Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Željka Cvijanović i vrh vlasti RS na crnoj listi SAD; Danska i Švedska traže rešenje diplomatske krize oko spaljivanja Kurana


Posle predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, na američkoj "crnoj listi" našli su se članica Predsedništva BiH iz tog entiteta Željka Cvijanović, premijer i predsednik Skupštine RS. Na slici Cvijanović i Dodik, 11. april 2023.
Posle predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, na američkoj "crnoj listi" našli su se članica Predsedništva BiH iz tog entiteta Željka Cvijanović, premijer i predsednik Skupštine RS. Na slici Cvijanović i Dodik, 11. april 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • SAD su na listu sankcionisanih osoba zbog pretnji Dajtonskom mirovnom sporazumu, integritetu i suverenitetu BiH dodale članicu Predsedništva BiH Željku Cvijanović, kao i predsednika Skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića i premijera tog entiteta Radovana Viškovića. Predsednik RS Milorad Dodik u reakciji na tu odluku rekao je da "SAD nisu birale zvaničnike RS, pa ih neće ni smenjivati"
  • Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ odbacio je kao nelegalan zahtev dva člana Predsedništva BiH da ga se pozove na konsultacije u Sarajevo jer je podržao nastavak studija u Srbiji studentkinja iz Sarajeva koje su veličale Ratka Mladića. On je ocenio da je zahtev nelegalan pošto su poziv na konsultacije uputili članovi Predsedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, ali ne i treći član Željka Cvijanović.
  • Evropska komisija usvojila je set novih smernica kako bi pomogla članicama EU da se prilagode klimatskim promenama i bolje pripreme za njene sve veće posledice.

Balkan na RSE

Crnogorski poljoprivrednici žale se na manje prinose i veće troškove zbog visokih temperatura, suše i vremenskih nepogoda. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da će Crna Gora kao mediteranske zemlje biti još izloženije rizicima klimatskih promena. Pogledajte kako bi, prema prognozama, klimatske promene mogle da utiču na obalu Crne Gore.

U Severnoj Mitrovici, opštini sa srpskom većinom na severu Kosova, prvi put u posleratnom periodu gotovo da nema proizvoda iz Srbije. Nestašica srpskih proizvoda na severu Kosova je posledica odluke Vlade Kosova od 14. juna da zabrani uvoz robe iz Srbije. Građani Severne Mitrovice navode ne samo da su morali da promene svoje navike i počeli da kupuju proizvode iz drugih zemalja regiona, umesto iz Srbije, već se žale i na veće cene – iste proizvode plaćaju skuplje nego meštani na jugu.

Iako se na donošenje Zakona o civilnim žrtvama Domovinskog rata čekalo 30 godina od početka rata u Hrvatskoj i 25 godina od njegovog završetka, još uvek su procedure za rešavanje zahteva prespore. Postupak se takođe produžava traženjem dodatne dokumentacije i iskaza svedoka, što je, s obzirom na protok vremena, često vrlo teško ostvariti.

Zakon o zaštiti civilnih žrtva rata u ponedeljak je usvojio i Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH). U zakonu na koji se čekalo skoro tri decenije prvi put su uvedene kao kategorije civilnih žrtava rata, žrtve silovanja i seksualnog zlostavljanja, kao i deca rođena iz ovog zločina.

Posetu Beogradu predsednika Ugande Joverira Musevenija, koji je nedavno potpisao izrazito anti LGBT+ zakon u svojoj zemlji, kritikovale su LGBT+ organizacije iz Srbije. Bojan Lazić iz beogradskog udruženja "Da se zna" koje štiti prava LGBT+ osoba povodom te posete je pitao kako bi premijerku Srbije Anu Brnabić, kao javno deklarisana pripadnica LGBT zajednica, "dočekao predsednika Ugande koji svoje građane i građanke ubija".

Dok su ljubitelji Dina Merlina u Beogradu satima čekali u redu kako bi kupili karte za njegov koncert najavljen u novembru, na desničarskim Telegram kanalima objavljeni su pozivi da se tom muzičaru iz BiH zabrani ulazak u Srbiju. Pokrenuta je i onlajn peticija koju je od 27. jula do objavljivanja teksta potpisalo 18.700 ljudi. Kao razlog za zabranu pominju se navodne izjave Dina Merlina protiv Srba tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije, iako je u više navrata opovrgao mnoge od navoda i izjava koje su mu se pripisivale.

U duhu "Barbi manije" lutka Lepe Brene izložena je u Muzeju Jugoslavije u Beogradu dok širom sveta pažnju privlači američki film "Barbi". "Odlučili smo da izložimo barbiku da bismo ispratili film o barbiki koji je trenutno u bioskopima. Tako da smo se vodili za trendom", rekao je menadžer za odnose sa javnošću Muzeja Jugoslavije Miloš Ristović.

Tri dana zaredom, 120 umetnika, kosovskih i stranih ispunilo je grafitima ulicu u Prištini. Ulica poznata kao Ulica B, u relativno novom naselju je među gradskim područjima s najviše betona, ali je sačuvala deo puta na kojem se sedam godina zaredom omogućava umetnicima da, u okviru festivala Meeting of Styles Kosovo, promovišu svoju umetnost. Tema ovogodišnjeg izdanja festivala je "Kritička masa".

Švajcarska umetnica Line dovršava svoj grafit u Prištini.
Švajcarska umetnica Line dovršava svoj grafit u Prištini.

Pročitajte i priču o Isaku Džaniću iz Srebrenice koji je prvi Bosanac koji je kao majstor kung-fua ušao u američku Kuću slavnih u borilačkim veštinama u Hjustonu.

Rat u Ukrajini

Najmanje devet civila, uključujući jedno dijete, ubijeno je u ruskim artiljerijskim i vazdušnim napadima, rekli su u ponedeljak regionalni zvaničnici i vojska. Ukrajinske snage su istovremeno, kako izveštavaju, osvojile dodatne teritorije na jugu, usred teških borbi na cijeloj liniji fronta. Zamenica ministra odbrane Ukrajine Hana Maliar je izvestila o napredovanju u ukrajinskoj kontraofanzivi u južnom regionu Zaporižja.

Nakon što je Ukrajina pojačala kontraofanzivu koju je pokrenula početkom juna, okupacione vlasti u delovima Donbasa pod ruskom kontrolom pojačano tragaju za lokalnim civilima za koje tvrde da odaju mete i druge informacije ukrajinskim oružanim snagama. Čini se, međutim, da su u mnogim slučajevima ti napori usmereni na poravnanje starih računa.

Ukrajina i Hrvatska su se dogovorili oko korišćenja hrvatskih luka za izvoz ukrajinskog žita, tokom razgovora šef ukrajinske diplomatije Dmitro Kuleba u Kijevu s ministrom spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordanom Grlićem-Radmanom, saopštila je pres služba Ministarstva spoljnih poslova. Kuleba je dodao da je glavna tema razgovora u ponedeljak bila oružje. "Razgovarali smo o daljoj podršci Hrvatske a zahvalio sam se i na već pruženoj pomoći. Iz očiglednih razloga neću obelodanjivati detalje", rekao je ukrajinski ministar.

Jevgenij Prigožin, vođa plaćeničke grupe Vagner, koji je vodio kratkotrajnu pobunu u Rusiji prošlog meseca, u ponedeljak je na Telegramu naveo da je Vagner obustavio regrutaciju, dodajući da "nastavlja svoje aktivnosti u Africi i u centrima za obuku u Belorusiji".

Ruska poverenica za decu Marija Lvova-Belova izjavila je da je više od 700.000 ukrajinske dece odvedeno iz Ukrajine u Rusiju od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru prošle godine. Lvova-Belova je u izveštaju navela da je velika većina te dece došla u Rusiju u pratnji roditelja i rodbine. Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je 17. marta nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina i Lvove-Belove, uz optužbe da su odgovorni za deportaciju ukrajinske dece u Rusiju, što je ratni zločin prema međunarodnom pravu.

Tražimo odgovore

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte dolazi li rat na teritoriju Rusije.

Svet

Danska i Švedska nastoje da ograniče proteste na kojima se spaljuju Kuran i druge svete knjige koji su izazvali diplomatske napetosti i ljutite demonstracije u muslimanskim zemljama. Suočene s oštrim reakcijama zbog antimuslimanskih postupaka, skandinavske zemlje ističu da ostaju predane slobodi izražavanja kao ključnoj vrednosti, ali da takvi protesti idu u korist ekstremistima i predstavljaju bezbednosnu pretnju, pišu svetski mediji.

Ministar spoljnih poslova Iraka Fuad Husein pozvao je Organizaciju islamske saradnje da formira komitet za razgovore s Evropskom unijom u vezi s njenim članicama koje dozvoljavaju skrnavljenje Kurana, kao i da se pozove volontere da pokreću sudske sporove, ne bi li se ta praksa zaustavila.

Od prošlonedeljnog puča u Nigeru, u kojem su vojni lideri pritvorili predsednika Mohameda Bazuma i uspostavili vojnu vladu, Kina navodi da pomno prati situaciju i poziva strane u Nigeru da očuvaju stabilnost. Kina je drugi najveći strani investitor u Nigeru nakon bivše kolonijalne sile Francuske i u posljednje dve decenije je uložila milijarde dolara u tu zapadnoafričku državu bez izlaza na more, uglavnom za istraživanje nafte i uranijuma.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG