Bajden vodi u Arizoni i Nevadi, Tramp u Pensilvaniji i Džordžiji
Ishod predsedničkih izbora u SAD je i dalje neizvestan i zavisi od raspleta u četiri države.
Naime, demokratski kandidat Džo Bajden (Joe Biden) ima malu prednost u Nevadi i Arizoni, a republikanski predsednik Donald Tramp (Trump) u Pensilvaniji i Džordžiji.
- Bajden vodi u Nevadi (6 elektora) sa 49,3 odsto, Trump ima 48,7 procenta glasova. Treba da se prebroji 12,8 odsto glasova.
- Arizona nosi 11 elektorskih glasova, Bajden ima prednost 50,7 odsto prema Tramovih 47,9 procenata, ali koja se smanjila sa oko 200 na 80 hiljada razlike. Treba da se prebroji još 12.8 odsto glasova. Od 1952. republikanci stalno pobeđuju u ovoj državi, dok je demokratama to uspelo samo 1996.
- Džordija nosi 16 elektorskih glasova. Trump ima 49,7 procenata, a Bajden 49,1 odsto. Razlika je smanjena sa oko 300 hiljada na oko 30 hiljada glasova. Treba da se prebroji još 2.5 procenta glasova.
- U Pensilvaniji, sa 20 elektora, Tramp vodi sa 50,7 odsto naspram Bajdena sa 48,1 procenata. Razlika je oko 165 hiljada glasova dok je tokom dana u sredu iznosila i 600 hiljada. Čeka se prebrojavanje još 9.4 odsto glasova.
U Džordžiji i Pensilvaniji je uglavnom preostalo da se prebroje glasovi pristigli poštom i dolaze iz oblasti naklonjene demokratama.
Trampova kampanja zatražila je prekid brojanja glasova u Mičigenu, Pensilvaniji i Džordžiji, tvrdeći da su ograničeni pristup i transparentnost prilikom prebrojavanja glasačkih listića.
U ovom trenutku Bajden ima 253 elektorska glasa – dok Tramp 2013 - i ukoliko pobedi u Arizoni i Nevadi, u kojima trenutno vodi, postao bi predsednik SAD sa 270 elektora, koliko je potrebno za izbor.
Ukoliko Tramp uspe da povrati Arizonu kao tradicinalno uporište republikanaca, onda će o ishodu najverovatnije odlučivati Džordžija gde je razlika mala, prenose američki mediji.
Šta još treba da znate?
- Ako se računaju glasovi na nacionalnom nivou, Bajden je osvojio 71,765,391 glasova - najviše u istoriji - odnosno 50.4 odsto, a Tramp 68,231,730 ili 47.9 procenata.
- Na izborima je zabeležena najveća izlaznost od 1908. sa skoro 160 milona glasova, od toga oko 100 miliona u odsustvu kao i onih koji su stigli poštom.
- CNN i AP su proglasile Bajdenovu pobedu u Viskonsinu koji donosi deset elektora. Biden vodi sa 49,4 odsto, Trump ima 48,8 procenata. Preostalo je da se prebroji 0,7 odsto.
- CNN i AP su proglasile Bajdenovu pobedu u Mičigenu (16 elektora) koji vodi sa 50,3 odsto prema 48,1 procenta koliko ima Tramp. Još uvek treba da se prebroji 2 odsto glasova.
- Bajden se obratio javnosti i rekao da će sačekati konačno prebrojavanje glasova, ali da je uveren da će biti u njegovu korist.
- Kandidat republikanaca Donald Trump je ranije rekao da je pobedio, iako glasovi nisu do kraja prebrojani. Pročitajte zašto je prerano za to OVDJE
- U Senatu se još uvek čekaju rezultati šest mesta: demokrate i republikanci imaju po 47 mandata, od ukupno 100. Smanjene šanse demokrata preuzmu većinu u ovom telu.
- Smanjena većina demokrata u Predstavničkom domu.
- Misija OSCE saopštila da su neosnovane tvrdnje o izbornoj krađi u SAD.
Toliko u ovoj smjeni. Dragan Štavljanin vas pozdravlja. Ostanite uz naš blog uživo, sa vama će u nastavku biti Žarka Radoja.
Direktor Agencije za sajber sigurnost: Nema dokaza o mešanju stranih zemalja
Vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) nema dokaza da se bilo koja strana zemlja mešala u prebrojavanje glasova, saopštio je direktor Agencije za sajber sigurnost Ministarstva za nacionalnu bezbednost Christopher C. Krebs.
U izjavi koju prenosi BBC, Krebs je naveo da “nema dokaza da je bilo koji strani protivnik mogao da spreči Amerikance da glasaju ili da promeni zbir glasova”.
Američke bezbedonosne agencije su ranije došle do zaključka da je Rusija 2016. godine stajala iza napora da se rezultati izbora okrenu protiv demokratske kandidatkinje Hillary Clinton, podseća BBC.
Guverner Pensilvanije: Svaki glas će biti izbrojan
Guverner Pensilvanije, Tom Wolf, izjavio je da će se nastaviti prebrojavanje glasova u toj saveznoj državi, uprkos naporima članova tima kampanje predsednika SAD i republikanskog kandidata Donalda Trumpa da to zaustavi.
Zamenik menadžera kampanje Justin Clark rekao je da demokrate “spletkare kako bi oduzele pravo glasa republikanaca”, međutim, do sada nije bilo izveštaja o bilo kakvoj prevari ili neregularnostima na izborima koji su održani 3. novembra.
"Pokušaji da se ometu demokratski procesi su jednostavno sramotni”, rekao je Wolf. "Boriću se svim silama da sačuvam glas svakog građanina Pensilvanije. Uradiću sve u mojoj moći da obezbedim da se izbroji svaki glas”, dodao je.
Prema podacima koje prenosi BBC, pozivajući se na CBS, Trumpova prednost se u Pensilvaniji smanjuje. Sa rezultatima 90 odsto glasačkih listića u 4:30 ujutru po srednjeevropskom vremenu, Trump je bio ispred Joea Bidena sa 164,414 glasova. Kasno u sredu popodne, Trump je imao prednost od 379,639 glasova nad Bidenom.
CBS javlja da su ostali da se izbroje glasovi stigli putem pošte, a od 3,1 miliona zahteva za glasačke listiće upućene u Pensilvaniji, 63% su bili zahtevi glasača demokrata.
Sa 20 glasova elektorskih glasova, Pensilvanija je važna izborna nagrada. Država je glasala za demokrate na šest uzastopnih predsedničkih izbora, ali je 2016. preokrenula pravac i glasala za Trumpa.
U Džordžiji se čeka prebrojavanje oko 90.000 glasova
Ostalo je da se prebroji još 90.735 glasova u Džordžiji, sekretar te savezne države Brad Raffensperger je rekao CNN-u.
Njegov kabinet neće više objavljivati informacije pojedinačno o broju preostalih glasova za prebrojavanje do konačne objave rezultata.