Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: 'Dobar i otvoren' razgovor Vučića i Zelenskog; Japan počinje da ispušta u more vodu iz Fukušime


Sastanak predsednika Srbije i Ukrajine, Aleksandra Vučića i Volodimira Zelenskog, Atina, 22. avgust 2023.
Sastanak predsednika Srbije i Ukrajine, Aleksandra Vučića i Volodimira Zelenskog, Atina, 22. avgust 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski u Atini su u utorak imali "dobar i otvoren" razgovor o pitanjima koja se tiču odnosa dve zemlje, objavljeno je na njihovim službenim nalozima na društvenim mrežama.
  • Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić i član Predsedništva BiH Denis Bećirović borave u zvaničnoj poseti Ukrajini, potvrđeno je u Bećirovićevom kabinetu. Ovo je prvi put da neko od članova Predsedništva BiH poseti Ukrajinu od početka invazije Rusije u februaru 2022.
  • Oko 500 dece umrlo je od gladi u Sudanu od početka sukoba u toj zemlji u aprilu, saopštila je međunarodna organizacija Save the Children.

Balkan na RSE

Sastanak u Atini šefova ključnih institucija EU i šefova država ili vlada brojnih zemalja koje se nadaju članstvu u EU dao je mnogo naznaka o tome kako bi proširenje Unije moglo da se oblikuje ove jeseni i narednih godina. Takođe je otkriveno da je ceo proces opterećen teškim problemima.

Grafiti s natpisom "Kad se vojska na Kosovo vrati" nakon što su počeli da se šire po Srbiji, pojavili su se i po zidovima Moskve i drugih ruskih gradova. Informacije o širenju ovih grafita u Rusiji objavili su i ruski državni mediji koji izveštavaju i u Srbiji.

Nakon što je bivši premijer Tajlanda Taksin Šinavatra uhapšen u toj zemlji u utorak, nije poznato da li je tražio pravnu pomoć Crne Gore, čije državljanstvo poseduje. Šinavatra je proveo 15 godina u egzilu zbog presude za više krivičnih dela na Tajlandu, a 2008. je postao državljanin Crne Gore. Kontroverze u vezi s dobijanjem državljanstva pratile su i njegovu sestru Jingluk Šinavatru, takođe bivšu premijerku Tajlanda, koja je dobila državljanstvo Srbije 2019. I Jingluk Šinavatra dobila je državljanstvo nakon što je osuđena na Tajlandu.

Lokalne vlasti u Severnoj Mitrovici tražile su "oslobađanje" opštinske zgrade koja se nalazi u multietničkom naselju Bošnjačka mahala, a koju trenutno koriste institucije Srbije, potvrđeno je za RSE u kabinetu gradonačelnika. Kao razlog za ovu odluku navode se "predviđeni radovi koje će opština obavljati u pojedinim opštinskim objektima".

Pogledajte video prilog o životu uz bocu kiseonika posle višegodišnjeg rada u elektrani Obilić i životu blizu nje. Kosovske elektrane se smatraju među najvećim zagađivačima u Evropi. Samo tokom protekle godine, emisija prašine i opasni gasovi iz elektrana Kosovo A i Kosovo B bile su i preko četiri puta veće od granice dozvoljenog.

Broj turskih državljana s privremenim i stalnim boravkom u Crnoj Gori učetvorostručen je poslednjih pet godina. Među njima su i privrednici koji uglavnom vode restorane, poslastičarnice i butike, a samo u najužem centru Podgorice imaju desetak radnji.

Rat u Ukrajini

Ukrajinska vojska je u utorak saopštila da su njene snage oslobodile strateško selo na jugu zemlje nakon dva meseca žestokih borbi dok Rusija nastavlja napade projektila i dronova na nekoliko regiona. Zamenica ministra odbrane Hana Malijar rekla je da su ukrajinske trupe oslobodile Robotjne, selo duž važnog puta koji vodi ka Melitopolju u regionu Zaporižja.

Pogledajte video prilog o stanovnicima sela u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine koji odbijaju da odu iz svojih domova iako im rakete lete iznad glava.

Tri najveće moskovska aerodroma obustavila su rano u utorak dolaske i odlaske aviona, prenela je ruska novinska agencija TASS. Rusija je izvestila o nizu ukrajinskih napada dronovima uključujući i nad Moskvom, i u ponedeljak i u utorak. Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin kazao je da je ruska vojska rano ujutro u utorak srušila dve borbene bespilotne letelice zapadno od glavnog grada Rusije.

Istaknuti ruski novinar rekao je da je general Sergej Surovikin, zamenik komandanta ruskih oružanih snaga u Ukrajini, poznat po nadimku "general Armagedon" zbog njegove brutalne taktike, smenjen s dužnosti šefa vazduhoplovnih snaga zemlje. Bivši šef ugašene radio stanice Eho Moskve Aleksej Venediktov je naveo da je Surovikin smenjen dekretom, ali da će ostati u Ministarstvu odbrane. General Surovkin smatra se bliskim šefu Vagnera Jevgeniju Prigožinu i nije viđen u javnosti od kratkotrajne pobune plaćeničke grupe u junu.

Danska je počela obuku osam ukrajinskih pilota za upravljanje borbenim avionima F-16 u okviru svoje obaveze o donaciji letelica Ukrajini, objavile su danske oružane snage.

Ukrajinska vlada procenjuje da je minama pokriveno otprilike 30 odsto Ukrajine, čime je među zemljama s najviše postavljenih mina. Taj problem je posebno istaknut u Harkivskoj oblast, koja se graniči s Rusijom i ukrajinskim oblastima Donjeck i Lugansk. Do sredine avgusta 2023. demineri nisu uspeli da očiste ni jedan odsto od procenjenih 12.400 kvadratnih kilometara teritorije – trećinu cele Harkivske oblasti – za koju vlada u Kijevu veruje da je minirana. Ukrajinske vlasti priznaju da je tempo rada spor. Zvanično se krivica pripisuje proliferaciji ruskih mina, ali i manjku ljudstva i vozila za razminiranje.

Svet

Japanska vlada je najavila da će ove nedelje početi da sprovodi plan o ispuštanju u more filtrirane kontaminirane vode iz havarisane nuklearne elektrane Fukušima. Uprkos uveravanjima japanske vlade, stručnjaka i Međunarodne agencije za atomsku energiju da plan nije štetan po ljude i životnu sredinu, najava je naišla za snažne kritike kako iz japanske ribarske industrije, tako i iz zemalja u regionu i ekoloških organizacija, pišu svetski mediji.

Revizionistički zahvati istorijskih činjenica koje sprovodi Kremlj kako bi opravdao invaziju na Ukrajinu otvoreno ulaze u školski sistem od septembra i nove školske godine u Rusiji. Novi udžbenici iznose revidirane interpretacije raspada Sovjetskog Saveza, perioda od kada je Vladimir Putin na vlasti, a govori se i o uzrocima "specijalne vojne operacije" kako Rusija od početka naziva rat u Ukrajini. Istoričar Matej Bili sa Instituta za savremenu istoriju u Pragu za RSE kaže da postoje dva razloga. Prvi je, prema njegovim rečima, da je "ta cela imperijalna retorika Putinovog režima o povratku u Sovjetski Savez atraktivna za značajan deo ruskog društva". Drugi je postsovjetska nostalgija.

Stranica iz novog udžbenika za ruske srednjoškolce.
Stranica iz novog udžbenika za ruske srednjoškolce.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG