Kako funkcioniše elektorski koledž?
Kao što smo ranije naveli, republikanski kandidat predsjednik Donald Trump ima 214 elektorskih glasova, demokratski kandidat bivši potpredsjednik Joe Biden ima 253. Za pobjedu na izborima kandidat treba da osvoji 270 od ukupno 538 elektorskih glasova.
Trenutno se vodi trka o preostala 74 glasa.
No, šta je elektorski koledž i kako on funkcioniše pogledajte u videu ispod.
Prema dosadašnjim rezultatima demokrate imaju više mjesta u Predstavničkom domu američkog Kongresa. U Senatu je broj mjesta republikanaca i senatora za sada izjednačen. Do sada su republikanci imali većinu u Senatu, a demokrate u Predstavničkom domu.
Kada će biti poznati rezultati?
Tri mjeseca traje proces od izbornog dana u Americi pa do inauguracije novog predsjednika.
Izbori se, kao što nam je sada dobro poznato, održavaju prvog utorka u novembru, a sama inauguracija 20. januara.
No, koliko države imaju vremena da prebroje glasove i kakav je proces potvrđivanja pobjedničkog kandidata?
Glasovi se broje širom zemlje na izborni dan. Iako su na ranijim izborima mediji proglašavali pobjednika još u izbornoj noći, većina država ima zakonske ovlasti koje omogućavaju prebrojavanje glasova koji su stigli poštom, i u danima nakon izbora. Međutim rijetke države počinju brojati glasove i prije izbornog dana. Arizona, kako piše CNBC počinje sa brojanjem ranih glasova, već 20 oktobra, no glasove prihvataju do izbornog dana.
Kakva je situacija u drugim državama u kojima se još uvijek broje glasovi?
Kako pojašnjava CNN, glasovi koji stižu poštom moraju na kovertama imati žig sa datumom do 3. novembra. No, sami glasovi mogu stići i kasnije, u većini država to je dan-dva nakon izbora.
U ključnim državama rokovi su kraći, tako u Sjevernoj Carolini i Pennsylvaniji glasovi mogu stići do 6. novembra, dok je taj rok za Nevadu 10. novembar. Georgija, u kojoj su rezultati još uvijek nepoznati, glasove prihvata do zatvaranja birališta, piše CNBC.
Krajnji rok za potvrđivanje rezultata u državama je 8. decembar. To znači da do tog datuma glasovi moraju biti prebrojani, sporovi riješeni te ustanovljeni pobjednici elektorskih glasova u državama.
Nakon toga, trećeg ponedeljka u decembru, elektori zvanično daju glas za odabranog kandidata, a do 23 decembra ti glasovi trebaju biti u Washingtonu. Novi Kongres polaže zakletvu 3. januara, a tri dana kasnije članovi Senata i Predstavničkog doma sastaju se kako bi zvanično pročitali glasove, nakon čega potpredsjednik SAD-a najavi rezultate izbora.
Novi predsjednik polaže zakletvu 20. januara.