Šta znamo do sada?
Dobro veče, ako ste nam se tek pridružili, sa vama je Una Čilić, pratimo zajedno brojanje glasova na predsjedničkim izborima u Americi.
I dalje ne znamo ko će biti naredni američki predsjednik, republikanski kandidat i aktuelni predsjednik Donald Trump, ili bivši potpredsjednik demokratski kandidat Joe Biden. Situacija se mijenja iz sata u sat dok preostale države broje glasove koji su većinom stigli putem pošte.
Biden je trenutno u vodstvu sa 253 osvojena elektorska glasa, dok Trump ima 214.
Za pobjedu na izborima potrebno je 270 glasova od ukupno 253.
Brojne države objavile su preliminarne rezultate još u izbornoj noći. No, još uvijek se čekaju ključne države Arizona, Nevada, Georgija i Pennsylvanija. Za sada Biden vodi u svim ovim državama, no utrka je veoma neizvjesna i zavisno od preostalih brojeva, mogla bi otići u bilo kojem pravcu.
Ranije su neki mediji, odnosno Associated Press i FOX News proglasili pobjedu Bidena u Arizoni i zbog toga postoji razlika u elektorskim glasovima u medijima. No, za većinu, Arizona je još uvijek neodlučena.
Sjeverna Carolina i Alaska također nisu objavile rezultate, no prema dosadašnjim prebrojanim glasovima, one će, gotovo sigurno, ići u korist Donalda Trumpa.
Pogledajmo detaljnije kakvo je stanje sa glasovima u preostalim ključnim državama:
- Arizona - Biden vodi sa 40.954 glasa razlike
- Georgia - Biden vodi sa 1.586 glasova razlike, no iz ove države su najavili da će ponovo brojati glasove obzirom da je mala razlika između glasova.
- Nevada - Biden vodi za 20.137 glasova. Još uvijek treba da se prebroji 7,8 posto glasova.
- Pennsylvanija - U ovoj ključnoj državi sa 20 elektora, nakon ranije Trumpove prednosti, sada Biden vodi za 13.387. glasova.
Tokom večerašnje noći očekuje se i obraćanje demokratskog kandidata Joe Bidena. Ostanite sa nama, donosimo vam pregled događaja uživo.
Šta u slučaju izjednačenih elektorskih glasova?
Budući da se glasovi još uvijek broje u nekoliko država, postoji mala vjerovatnoća da dva kandidata imaju jednak broj glasova na elektorskom, odnosno izbornom koledžu koje određuje pobjednika.
No, šta bi se dogodilo kad bi i republikanski predsjednik Donald Trump i demokratski kandidat Joe Biden dobili po 269 glasova na elektorskom koledžu?
I kada bi elektori trebali da potvrde rezultate glasanja? Pročitajte u našem tekstu ovdje.
Dok čekamo nove glasove iz ključnih saveznih država, podsjetimo se kako se bira američki predsjednik?
Da li ste znali?
Pored glasanja za predsjednika SAD-a 3. novembra Amerikanci u 32 od 50 saveznih država glasali su i za 120 takozvanih mjera odnosno prijedloga o zakonima koji su se ove godine ticali - dekriminalizacije teških droga, legalizacije marihuane, tehnologija za prepoznavanje lica, abortusa, prava radnika u prijevozu, pitanjima potrošnje i politike, poreza i drugih tema.
Između ostalog, ove godine se konkretno glasalo o tome da li ženama treba omogućiti abortus u 22. sedmici trudnoće; pitanju legalizacije rekreativne i medicinske upotrebe marihuane; o statusu vozača kompanija koje pružaju usluge prevoza kao što je Uber i minimalne satnice od 15 dolara.
Ovaj oblik direktne demokratije u Americi smatra se jednom vrstom referenduma koji se tokom izborne godine izvodi po okruzima saveznih država. Glasanja o prijedlozima dozvoljavaju američkim građanima da izraze svoje mišljenje o postojećem zakonu ili prijedlogu zakona.
Svako može pokrenuti mjeru glasanja o zakonima. Pojedinac, lobistička grupacija ili korporacija ako prikupe dovoljno potpisa - nešto više od 600.000 - mogu tražiti da se zakon nađe na glasačkom listiću za direktno glasanje tokom izbora.
Zbog pandemije bilo je manje inicijativa na glasačkim listićima nego prethodnih izbornih godina jer je kriza korona virusa poremetila sezonu kampanje za glasanje, navodi Bloomberg.
Ovdje možete pročitati neke od inicijativa, propozicija, mjera i amandmana za koje su glasali Amerikanci na izborima 2020.