Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Kosovski policajci u Srbiji pušteni da se brane sa slobode; Prvo obraćanje Putina posle pobune; Problemi nemačke ekonomije


Trojica kosovskih policajaca posle puštanja iz zatvora u Srbiji dolaze na prelaz Merdare između Kosova i Srbije, 26. jun 2023.
Trojica kosovskih policajaca posle puštanja iz zatvora u Srbiji dolaze na prelaz Merdare između Kosova i Srbije, 26. jun 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Trojica kosovskih policajaca – za koje vlasti u Beogradu tvrde da su uhapšeni na teritoriji Srbije a vlasti u Prištini da su kidnapovani na teritoriji Kosova – u ponedeljak su pušteni da se brane sa slobode, posle čega su se odmah vratili na Kosovo.
  • Članice EU spremne su da preduzmu nove mere ako ne bude napretka u deeskalaciji na severu Kosova, rekao je visoki predstavnik EU Žozep Borelj, dodajući da se to naročito odnosi na pitanje organizovanja vanrednih izbora u četiri opštine na severu.
  • Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da plaćenici grupe Vagner, koji su učestvovali u pobuni tokom vikenda, mogu da pristupe ruskoj vojsci ili da odu u Belorusiju. U prvom obraćanju posle pobune, Putin je zahvalio komandantima i vojnicima Vagnera jer su "izbegli krvoproliće". On nije spomenuo šefa plaćenika Jevgenija Prigožina, ali je rekao da su organizatori pobune "izdali ruski narod".

Tenzije na severu Kosova

Tenzije na Kosovu i dijalog koji vodi EU o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije biće tema razgovora na nekoliko sastanaka na visokom nivou u EU ove nedelje.

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da je neophodna hitna deeskalacija na severu Kosova, jer je to za dobrobit celog Zapadnog Balkana. Evropski savet će na samitu 29. i 30. juna usvojiti zaključke u kojima povodom situacije na severu Kosova. Prema nacrtu zaključaka, u koji RSE ima uvid, 27 šefova država i vlada EU bi trebalo da osude nasilne incidente na severu Kosova i pozovu na hitnu deeskalaciju.

Američki državni sekretar Entoni Blinken razgovarao je telefonom s liderima Kosova i Srbije o tenzijama na severu Kosova. Kancelarija kosovskog premijera Aljbina Kurtija saopštila je da je s Blinkenom razgovarao o situaciji na severu i novim izborima u četiri opštine s većinskim stanovništvom. Prethodno je s Blinkenom razgovarao s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Kabinet predsednika Srbije je saopštio da Blinken insistira na smirivanju situacije na severu Kosova i da podržava evropski plan za deeskalaciju.

Premijer Kosova Aljbin Kurti je razgovarao i s ministrom spoljnih poslova Velike Britanije Džejmsom Kleverlijem koji ga je pozvao da preduzme korake ka deeskalaciji situacije na severu Kosova.

Kosovske vlasti tvrde da iza nemira na severu stoje "Civilna zaštita" i "Brigada sever", zbog čega bi mogle biti proglašene terorističkim organizacijama. Tu mogućnost najavio je ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja, dan pošto je saopštio da je na oko 100 metara od opštine Zvečan, u automobilu beogradskih tablica pronađen arsenal oružja, panciri, torbe i maske. Među municijom, pronađene su i lepljive značke sa oznakom "Brigade sever". Beograd, s druge strane, optužuje Prištinu da je automobil pun oružja "podmetnut".

Balkan na RSE

Na najposećenijoj internet platformi za trgovinu u BiH, gde se prodaje sve i svašta – od modernih uređaja do domaćih životinja – aktivno je više oglasa za izradu seminarskih, maturskih, diplomskih, istraživačkih ili magistarskih radova. Oglašivači na različite načine promovišu svoju uslugu, tvrdeći da se kupcima (ne)znanja garantuje i provera "u softveru koji otkriva plagijat" na domaćim univerzitetima.

Poslednji počasni doktorat crnogorskom premijeru Dritanu Abazoviću uručen je 23. juna na jednom istanbulskom univerzitetu. To je njegov četvrti počasni doktorat i treći u poslednjih devet meseci. Liderstvo, promovisanje ljudskih prava i doprinos multietničkom društvu deo je obrazloženja za ova priznanja, na čije je dodele premijer išao sa saradnicima o trošku građana Crne Gore.

Crnogorski premijer Dritan Abazović od 2021. četiri puta je dobio titulu počasnog doktora nauka.
Crnogorski premijer Dritan Abazović od 2021. četiri puta je dobio titulu počasnog doktora nauka.

Odluka hrvatske vlade da projekt privatne onkološke klinike u Zagrebu proglasi strateškim investicionim projektom naišla je na kritike opozicije, ali i medicinskog udruženja. Predstavnici vladajuće Hrvatske demokratske zajednice kažu da je reč o "vatrogasnoj meri", a opozicija ocenjuje da je reč o podilaženju privatnim interesima i uništavanju javnog zdravstva. Predsednik Koalicije udruga u zdravstvu Ivica Belina rekao je da se tim potezom nastavlja nečinjenje vlasti u onkologiji.

RSE intervju

Jevgenij Prigožin bi posle obustavljene pobune prostor za regrutiranje mogao da traži van Rusije ili Belorusije, a Zapadni Balkan je zasigurno jedna od opcija, ocenila je Ana Matvejeva, stručnjakinja s RUSI instituta i istraživačica na Kings koledžu u Londonu.

Rat u Ukrajini

Dva dana posle kratkotrajne pobune oglasio se prvi put i vođa Vagnera, Jevgenij Prigožin, tvrdeći da je cilj te akcije bio spasavanje Vagnera, a ne svrgavanje ruskih vlasti.

Takođe se pojavio, makar na televiziji, i ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu, čija je smena bio jedan od glavnih zahteva Prigožina i kojeg nigde nije bilo dok su pripadnici Vagnera išli u pohod na Moskvu.

Pogledajte foto galeriju o pokušajima ruskih vlasti da predstave povratak u normalno stanje, ukidanjem mere protiv terorizma u glavnom gradu i nekim regionima koje su uvedene zbog kratkotrajna Prigožinove pobuna.

Uklanjanje poziva na regrutaciju u Vagner s bilborda na periferiji Sankt Peterburga.
Uklanjanje poziva na regrutaciju u Vagner s bilborda na periferiji Sankt Peterburga.

Ipak, dok ruske vlasti pokušavaju da izbrišu sve tragove pobune, pohod Vagnera je ostavio posledice na finansijska tržišta. Prvog radnog dana posle kratkotrajne pobune vrednost ruske rublje je pala na otvaranju Moskovske berze. Američki dolar je na početku radnog fana vredeo više od 86,88 rubalja, što je najniža vrednost ruske valute od 30. marta prošle godine.

A kakve je posledice pobuna Vagnera ostavila na ruskog predsednika Vladimira Putina i piramidu moći pogledajte u video prilogu Koliko je Putin oslabljen.

Grad Rostov na Donu s milion stanovnika bio je u žiži Vagnerove pobune pošto su pripadnici plaćeničke grupe 24. juna prvo zauzeli taj grad na jugu Rusije. Iako pojedini stanovnici Rostova kažu da je bilo napeto, neki od njih su iskazali naklonost prema Prigožinu i njegovim plaćenicima.

Pobuna Vagnera naišla je na različite reakcije u Srbiji. Za vlast je reč o unutrašnjim stvarima Rusije, a za proevropsku opoziciju znak mogućih političkih promena. Proruske desničarske stranke, kao i ekstremno desne organizacije uglavnom se uzdržavaju od komentara.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski posetio je područje Donjecka, u blizini prve linije fronta na istoku Ukrajine, saopštio je njegov kabinet. Generalštab Oružanih snaga Ukrajine je u dnevnom u ponedeljka naveo da su ukrajinske snage odbile pojačane pokušaje Rusije da napreduju u Donjecku, kao i da ukrajinske trupe nastavljaju operacije u oblastima Zaporižja i Hersona.

SAD bi danas trebalo da objave novi paket vojne pomoći Ukrajini u vrednosti od 500 miliona dolara, pokazujući odlučnost da joj pomogne u ratu protiv Rusije. Američki zvaničnici su rekli da će u paketu biti 30 borbenih vozila Bredli i 25 oklopnih transportera Strajker.

Pomoć Ukrajini najavio je i australijski premijer Entoni Albanezi koji je rekao da će njegova vlada obezbediti Kijevu novi paket u vrednosti od 73,5 miliona američkih dolara, uključujući 70 vojnih vozila.

Nemačka planira da smesti dodatnih 4.000 vojnika u NATO saveznici Litvaniju kako bi pomogla u osiguranju istočnog krila alijanse, izjavio nemački ministar odbrane Boris Pistorius.

Svet

Nakon što je slabost nemačke ekonomije doprinela ulasku evrozone u recesiju na početku ove godine, mnogi stručnjaci predviđaju da za najveću evropsku privredu dolaze teška vremena pošto bi zbog inflacije mogla da oslabi više nego što se ranije očekivalo, pišu svetski mediji.

Šta ima?

Poslušajte u potcastu o sednici Narodne skupštine Republike Srpske o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i vetu na Sporazum o kretanju s ličnim kartama na Zapadnom Balkanu.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG