Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Izraelske snage u centru grada Gaze; Milionske zarade srpskih firmi na zaobilaženju sankcija Rusiji


Izraelski vojnici na severu Pojasa Gaze hodaju između razrušenih zgrada, 7. novembar 2023.
Izraelski vojnici na severu Pojasa Gaze hodaju između razrušenih zgrada, 7. novembar 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Šefovi kabineta evropskih komesara nisu uspeli da se usaglase i preporuče otvaranje pristupnih pregovora u njihovom izveštaju o napretku za BiH, saznaje RSE iz pouzdanih izvora u Evropskoj komisiji. Moguća preporuka o otvaranju pregovora o članstvu je bila načelna ideja nekih komesara kada je počela izrada izveštaja, ali je, kako se saznaje iz pouzdanih izvora sa sastanka, postojao "veliki otpor" da se preporuči otvaranje ovog procesa za BiH. Sastanak je završen bez saglasnosti a izveštaj za BiH je sada "zaglavljen" i oko toga će odlučivati u sredu koledž Evropske komisije, koji čine svi komesari ove institucije.
  • Evropska komisija ocenila je da Crna Gora nije napredovala u polju vladavine prava, ključnom stubu u procesu pristupnih pregovora za napredovanje ka članstvu u EU. U nacrtu izveštaja o Crnoj Gori koji će Evropska komisija objaviti danas ocenjuje se da nije postignut napredak u reformi pravosuđa, "najizazovnijoj oblasti vladavine prava do sada".
  • Naredni susret glavnih pregovarača Srbije i Kosova biće održan sledeće nedelje, saznaje nezvanično RSE. Specijalni predstavnik EU Miroslav Lajčak je prošle nedelje najavio da će ubrzo sazvati susret na nivou glavnih pregovarača. Potom se oko ovog oglasio i glavni pregovarač iz Srbije Petar Petković koji je rekao da je planiran sastanak otkazan jer je to, prema njegovim rečima, odbila kosovska strana, ali je to negirao Lajčak. On je na sastanku u Prištini kosovskoj opoziciji objasnio nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom, mada im nije dao tekst nacrta.

Rat Izraela i Hamasa

Mesec dana posle upada pripadnika militantnog pokreta Hamasa na jug Izraela, izraelski vojnici ušli su "u srce grada Gaza" i napadaju uz "punu koordinaciju kopnenih, vazdušnih i pomorskih snaga", navode izraelski zvaničnici. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je odbacio ideju o prekidu vatre u Pojasu Gaze bez oslobađanja talaca koje je kidnapovao Hamas. Pratite vesti o ratu Izraela i Hamasa na našem blogu uživo.

Palestinci koji su pobegli sa severa Pojasa Gaze na južni deo te teritorije, međutim, kažu da nigde nisu sigurni.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, saznajte zašto se s novim sukobom na Bliskom istoku komplikuju odnosi Rusije i Izraela.

Balkan na RSE

Uprkos uveravanjima najviših zvaničnika da Srbija neće biti platforma za zaobilaženje sankcija koje je EU uvela Rusiji, prema istraživanju RSE-a, od početka invazije na Ukrajinu srpske firme su u Rusiju izvezle sankcionisanu robu vrednu najmanje 71,1 miliona dolara. U najvećem broju slučajeva radilo se o izvozu elektronskih komponenti koje nalaze na takozvanoj "high priority" listi jer su identifikovane u ruskim vojnim sistemima pronađenim na ratištu u Ukrajini. Srbija se od početka rata u Ukrajini do danas nije usaglasila ni sa jednom odlukom o sankcijama Rusiji. Višemesečno istraživanje RSE otkriva kako su u ovakvom vakumu, bez zakonskih ograničenja, pojedine srpske firme zaradile milione dolara. Podaci RSE ukazuju i da je deo robe proizvedene na Zapadu, preko papira srpskih firmi reeksportovan u Rusiju iz država istočne Azije.

Novi mobilni skeneri kineskog proizvođača Nuctech postavljeni su nedavno na graničnom prelazu Srbije s Bugarskom. Reč je o kineskoj donaciji i to nije prvi takav aranžman Srbije sa tom kompanijom. Ipak, od prvog ugovora sa Nuctech-om 2009. do danas, ovog tehnološkog magnata, specijalizovanog za oblast bezbednosti, prate brojne kontroverze. Od 2020. godine kompanija je na "crnoj listi" SAD. Nuctech je prisutan i u državama EU gde je više od 50 poslanika Evropskog parlamenta tražilo od Evropske komisije da kompaniju isključi iz tendera iz bezbednosnih razloga. Poziv na oprez iskazan je zbog straha da kineske vlasti preko Nuctech-a imaju pristup putničkim i komercijalnim informacijama drugih država.

Godinu dana posle odluke o kolektivnom istupanju Srba iz kosovskih institucija, na inicijativu Srpske liste, bivši zaposleni u tim institucijama uglavnom izražavaju nezadovoljstvo zbog tog poteza. "Postali smo društveno nekorisni, željni toga da idemo na posao, da se družimo, da osetiš da radiš nešto korisno", rekla je bivša radnica pravosudnog sistema na severu Kosova, tražeći da joj se ne navodi ime, jer kao i drugi sagovornici RSE-a insistira da joj se otkriva identitet iz straha od posledica ili "targetiranja".

Dok se novac za kulturu u budžetu Republike Srpske smanjio na nivo koji je osam puta manji nego ranije, predsednik ovog bh. entiteta Milorad Dodik je za obeležavanje neustavnog Dana RS dobio tri puta više. Prema rebalansu budžeta usvojenom 3. novembra u Narodnoj skupštini RS, grantovi za kulturu su smanjeni sa prvobitno planiranih 1,25 miliona maraka (oko 638.000 evra) na samo 150.000 (oko 77.000 evra). Istovremeno, u rebalansu je Dodik za obeležavanje Dana RS, praznika kojeg je Ustavni sud BiH nekoliko puta proglasio neustavnim, dobio 1,45 miliona maraka (oko 743.000 evra), umesto 500.000 (oko 256.000 evra).

Albanske partije s juga Srbije su zajedničkom nastupom na izborima 2020. u Skupštinu Srbije ušle s tri poslanika, ali su na izborima 2022. jedva osvojile jedan poslanički mandat pošto su se odlučile za odvojen nastup. Uprkos tome, albanske partije na jugu Srbije su pred vanredne parlamentarne izbore 17. decembra opet pred dilemom jedna ili više kolona.

RSE intervju

Promena spoljne politike Crne Gore, barem kratkoročno, neće biti, jer će prosrpskim i proruskim partijama bivšeg Demokratskog fronta prioritet biti opstanak na vlasti, kaže za Kenet Morison, profesor savremene istorije Jugoistočne Evrope na britanskom Univerzitetu De Montfort. Morison ipak ocenjuje da je opravdana američka skepsa prema novoj vlasti, posebno nakon izbora za šefa parlamenta Andrije Mandića, koji podržava politiku ruskog predsednika Vladimira Putina.

Svet

Ovogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir, iranska aktivistica za ljudska prava Narges Mohamadi, počela je 6. novembra štrajk glađu u teheranskom zatvoru Evin u znak protesta zbog uskraćivanja medicinske nege bolesnim zatvorenicama, kao i zbog obaveznog nošenja hidžaba za žene u Iranu. Mohamadi nastavlja sa svojim aktivizmom i glasni je kritičar vlade čak i iza rešetaka, pišu svetski mediji.

Opijum je i dalje lako dostupan širom Avganistana, jednog od najvećih svetskih proizvođača narkotika, uprkos tome što su talibani u aprilu 2022. zabranili uzgajanje, proizvodnju i trgovinu svim drogama. Međutim, velika nestašica lekova usled zdravstvene krize naterala je mnoge Avganistance da pribegnu korišćenju opijuma za lečenje uobičajenih bolesti.

Rusija se zvanično povukla iz ključnog bezbednosnog sporazuma koji je nakon Hladnog rata trebalo da smanji potencijalne sukoba između Istoka i Zapada, što je najnoviji znak rastućih napetosti između Rusije i NATO-a. Posle odluke Rusije, NATO je saopštio da bi mogao da obustavi učešće u značajnom bezbednosnom sporazumu koji ograničava korišćenje ključnih konvencionalnih oružanih snaga.

Šta ima?

U potcastu Šta ima? centralna je tema izveštaj o napretku Evropske komisije o BiH, čije se objavljivanje danas očekuje. Ali, poslušajte o prvom Kongresu lica s invaliditetom u BiH, kao i o Svetskom danu urbanizma.

Šta ima još…


Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG