Deo republikanaca se distancira od Trampovih izjava
Pojedini republikanci se distanciraju od nastojanja predsednika SAD Donalda Trampa da preuranjeno proglasi svoju pobedu i blokira dalje prebrojavanje glasova u ključnim državama, prenosi AP.
Lider republikanske većine u Senatu Mič Mekonel (Mitch McConnell), koji je u utorak osigurao novi mandat, kazao je novinarima da “nije isto tvrditi da ste dobili izbore i okončati prebrojavanje glasova”.
Republikanski senator Mark (Marco) Rubio, koji je nedavno govorio na Trampovom predizbornom skupu, napisao je na Tviteru “višednevno prebrojavanje legalnih glasova nije krađa”.
On je dodao da pravno osporavanje glasanja nakon zakonskog roka "nije pritisak".
Republikanski član Predstavničkog doma Adam Kinzinger se preko Tvitera direktno obratio Trampu
“Stop. Tačka''
“Glasovi će se prebrojati i vi ćete pobediti ili izgubiti. I Amerika će to prihvatiti. Strpljivost je vrlina,” naveo je Kinzinger.
Razlika u Džordžiji 1.775 glasova
Demokratski kandidat Džo Bajden smanjio je prednost republikanskog predsednika SAD-a Donalda Trampa u Džordžiji na samo 1.775 glasova. Preostalo je da se prebroji još manje od 15 hiljada glasova.
Razlika od više od 300 hiljada glasova u korist Trampa u sredu se konstatno smanjuje sa prebrojavanjem glasova pristiglih poštom, koje su poslale uglavnom Bajdenove pristalice.
PENSILVANIJA
Sličan je i trend u Pensilvaniji gde se iz sata u sat smanjuje Trampovo vođstvo. U ovom trenutku Bajden zaostaje za oko 26 hiljada glasova. Ostalo je još šesto odsto glasova da se prebroji.
Tramp je vodio u sredu sa oko 600 hiljada glasova.
ARIZONA
Bajden vodi u Arizoni sa dva odsto glasova sa oko 46 hiljada glasova, a ostalo je da se prebroji još 6,5 procenata.
Tramp je uspeo da smanji prednost od srede sa oko 200 hiljada.
NEVADA
Bajden vodi sa 0,9 procentnih poena (49,4 prema 48,5), odnosno oko 11,5 hiljada glasova, a ostalo je još 10.6 procenata da se prebroji.
Očekivalo se da će glasovi u najvećem okrugu Klark glasovi biti prebrojani do vikenda, ali će se nastaviti i nakon toga, izjavio je sekretar ove regije Džo Glorija (Joe Gloria).
KOJI PUT VODI U BELU KUĆU?
Ove četriti države su ključne za ishod predsedničkih izbora. Ukoliko Bajden zadrži vođstvo u Nevadi, koja donosi 6 elektora, i Arizoni, sa 11 elektora, dostićiće 270 elektorskih glasova neophodnih za izbor predsednika SAD.
Donald Tramp, koji ima u ovom trenutku 213 elektora, mora da dobije Pensilvaniju (20 elektora) i Džordžiju (16) da bi ostao u utrci. Da bi osigurao drugi predsednički mandat mora da uz Severnu Karolinu (15) i Aljasku (3 elektora) u kojima ima stabilno vođstvo, pobedi još i u Arizoni ili Nevadi.
AP: Pogrešna strategija demokrata u Kongresu
Nakon ovih izbora biće smanjena većina koju je Demokratska stranka imala u Predstavničkom domu.
Oni su nakon izbora 2018. ostvarili istorijski uspeh sa 232 mandata naspram 197 republikanskih. Prema dosada prebrojanim glasovima, izgubili su pet mesta, dok su republikanci dobili šest.
Kako navodi AP, demokrate su se previše fokusirali na zdravstveno osiguranje u vreme pandemije korona virusa, mada su birači takođe bili veoma zabrinuti i zbog ekonomskih posledica, što pokazuje i istraživanje ove agencije.
Takođe, nisu uspeli da efikasno odgovore kada su ih republikanci označavali “socijalsttima” pre svega njihovo najliberalnije krilo. To je razlog zašto su pojedini demokratski kandidati izgubili na izborima na Floridi gde žive velike zajednice poreklom sa Kube i Venecuele koje odbacuju socijalističku ideologiju.
Takođe, kako navodi AP, nisu išli od vrata do vrata, već su pozivali građane telefonom i pokušavali da ih pridobiju raznim sadržajima na društvenim mrežama i televiziji, uzdržavajući se od kampanje na terenu zbog rizika po zdravlje od korona virusa.
Izgubili su deo latinoameričkih birača u pojedinim mestima i pripadnike belačke radničke klase u drugim.
Takođe, nisu izdejstvovali dodatni paket finansijske podrške zbog Covida 19 u Kongresu u trenutku kada je građanima bila najpotrebnija
AP ističe da je možda najdramatičnije to što demokrate imaju problem da uvide kako da shvate i pridobiju deo Trampovih birača.
Sudija u Pensilvaniji odbija zahtev za prekid brojanja glasova
Federalni sudija iz Filadelfije Pol Dajmond (Paul Diamon) odbacio je zahtev kampanje predsednika SAD Donalda Trampa da se obustavi prebrojavanje glasova, prenosi BBC.
On je negirao i Trampovog izbornog štaba da njihovi posmatrači nisu imali ravnopravan pristup mestu gde su se brojali glasovi. Dajmond je kazao da je republikancima i demokratama bilo omogućeno da pošalju po 60 predstavnika da nadgledaju glasanje.
Zvaničnici Pensilvanije su saopštili da republikanskim posmatračima nije bio uskraćen pristup, osim jednom koji je odbio da se pridržava mera fizičkog distanciranja zbog korona virusa.
Trampova kampanja je pokrenula postupak pred Vrhovnim sudom SAD u nastojanju da dovede u pitanju odluku vlasti u Pensilvaniji da se mogu prebrojavati glasovi koji su stigli do tri dana posle izbora, ako su poslati na dan glasanja.