima iz zvaničnog registra, predstavništvo "Druge Ukrajine" za svoju delatnost navodi "uspostavljanje uzajamno korisne saradnje između naroda Srbije, Rusije i Ukrajine". Ovlašćeni zastupnik predstavništva je Dragan Stanojević, kandidat za poslanika Srbije, koji javno podržava rusku agresiju na Ukrajinu.
U Prištini je održan protest zbog ubistva žene koje je, prema navodima tužilaca, organizovao njen suprug. Demonstranti su nosili natpise sa sloganom "Stop femicidu" i zahtevali da se nešto uradi po širem pitanju nasilja nad ženama na Kosovu. Pogledajte foto-galeriju.
Rat Izraela i Hamasa
Izrael nastavlja bombardovanje Pojasa Gaze, dok sprovodi kopnene operacije. Agencija UN za palestinske izbeglice navodi da je u Pojasu Gaze raseljeno 85 odsto stanovništva ili 1,9 miliona ljudi. Zdravstvene vlasti pod kontrolom Hamasa navode da je u izraelskim operacijama od 7. oktobra ubijeno više od 17.000 ljudi. Pratite naš blog uživo s novim vestima o ratu Izraela i Hamasa.
Rat u Ukrajini
Ukrajinska vojska je saopštila da su njene jedinice za protivvazdušnu odbranu oborile 15 od 18 dronova iranske proizvodnje koje je Rusija lansirala rano u četvrtak.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zahvalio je Japanu na obećanju o dodatnoj pomoći od milijardu dolara, rekavši da će ta sredstva osigurati "značajnu podršku". Vest o obećanju Japana usledila je nekoliko sati nakon što je američki Senat blokirao zahtev Bijele kuće da se Ukrajini dodeli oko 60 milijardi pomoći.
Svet
Bivši izaslanik Kremlja za Evropsku uniju kojeg evropski diplomatski izvori povezuju sa ruskim obaveštajnim službama poslan je u Centralnoafričku Republiku kako bi nadgledao koordinaciju plaćenika grupe Vagner i lokalnih bezbednosnih snaga, otkrila je nova istraga RSE-a. Denis Pavlov je tajnoviti ruski diplomata koji je napustio svoju poziciju u Briselu početkom 2023. On je stigao u glavni grad Centralnoafričke Republike, Bangui, dok Moskva traži način da održi svoj uticaj u Africi nakon smrti šefa Vagnera Jevgenija Prigožina u avgustu.
Lider Severne Koreje Kim Džong Un prvi put je javno priznao pad nataliteta u osiromašenoj i izolovanoj zemlji. Na petom Nacionalnom kongresu majki u Pjongjangu, Kim je rekao da je dužnost žena da rađaju više kako bi ojačale nacionalnu moć. Iako se mnoge druge zemlje suočavaju s padom nataliteta, za Severnu Koreju je to poseban problem usred oštrih sankcija, izolacije i mnogih ekonomskih nedaća, pišu svetske mediji.
Sledeća nedelja je prelomna u Briselu. Na stolu su podrška Ukrajini i potencijalno nove sankcije Rusiji, ali odobrenje početka pristupnih pregovora Moldaviji, Ukrajini i eventualno BiH. A u centru većine ovih odluka je Mađarska. Kao i uvek kada je EU u pitanju, mnogo toga se može razrešiti uz pomoć novca. Evropska komisija bi mogla dati zeleno svetlo za deblokiranje između 10 i 13 milijardi eura za Mađarsku, koje je Brisel blokirao zbog zabrinutosti za vladavinu prava u toj zemlji. Pitanje je ipak da li je samo novac dovoljan da mađarski premijer Viktor Orban odobri pristupne pregovore, pomoć Ukrajini i sankcije Rusiji.
Post scriptum
Pogledajte Post scriptum Dragana Štavljanina o ekonomskim problemima Nemačke koja je u recesiji posle dvadesetogodišnjeg rasta. Do skoro smatrana "motorom evropskog razvoja", Nemačku sada nazivaju i "evropskim bolesnikom", kao i 1990-ih kada se zbog velikih troškova ujedinjenja suočila sa ekonomskim problemima.
Šta ima?
Poslušajte u potcastu i šta će se dešavati u BiH poslednjeg radnog dana ove nedelje.
Šta ima još…
- Pokrenuta inicijativa za smenu gradonačelnika Severne Mitrovice
- Crnogorskom Specijalnom tužiocu nagrada SAD za borbu protiv korupcije
- Na graničnim prelazima uhapšena dvojica osumnjičenih za ratne zločine u Zvorniku
- Nemačka ove godine donirala 6,5 miliona evra za vojsku BiH
- Ruski predsednički izbori zakazani za 17. mart
- Vanredni predsednički izbori u Azerbejdžanu 7. februara
- Grčka i Turska potpisale 15 sporazuma tokom Erdoanove posete Atini
- EU sve bliže zakonu o veštačkoj inteligenciji
- Studija: Ugljen-dioksid na sadašnjim nivoima poslednji put bio pre 14 miliona godina
- Bh. plivačica Lana Pudar osvojila bronzu na Evropskom prvenstvu u Rumuniji
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedeljka ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!