PODSJEĆAMO: Šta se događa u slučaju neriješenog rezultata na elektorskim glasovima za predsjednika SAD?
Šta bi se dogodilo kad bi i republikanski predsjednik Donald Tramp (Trump) i demokratski kandidat Džo Bajden (Joe Biden) dobili po 269 glasova na elektorskom koledžu?
Predsjednik Sjedinjenih Država ne bira se osvajanjem većine glasova na nacionalnom nivou. Umjesto toga, prema Ustavu SAD-a, ko osvoji većinu elektora u elektorskom koledžu postaje sljedeći predsjednik.
Elektori bi se trebali sastati 14. decembra kako bi dali svoje glasove koji se temelje na rezultatima glasanja u državi koju predstavljaju.
Otprilike tri nedjelje kasnije, 6. januara, predviđeno je da oba doma novoizabranog američkog Kongresa prebroje elektorske glasove i imenuju pobjednika.
Bilo koji spor u Kongresu oko glasanja mora se riješiti prije 20. januara. Američki Ustav nalaže da tada Trampu ističe trenutni mandat.
Ako se spor ne riješi ili ako američki kongresmeni utvrde da nijedan kandidat nije osigurao većinu od trenutnih 538 elektora na elektorskom koledžu – neriješeno 269-269 - sljedećeg predsjednika Sjedinjenih Država odredit će takozvani "kontigentni izbori”.
- Više pročitajte OVDJE
INFOGRAFIKA: Poslednji rezultati u četiri ključne države
Prema poslednjim objavljenim rezultatima, naša koleginica Dubravka Raičević priredila je infografiku da vam bude jasniji odnos snaga na predsedničkim izborima u SAD
Spitzer: Nema dokaza koji bi podržali tvrdnje o izbornoj krađi u SAD
Četiri dana od kada su Amerikanci izašli na predsjedničke izbore, pobjednik još nije poznat. Da li će to biti aktuelni predsjednik Donald Trump, republikanski kandidat ili bivši potpredsjednik, demokratski kandidat Joe Biden zavisi od par ključnih država u kojima još uvijek nisu objavljeni preliminarni rezultati.
Dok se brojanje glasačkih listića nastavilo prijeteći samoproglašenoj pobjedi Donalda Trumpa u žestokoj i podijeljenoj utrci, sadašnji predsjednik je, ne pružajući dokaze, u govoru 5. novembra izjavio da mu je pobjedu ukrala "prevara američkog naroda" koju je osmislila "korumpirana demokratska mašina" potpomognuta onim što je nazvao "miješanjem u istorijske izbora od strane velikog novca, velikih medija i velikih tehnoloških kompanija."
“U posljednjih 100 godina ne postoji presedan za takve vrste optužbi koje iznosi predsjednik Donald Trump” kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Robert Spitzer, profesor političkih nauka na državnom američkom Univerzitetu New York, za servis RSE na engleskom jeziku.
“I kao što su mnogi ljudi istakli, jednostavno nema dokaza koji bi podržali tvrdnje predsjednika Trumpa o prevari, o krađi izbora, o tome da je on pobijedio na izborima u izbornoj noći i da je to nekako mu oduzeto”, kaže Spitzer.
On također dodaje da ne vjeruje da bi Donald Trump, ukoliko izgubi, odbio da ode iz Bijele kuće, no da za njega ni to ne bi predstavljao veliki problem koliko tranzicija moći između stare i nove administracije.
- Cijeli razgovor pročitajte OVDJE
Ukoliko ste propustili obraćanje Džoa Bajdena
Ponavljamo deo obraćanja predsedničkog kandidata Demokratske stranke Džoa Bajdena u petak uveče po američkom vremenu, gde je rekao da će dobiti predsedničke izbore “sa jasnom većinom i nacijom koja nas podržava”.
On je u obraćanju iz Vilmingtona u Delaveru kazao da je na putu da dobije više od 300 elektorskih glasova - znatno više od neophodnih 270 - navodeći da vodi u ključnim državama Arizona, Nevada, Džordžija i Pensilvanija.
"Brojke su jasne. Dobićemo ove izbore," istakao je Bajden ali nije proglasio pobedu.