Bajden: Biću predsednik koji ujedinjuje, a ne deli
Građani su nam podarili ubedljivu pobedu, najveću u istoriji, kazao je Džo Bajden u obraćanju okupljenima u Vilmingtonu nakon što ga je Kamala Haris najavila kao novog predsednika SAD.
"Moji dragi Amerikanci, narod ove države je rekao svoje i omogućio uverljivu pobedu s najviše glasova ikad, čak 74 miliona. Osećam se skrušeno zbog vašeg poverenja,", rekao je Bajden dodajući je da je obnovljena nada u bolju sutrašnjicu.
"Obećavam da ću biti predsednik koji ujedinjuju a ne deli. Vidim ne 'plave' (demokratske) i 'crvene' (republikanske) države već Sjedinjene Američke Države," kazao je Bajden.
On je dodao da je ušao u izbornu kampanju za Belu kuću da bi obnovio dušu Amerike, "da obnovim okosnicu ove nacije - srednju klasu i da Ameriku ponovno poštuju širom sveta a nas ujedinimo ovde kod kuće".
'Najveća koalicija u istoriji'
Bajden je izjavio da je okupio najveću i najraznovrsniju koaliciju u istoriji.
"Demokrate, republikance i nezavisne; progresivne, umerene i konzervativce; mlade i stare; urbano, prigradsko i ruralno stanovništvo; gej, strejt i transgender; belce, Latinoamerikance, Azijate i starosedeoce, a posebno kada je ova kampanja dospela na najniži nivo - afroamerička zajednica me je opet podržala," kazao je Bajden.
On je podsetio da je od početka govorio da želi kampanju koja reprezentuje celu Ameriku.
'Protivnici nisu neprijatelji'
On se obratio pristalicama Donalda Trampa da shvata njihovo razočarenje jer je, kako je rekao, i "ja sam izgubio nekoliko izbora". Bajden je pozvao na okončanje podela i da "jedni drugima damo šansu".
"Vreme je da okončamo oštru retoriku, spustimo temperaturu, vidimo jedni druge, ponovo se slušamo... i da bismo napredovali, moramo prestati tretirati svoje protivnike kao neprijatelje. Oni nisu naši neprijatelji. Oni su Amerikanci", rekao je Biden dodajući da "Biblija nam poručuje da postoji vreme za sve, a sad je vreme za zaceljivanje rana".
Bajden je kazao da je demokrata, "ali sam Amerikanac i radiću istrajno za one koji nisu glasali za mene u istoj meri kao i za one koji su glasali".
Stoga je poruičio da "neka ovo mračno doba demonizacije u Americi završi sada i ovde.
Dodao je da ceo svet večeras gleda Ameriku, te da je ona svetionik.
'Vreme da bolji anđeli prevagnu'
Bajden je istakao da je Amerika uvek bila oblikovana trenucima u kojima su donošene odluke o tome "ko smo i šta želimo da budemo".
"Linkoln je 1860. ušao u utrku za Belu kuću da bi spasao Uniju, Ruzvelt 1932. obećavajući novi dil zemlju u nevolji. Džon Kenedi 1960. zalažući se za nove granice, a Barak Obama je ušao u istoriju poručivši nam: 'Da, mi možemo'," kazao je Bajden.
"Naša država je oblikovana u konstantnoj borbi između naših boljih anđela i naših najmračniih instikta," nastavio je novi predsednik SAD.
"Sada, predsednikova reč u ovoj bici je bitna. Vreme je da bolji anđeli prevagnu," kazao je Bajden.
Borba protiv korone od ponedeljka
Bajden je istakao da mu je prvi zadatak da stavi pod kontrolu pandemiju korona virusa. "To je jedini način da se vratimo normalnom životu," ukazao je.
"U ponedeljak ću imenovati grupu vodećih naučnika i eksperata kao tranzicione savetnike da pomognu u pretvaranju programa Bajden-Haris u akcioni plan koji će biti primenjivan od 20. januara 2021," rekao je da novi predsednik SAD dodajući da će pomenuta strategija počivati na nauci.
Kazao je da "neće štedeti napora" u cilju obuzdavanja pandemije korona virusa od koje je preminulo više od 230 hiljada Amerikanaca, a milioni njih ostali bez posla.
'Budimo zemlja za koju znamo kakva može biti'
Bajden je poručio optimistički: "budimo zemlja za koju znamo kakva može biti: ujedinjena, osnažena, isceljena".
"Ne postoji ništa što smo pokušali a da nismo bili u stanju da učinimo," dodao je novoizabrani predsednik SAD.
Rekao je da je u poslednjim danima kampanje razmišljao o himni "koja puno znači meni i mojoj porodici, posebno mom preminulom sinu Bou (Beau). Ona odražava veru koja me održava i za koju verujem da održava Ameriku".
Pri kraju govora se prisetio reči svog deda koji mu je govorio "sačuvaj veru", a njegova baka bi dodala "ne, Džo, proširi je"
Nakon njegovog govora, Bajdenu se na pozornici pridružila porodica, dok je u međuvremenu započeo vatromet a na velikom ekranu se čula pesma Toma Petija "Neću odustati (I Won't Back Down).
Inače, ni Bajden niti prethodno Haris nisu pomenuli Trampa u večerašnjem obraćanju.
CBS: Trampov tim i dalje spreman za borbu
Kampanja predsednika SAD Donalda Trampa još nije izgubila nadu da preokrene u svoju korist ishod izbora na kojima je pobedio Džo Bajden, javlja CBS News.
Visoki zvaničnik iz Trampovog štaba rekao je za ovu TV mrežu da su znali od početka da će ovo biti duga izborna borba i da će je nastaviti sve dok ima nade.
Na pitanje da li smatra da će biti uspešno Trampovo nastojanje da pravno ospori rezultate u nekoliko ključnih država, ovaj zvaničnik je rekao da se svašta može dogoditi, te da je aktuelni predsedni ranije izvaličio "i šašavije stvari".
Ovaj neminovani zvaničnik je kazao za CBS News da niko nije iznenađen u Trampovoj kampanji da su mediji proglasili Bajdenovu pobedu, dodajući da su spremni za borbu i da je već uspostavljena telefonska linija preko koje stižu informacije o “krađi glasova”.
Međutim, Trampova kampanja dosada nije predočila konkretne dokaze za tvrdnje o izbornim nepravilnostima.
AP: Trampove pristalice ne žele da prihvate poraz
Uz povike „Nije gotovo“ i „Zaustavite krađu“, pristalice aktuelnog američkog predsednika Donalda Trampa protestovale su u subotu u gradovima širom SAD, odbijajući da prihvate poraz i ponavljajući Trampove neutemeljene optužbe o tome da su Demokrate pobedile prevarom, prenosi AP.
Od Atlante i Talahasija do Ostina, Bizmarka, Bojsija i Feniksa, grupe ljudi koje su se kretale u opsegu od nekoliko desetina do nekoliko hiljada - među kojima je bilo i naoružanih pojedinaca – negodovalo je zbog vesti o pobedi Džoa Bajdena, koja je objavljena nakon tri dana brojanja glasova ispunjena neizvesnošću. U nekim gradovima, zabeleženi su i sukobi, navela je agencija.
U Atlanti, gradu u dugogodišnjem republikanskom uporištu Džordžiji, okupilo se oko 1.000 Trampovih pristalica, noseći američke zastave i banere sa likom aktuelnog predsednika. Rezultati u Džordžiji koja donosi 16 elektorskih glasova, još uvek nisu objavljeni. Nasilje na skupu nije prijavljeno, ali je u jednom trenutku policija policija stala između Trampovih pristalica i protivnika koji su se takođe okupili.
Džordan Keli, 29-ogodišnjak iz Murfrizboroa u Tenesiju, vozio je duže od tri sata kako bi došao u Atlantu da prisustvuje skupu podrške Trampu. „Ovde se događa izborna pobeda“, rekao je Keli, a preneo AP. Agenciji je rekao i da namerava da ode u Vašington naredne nedelje i da tamo protestuje „na stepenicama Vrhovnog suda“, gde je Tramp najavio da će njegovi advokati uložiti žalbu.
S druge strane, pokazujući dubinu političke podele, demonstranti su u Vašingtonu uzvikivali „Gubitnik!“ dok se Tramp vraćao u Belu Kuću sa golf izleta na kome je bio u subotu preko dana. Ispred njegovog hotela u Vašingtonu, mogla su se videti dva banera „Ne budi loš gubitnik“ i „Suoči se sa realnošću“.
Pobednik izbora, Bajden, sa svoje strane je u provm obraćanju pozvao na jedinstvo i pomirenje, istakavši kako je vreme da Amerikanci „ostave po strani oštru retoriku“ i da „spuste temperaturu“.
„Neka mračno doba demonizacije u Americi počne da se završava ovde i sada“, rekao je Bajden.
Suprotno tvrdnjama Trampovih pristalica, nije bilo dokaza o bilo kakvoj ozbiljnoj izbornoj prevari glasanja, ukazuje AP i dodaje kako pojedini republikanski zvaničnici širom zemlje počinju da se distanciraju od Trampa i da ga podstiču da dostojanstveno prihvati ishod glasanja.
Kakva je trenutna situacija?
Ukoliko ste nam se tek pridružili, dobrodošli, ovo je blog uživo Radija Slobodna Evropa.
Podsećamo na najvažnije momente na predsedničkim izborima u SAD.
- Nakon što su u subotu saopšteni preliminarni rezultati prema kojima je pobedio, Džo Bajden je poručio da će biti “predsednik koji ujedinjuje, a ne deli”. Više akcenata iz njegovog 17-to minutnog govora u Vilmingtonu u Delaveru možete pročitati ovde.
- Potpredsednica Kamala Haris je izjavila da je prva žena na toj funkciji, ali “ne i poslednja”. O veri njene majke, koja je došla iz Indije u SAD, u ovaj trenutak, možete pročitati ovde. Ona je i prva Afroamerikanka i Azijatkinja na ovoj funkciji.
- Izborni dan u Americi u utorak se pretvorio u ‘izbornu sedmicu’, ali su u subotu CNN i AP proglasili pobedu Džoa Bajdena u Pensilvaniji, koja donosi 20 elektorskih glasova, zatim u Nevadi sa šest, tako da je osvojio 279 elektora (270 je potrebno) i postao novi predsednik SAD.
- Aktuelni predsednik SAD Donald Tramp ima 214 elektora i, umesto priznanja poraza što je uobičajeno u modernoj američkoj istoriji, najavljuje nastavak pravne borbe u cilju osporavanja rezultata tvrdeći da su izbori “pokradeni”, ali nije pružio dokaze za to. U međuvremenu njegov tim podneo je i tužbu u Arizoni.
- Radost ali i bes zabeleženi su širom Amerike, dok Bajdenove pristalice slave na ulicama, a Trampove protestuju.
- Ubrzo su počele da stižu čestitke svetskih lidera. Tako je britanski premijer Boris Džonson rekao da se raduje bliskoj saradnji na “zajedničkim prioritetima, od klimatskih promena do trgovine i bezbednosti”.
- “Radujem se budućoj saradnji sa predsednikom Bajdenom. Naše transatlantsko prijateljstvo je nezamenjivo ako želimo da prevladamo velike izazove našeg vremena”, navela je nemačka kancelarka Angela Merkel.
- Bivši američki predsednik Barak Obama pozvao je sve Amerikance, bez obzira za koga su glasali, da podrže Džoa Bajdena.
Ovo su u mnogo čemu bili istorijski izbori za SAD:
- Zabeležena je rekordna izlaznost, glasalo je 190 miliona Amerikanaca, od toga 103 miliona ili prevremeno ili putem pošte.
- Bajden je osvojio najviše glasova u istoriji 74,565,086 ili 50.5 odsto, a Tramp 70,395,967 odnosno 47.7 procenta.
Ishod izbora za Senat je i dalje neizvestan jer su republikanci i demokrate osigurali po 48 mandata, dok se čekaju rezultati za još četiri mesta.
- U Džordžiji će u januaru biti ponovljeni izbori za dva senatora.
- Ukoliko republikanci zadrže većinu, to će otežati Bajdenova nastojanja da sprovodi svoju politiku jer može računati samo na podršku Predstavničkog doma čija se većina smanjuje.
Šta sledi?
- Nakon izbornog dana, države broje i potvrđuju glasove. Kada se taj proces završi, guverner svake zemlje priprema dokument u kojem se nalaze liste sa imenima elektora i brojem glasova
- Do 8. decembra treba da se reše svi sporovi oko izbora na državnom nivou. Sva nova brojanja glasova kao i sudske sporove zbog rezultata izbora potrebno je rešiti do ovog datuma.
- Elektori zvanično glasaju 14. decembra u svojim državama i Distriktu Kolumbija. Nakon toga dokument sa glasovima se šalje brojnim zvaničnicima uključujući predsednika Senata.
- Potvrde sa glasovima moraju stići do 23. decembra.
- Predstavnički dom i Senat 6. januara održavaju zajedničku sednicu i broje elektorske glasove. Ako jedan kandidat dobije više od 270 glasova, predsednik Senata, odnosno aktuelni potpredsednik Mike Pence objavljuje rezultate.
- Izabrani predsednik polaže zakletvu 20. januara 2021. godine.
Sa vama je bio Dragan Štavljanin. Ostanite uz nas, u nastavku će na blogu biti Ognjen Zorić.