Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Odnosi SAD i Srbije na 'tankom ledu'; Veštačka inteligencija olakšava otkrivanje raka dojke; Šta posle optužbe protiv Trampa


Predsednici Severne Makedonije i Srbije, Stevo Pendarovski i Aleksandar Vučić, u manastiru Prohor Pčinjski na jugu Srbije blizu srpsko-makedonske granice, 2. avgust 2023.
Predsednici Severne Makedonije i Srbije, Stevo Pendarovski i Aleksandar Vučić, u manastiru Prohor Pčinjski na jugu Srbije blizu srpsko-makedonske granice, 2. avgust 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Ustavni sud Republike Srpske će odlučiti da li će moći da stupe na snagu izmene Krivičnog zakonika tog entiteta u BiH, kojim se kriminalizuje kleveta. To je rezultat sednice Zajedničke komisije Narodne skupštine RS-a i Vijeća naroda RS-a.
  • Ministar administracije lokalne samouprave u Vladi Kosova Eljbert Krasnići potvrdio je da se za septembar priprema administrativno uputstvo na osnovu kog će građani na severu Kosova putem peticije tražiti smenu aktuelnih gradonačelnika. Izrada administrativnog uputstva koje bi otvorilo put za nove izbore, usledilo je pošto je Kosovo 10. jula postiglo dogovor s EU o deeskalaciji situacije.
  • Srbija i Severna Makedonija nemaju otvorenih pitanja, izjavio je u sredu predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je sa predsednikom Severne Makedonije Stevom Pendarovskim obišao manastir Prohor Pčinjski na jugu Srbije blizu srpsko-makedonske granice. U tom manastiru je 2. avgusta 1944. održano prvo zasedanje Antifašističkog sobranja narodnog oslobođenja Makedonije (ASNOM), pa se na taj datum u Severnoj Makedoniji obeležava kao Dan republike – Ilinden.


Balkan na RSE

Od uvođenja sankcija direktoru Bezbednosno-informativne agencije Srbije Aleksandru Vulinu, pa do "zabrinutosti zbog korupcije i uticaja politike na privredu" izraženoj u izveštaju Stejt departmenta. Srbiji je iz SAD u poslednjih mesec dana stiglo nekoliko kritika. One dolaze u momentu kada SAD vrše diplomatske pritiske na Beograd i Prištinu da smanje tenzije na severu Kosova. Odnose Beograda i Vašingtona takođe opterećuje odbijanje Srbije da uvede sankcije Rusiji. Pojedini posmatrači ocenjuju da su te kritike znak da SAD šalju upozorenja vlastima u Beogradu.

Američki Stejt department je u svom poslednjem izveštaju o investicionoj klimi konstatovao i da se investitori i u BiH suočavaju s problemima netransparentne poslovne procedure, nedovoljne zaštite imovinskih prava i slabim sudstvom koje je pod uticajem etnonacionalističkih partija. Privrednik Jusuf Arifagić, koji je posle povratka iz Norveške postao jedan od najvećih proizvođača mleka u BiH, kaže da je na sopstvenoj koži osetio ono što je konstatovao Stejt department. "Ključni problem je upravo naše političko rukovodstvo, ili nazovimo ih 'naši politički lideri', sve nam je korumpirano. Svevišnjeg Boga, kad bi sišao na tlo BiH, oni bi korumpirali u roku od 24 sata", kaže Arifagić.

Crnogorski premijer Dritan Abazović je, s druge strane, nameravao da uz podršku američkih lobista zemlju drži "malo bliže Kapitol hilu i Beloj kući", ali je ta ambicija pala u vodu posle pola godine. Ugovor o lobiranju u SAD s kompanijom Bipartizan solutions, američko-izraelskog političkog analitičara Mičela Baraka, potpisan je u decembru 2022. na godinu dana. Ugovor je Vlada raskinula krajem maja, iskoristivši klauzulu koja je predviđala da se on može raskinuti u tom periodu. Iz kabineta premijera nisu odgovorili na pitanja RSE zbog čega je konkretno raskinut ugovor s Bipartizan solutions, mada je u dokumentu u koji je RSE imala uvid, Abazović obavestio Baraka da ne mogu da nastave saradnju imajući u vidu da će junski parlamentarni izbori rezultirati izborom nove Vlade.

Makar još jedan ugovor na ovim prostorima nije dao rezultate. Vlada Federacije BiH i Vlada Bosanskopodrinjskog kantona su potpisali ugovor o brzom putu koji bi skratio putovanje između Sarajeva i Goražda, udaljenih oko 100 kilometara, s dva sata na 45 minuta. Međutim, epilog je da puta nema.

Kosovo ove godine neće moći da podmiri svoje potrebe za pšenicom od sezone žetve. Pored toga što je ove godine rod slab, takođe nije ni kvalitetan. Poljoprivrednici za nastalu situaciju krive klimatske uslove koji su ove godine bili nepovoljni za poljoprivredu. "Bilo je dosta kiše, magle, jutarnjeg mraza", kaže Korab Sejdiu iz opštine Podujevo koji je požeo preko 150 hektara pšenice, koja nije rodila koliko bi trebalo.

Pročitajte kako su strip autori Saša Džino, Marko Gačnik i Damir Arsenijević kroz grafičku novelu "Crni med" ispričali priču o ekološkom zagađenju i korupciji fabrike koksa i industrijskih đubriva u Lukavcu, gradiću u blizini Tuzle na istoku BiH.

Iz grafičke novele "Crni med".
Iz grafičke novele "Crni med".

Rat u Ukrajini

Ruski dronovi su tokom noći između utorka i srede oštetili objekte za proizvodnju žitarica u ukrajinskim lukama Izmajil i Odesa, saopštile su vlasti, što je navelo Tursku da pozove Kremlj da izbegne eskalaciju već visokih tenzija u Crnom moru i oko njega. Ukrajinske vlasti saopštile su da je silos za žito oštećen u Izmajilu, jednoj od dve dunavske luke koje Ukrajina koristi za izvoz žitarica nakon što je Moskva prošlog meseca odbila da produži sporazum uz posredovanje Turske i UN-a koji je omogućio izvoz ukrajinskog žita i ostalih proizvoda morskim putem.

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je turskom kolegi Redžepu Tajipu Erdoanu da je Moskva spremna da se vrati dogovoru o žitu čim Zapad ispuni svoje obaveze u pogledu ruskog izvoza žitarica.

Visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je da podaci o trgovini ne potvrđuju tvrdnje Rusije da se iz sporazuma o žitu povukla jer nije ispunjen deo koji se tiče olakšavanja izvoza njenog poljoprivrednog proizvoda. On je u autorskom tekstu za beogradski list Politika naveo da Moskva "hranu koristi kao oružje".

Papa Franjo pozvao je Evropu da deluje kao "most i mirotvorac" za okončanje rata u Ukrajini. Na početku petodnevne posete Portugalu, papa je rekao da bi Evropa trebalo da se zapita kuda ide ako "ne pokaže svetu načine za postizanje mira i kreativne načine za okončanje rata u Ukrajini".

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da se nada da bi ukrajinski "samit mira" mogao biti održan ove jeseni i da su ovonedeljni razgovori u Saudijskoj Arabiji odskočna daska ka tom cilju.

Bez kraja na vidiku rata u Ukrajini, mnogi antiratni Rusi koji su pobegli iz zemlje u prvim danima invazije 2022, posebno oni koji su otišli u bivše sovjetske zemlje poput Jermenije, Kirgistan i Kazahstan ili zemlje s postojanim vezama s vladom Vladimira Putina kao što su Srbija, Turska ili Ujedinjeni Arapski Emirati, vide zabrinjavajuće znakove da Moskva možda vrši pritisak na vlade zemalja u koje su pobegli da primoraju disidente da se vrate i suoče se s odmazdom Kremlja.

Od mogućnosti da budu deportovani nazad u Rusiju, međutim, ne strahuju samo aktivisti i otvoreni kritičari ruskog predsednika, već i oni koji su prosto pobegli od regrutacije ne želeći da ginu u Ukrajini. Pogledajte video prilog o Rusima u Beogradu koji strahuju da bi mogli biti deportovani i poslati na front, jer se zvanični Beograd nije odrekao veza s Kremljom.

Svet

Preliminarni rezultati velikog ispitivanja pokazuju da korišćenje veštačke inteligencije (AI) može precizno otkriti 20 odsto više karcinoma dojke na mamografiji od tradicionalnog očitavanja radiologa, kao i da korišćenje nove tehnologije doktorima gotovo prepolovljava radno opterećenje. Rezultati dolaze usred značajnog porasta interesa za potencijalne mogućnosti i rizike koje AI predstavlja za medicinu i šire, pišu svetski mediji.

Bivši američki predsednik Donald Tramp optužen je da je planirao da poništiti svoj izborni poraz 2020. godine. To je treća optužba za krivično delo koja je protiv njega podneta u poslednja četiri meseca. Saznajte šta se dalje dešava u okviru ovog postupka.

Post Scriptum

Pogledajte video prilog o Suvalki koridoru koji je poslednjih godina ključna tačka u simulacijama mogućeg direktnog sukoba Rusije i SAD. Za Rusiju je ovaj koridor važna veza s njenom enklavom Kalinjingrad, a za NATO kontakt sa tri zemlje članice na Baltiku.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG