Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Izraelska vojska je saopštila da je ušla u bolnicu Al-Šifa u "preciznoj i ciljanoj operaciji protiv Hamasa". Jedan očevidac rekao je za BBC da je u kompleks bolnice ušlo šest tenkova i više od sto komandosa. Prethodno je Bela kuća saopštila da ima obaveštajne podatke da je Hamas koristio tu bolnicu za vođenje vojnih operacija, a verovatno i za skladištenje oružja.
- U poslednjem slučaju femicida u BiH muškarac u Sarajevu ubio je bivšu partnerku u stanu u kojem je živela sa njihovim detetom. Tridesetčetvorogodišnji muškarac ubio je tridesetjednogodišnju ženu sa kojom je ranije bio u vanbračnoj vezi i sa kojom je imao sudski spor oko staranja nad zajedničkim detetom, objavila je policija u utorak detalje ubistva koje se desilo dan ranije.
- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom razgovora sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Srbije i Kosova Miroslavom Lajčakom da je Srbija uvek spremna na dijalog i za poštovanje svega potpisanog i dogovorenog.
Rat Izraela i Hamasa
Oko 200.000 ljudi pobeglo je od 5. novembra sa severa Pojasa Gaze na jug te palestinske teritorije, saopštila je u utorak humanitarna kancelarija Ujedinjenih nacija, dok se izraelske kopnene snage bore protiv palestinskih militanata oko bolnica u kojima su pacijenti, novorođenčad i medicinari blokirani bez struje i zaliha. Izraelska vojska saopštila je da je zauzela parlament u Pojasu Gaze i druge vladine institucije koje kontroliše Hamas u gradu Gaze, dok njene snage prodiru dublje u ofanzivi na palestinskoj teritoriji. Pratite nove vesti o ratu Izraela i Hamasa na našem blogu uživo.
Pogledajte video prilog o situaciji u Pojasu Gaze gde se vode žestoke borbe.
Odluku o rasporedu i terminima evakuacije iz Pojasa Gaze po državama donosi kancelarija pri izraelskom Ministarstvu odbrane, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova BiH, dodajući da je iz Sarajeva dostavljena lista za evakuaciju s 54 osobe, od čega su 19 državljani BiH, a ostale rođaci bh. državljana.
Balkan na RSE
Safet Demirović i Teuta Fazliu dvoje su mnogobrojnih Albanaca sa juga Srbije kojima je pasivizirana adresa, odnosno policija ih je obrisala s adrese na kojoj su prijavljeni. To je učinjeno pod navodnim obrazloženjem da na prijavljenim adresama ne žive. Slučaj Demirovića i Fazliu stigao je do Ustavnog suda Srbije, a u žalbi navode da su žrtve diskriminacije, kao i da ih je policija nezakonito obrisala sa adrese kako bi im uskratila osnovna prava. Pored prava na dokumenta, zdravstveno osiguranje, njima je na ovaj način uskraćeno i pravo glasa na izborima.
Kosovska agencija za privatizaciju (KAP) traži od Ministarstva finansija Crne Gore da zaustavi promenu vlasništva nad nekretninama nekadašnjeg društvenog preduzeća PIK Kosovo eksport Industrija mesa-Kosovo Polje, potvrđeno je Radiju Slobodna Evropa. Nekretnine se nalaze u Podgorici, Baru i Budvi. Ta agencija tvrdi da je jedini vlasnik tih nekretnina, jer shodno zakonu upravlja svim nekadašnjim društvenim preduzećima Kosova. A sporne nekretnine je, po tumačenju KAP-a, posle 1999. nezakonito prisvojilo preduzeće "Klanica" iz Kraljeva koje ih je potom prodalo.
Više saradnje, manje govora mržnje, usvajanje ustavnih amandmana i Severna Makedonija će moći da počne pristupne pregovore s EU, rekao je u Skoplju predsednik bugarskog parlamenta Rosen Željaskov. On je položio cveće na grob Goce Delčeva, narodnog heroja oko kojeg se dve države spore jer obe smatraju "svojim" ovog revolucionara koji je poginuo u sukobu s otomanskom policijom 1903. Željaskov je u Skoplju posetio i Bugarski kulturni centar. Oba događaja detaljno su ispratili bugarski mediji, ali ne i makedonski, jer nisu bili obavešteni o planu posete. Da je neki zvaničnik bio u poseti moglo se videti po velikom prisustvu policije i blokiranim ulicama.
Tišinu koja "odzvanja" uskim uličicama Janjeva prekida samo zvuk zvona katoličke crkve, koja datira iz 1856. Crkva posvećena svetom Nikoli mesto je okupljanja malobrojnih pripadnika hrvatske zajednice koji su ostali da žive u tom mestu na oko 20 kilometara od Prištine. Do početka 90-ih godina u Janjevu je bilo skoro 5.000 Hrvata, a danas tu živi njih 150.
Pogledajte i kakav je stav građana Bosne i Hercegovine o ulasku u NATO.
Rat u Ukrajini
Evropska unija neće ispuniti cilj da Ukrajinu snabde s milion artiljerijskih granata i projektila do sledećeg marta, izjavio je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus. Pistorijusova izjava je prvo javno priznanje visokog zvaničnika iz Evrope da cilj neće biti ispunjen, iako diplomate i zvaničnici već mesecima privatno izražavaju sumnje u pogledu tog cilja.
Nakon učešća u invaziji Rusije na Ukrajinu, bivši ruski policajac Sergej Hadžikurbanov, koji je osuđen na 20 godina zatvora zbog uloge u organizovanju ubistva istaknute novinarke Ane Politkovskaje 2006, dobio je pomilovanje ruskog predsednika Vladimira Putina.
Putin je odobrio izmene zakona koje se tiču predsedničkih izbora čime je stavio nova ograničenja na medijsko izveštavanje. Promene su napravljene uoči izbora koji bi trebalo da budu održani u martu na kojima se očekuje da će Putin, koji vlada Rusijom već 24 godine, tražiti novi šestogodišnji mandat.
Svet
U trideset godina otkako su prve izbeglice iz Bosne i Hercegovine stigle u Nemačku pa do danas, sistemi i pravila boravka su se promenila, ali iskustva Bosanaca i Avganistanaca koji žive u zemlji su slična: integracija je dugačak i težak proces.
Bivši britanski premijer Dejvid Kameron vratio se ponovo na političku scenu kao ministar spoljnih poslova. Odluka premijera Rišija Sunaka bila je neočekivana i tumači se kao političko pozicioniranje prema biračima centra pre opštih izbora u Velikoj Britaniji zakazanih za narednu godinu, pišu svetski mediji.
Decenijama je Azerbejdžan tražio ostvarenje nacionalnog legitimiteta preko sukoba s Jermenijom oko Nagorno-Karabaha, što je bila i vodilja celog predsedničkog mandata Ilhama Alijeva. Sada, kada je to rešeno, postavlja se pitanje da li će moći da se nađe nešto novo za mobilizaciju javnosti.
Šta ima?
Komisija za ravnopravnost polova Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH održaće konferenciju za novinare povodom poslednjeg slučaja femicida u Sarajevu. Poslušajte u potcastu šta će se još dešavati u BiH i svetu.
Šta ima još…
- Državno tužilaštvo istražuje poslovanje Fudbalskog saveza BiH
- Šefovi iz rudnika u BiH kažnjeni zatvorom zbog smrti četvorice mladića
- Miladin Trifunović oslobođen optužbi za ratni zločin u dve sarajevske opštine
- Nastavljen protest poljoprivrednika u Srbiji
- Komisija turskog parlamenta 16. novembra raspravlja o Švedskoj i NATO
- Finska razmatra zatvaranje granice sa Rusijom
- Amnesti optužuje Kambodžu za 'prisilna iseljenja' u Angkor Vatu
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!