Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Srbija se nije usaglasila ni sa poslednjim paketom sankcija koje je Evropska unija uvela protiv Rusije.
- Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da će Srbija morati da donese odluku o sankcijama Rusiji jer zbog neuvođenja, kako je ocenio, plaća visoku cenu.
- Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj upozorio je da se ne donose nagli zaključci pošto su mediji objavili da iza prošlogodišnjih napada na gasovod Severni tok stoji proukrajinska grupa.
- Grčka policija ispalila je suzavac na demonstrante koji su bacali zapaljive bombe ispred parlamenta, dok su desetine hiljada protestovale zbog najgore železničke tragedije u zemlji i pozvale premijera da podnese ostavku.
- Policija u gruzijskoj prestonici Tbilisiju upotrebila je suzavac, vodene topove i šok bombe u pokušaju da prekine drugi dan protesta protiv zakona o "stranim agentima" za koji kritičari kažu da podseća na ruski zakon korišćen za ućutkivanje kritičara.
Balkan na RSE
U nedelju 12. marta navršavaju se dve decenije od kada su premijera Zorana Đinđića ubili pripadnici Jedinice za specijalne operacije, poznate kao "Crvene beretke". Počinioci ubistva su osuđeni, dok eventualna politička pozadina atentata do danas nije rasvetljena. Srbija ne samo da se vratila u vreme i stanje protiv koga se Đinđić borio, već je otišla u još gorem smeru, kaže predsednica Helsinškog komiteta Srbije Sonja Biserko. Prerana, nasilna smrt tog izvanredno dalekovidnog i hrabrog političara bila je nepojmljiv gubitak za zemlju i njen razvoj, ističe Đinđićev prijatelj Ernst Keller, penzionisani profesor istorije u nemačkom Konstancu gde je Đinđić doktorirao.
Škole za koje turske vlasti tvrde da su povezane s islamskim propovednikom Fetulahom Gulenom duguju više od pola miliona evra za poreze u BiH. Gulen je islamski teolog koji je nekad važio za saveznika turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdoana, ali ga vlasti u Turskoj od 2016. smatraju "liderom terorističke organizacije ", odgovornim za neuspeli puč.
Dok se približava prvi krug predsedničkih izbora u Crnoj Gori 19. marta u fokusu je zapravo drugi, pošto je gotovo izvesno da nijedan kandidat neće osvojiti više od 50 odsto glasova izašlih birača.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula predvodiće delegaciju koje će posmatrati sprovođenje predsedničkih izbora u Crnoj Gori. Sedmočlana misija Evropskog parlamenta u Crnu Goru stiže u četvrtak 16. marta.
Sebija Izetbegović, kojoj je Senat Univerziteta u Sarajevu poništio magistarsku titulu, samim tim i doktorke medicinskih nauka, može da nastavi da raditi kao lekarka, ali ne i kao profesorka na Medicinskom fakultetu. Ta odluka je doneta nakon što Komisija, koju je formirao Univerzitet, nije mogla da potvrditi da je supruga predsednika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića, deo ispita položila na postdiplomskim studijama u Zagrebu, kao i da su joj ti ispiti priznati u Sarajevu gde je nastavila studije.
Prema Indeksu rodne ravnopravnosti Evropskog instituta za ravnopravnost polova, Hrvatska od 2013. do 2022. beleži blagi i kontinuirani napredak, pa je prošle godine zauzela 19. mesto među 27 članica EU u odnosu na 25. poziciju 2013. S druge strane, jedna od koordinatorki Ženske mreže Hrvatske Bojana Genov kaže da žene u Hrvatskoj nisu ni ravnopravne ni zaštićene. "Odgovor je nesumnjiv i jednoznačan – ne! Žene nisu zaštićene. Prošle godine bilo je u Hrvatskoj 13 ubistava žena - žena koje su prijavljivale nasilje, i koje nisu dobile zaštitu državnih institucija", kaže Genov.
Pogledajte kako je obeležen 8. mart na Zapadnom Balkanu i širom sveta.
Rat u Ukrajini
Šef ruske privatne plaćeničke vojske Vagner Jevgenij Prigožin rekao je da su njegove trupe zauzele "celi istočni deo" Bahmuta, grada na istoku Ukrajine koji je pod višemesečnim napadima ruskih snaga.
Intenzivne borbe oko Bahmuta su najduže i najkrvavije u ruskoj invaziji koja traje više od godinu dana i koja je opustošila delove Ukrajine i raselila milione ljudi.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg upozorio je da bi Bahmut mogao da padne u ruke Rusije u narednim danima.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvali su u Kijevu na produženje sporazuma s Moskvom koji je omogućio Ukrajini izvoz žita preko crnomorskih luka tokom ruske invazije.
Svet
Globalna borba za demokratiju tokom prošle godine došla je do potencijalne prekretnice. Jaz između zemalja koje su zabeležile napredak u političkim pravima i građanskim slobodama i onima koje su zabeležile pad za 2022. je najuži u zadnjih 17 godina, stoji u izveštaju Fridom hausa (Freedom House) "Sloboda u svetu". Kolumbija je zabeležila najveće poboljšanje, a slede Slovenija i Kosovo.
Nemačka vlada pokrenula je reviziju svojih 5G mobilnih telekomunikacionih mreža što sugeriše da bi Berlin uskoro mogao da zabrani korišćenje ključnih komponenti kineske proizvodnje među kojima su i uređaji kineskog tehnološkog diva Huaveja. Odluka o reviziji nagoveštava i moguću promenu odnosa i čvršći stav Nemačke, ali i Evropske unije prema Pekingu, pišu svetski mediji.
Iako su utihnule višemesečne demonstracije koje su izbile posle smrti 22-godišnje Mahse Amini ubrzo pošto ju je uhapsila iranska policija za moral zbog navodnog kršenja zakona o hidžabu, sve više žena u Iranu se pojavljuje u javnost bez obaveznih marama na glavama.
Tražimo odgovore
U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici pročitajte zašto su mladi u BiH pesimistični i nezadovoljni situacijom.
Šta ima?
Za kraj u Svi o Trgovskoj gori zbog nuklearnog otpada poslušajte šta ima u BiH.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!
Facebook Forum