Čelnici Izraela čestitali Bidenu
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu i predsednik Ruven Rivlin čestitali su rano jutros, mnogo kasnije od drugih svetkih lidera, Džou Bajdenu, pobedniku predsedničkih izbora u SAD.
Netanjahu je na svom ličnom Tviter nalogu čestitao i Kamali Haris, izabranoj potpredsednici SAD. On je podsetio na dug i topao lični odnos sa Bajdenom koji, kako je naveo, traje skoro 40 godina, dodavši da ga zna kao "velikog prijatelja Izraela".
U odvojenom tvitu, Netanjahu se zahvalio i aktuelnom predsedniku SAD Donaldu Trampu za, kako je naveo, "prijateljstvo koje je pokazao državi Izrael i njemu lično".
Predsednik Izraela Ruven Rivlin je objavio odvojeno saopštenje u kome je čestitao Bajdenu. "Šaljem blagoslov izraelskog naroda i države Izrael, našem prijatelju Džou Bajdenu na izboru za 46. predsednika Sjedinjenih Američkih Država. Takođe šaljem čestitke i najbolje želje za uspeh izabranoj potpredsednici Kamali Haris", saopštio je Rivlin.
Rivlin se zahvalio i odlazećem predsedniku Trampu.
Čestitke i iz Palestine
Takođe, predsednik Palestine Mahmud Abas, u nedelju je čestitao Bajdenu u saopštenju izdatom iz njegovog štaba u gradu Ramala u Zapadnoj Obali, prenosi Rojters.
„Čestitam izabranom predsedniku Bajdenu na pobedi“, stoji u saopštenju u kome se dodaje da se Abas raduje saradnji sa izabranim predsednikom i njegovim kabinetom.
Biden najavio da će u ponedeljak imenovati radnu grupu za borbu protiv korona virusa
Demokrata Džo Bajden, rekao je da će naredne nedelje predstaviti tim savetnika koji će razvijati njegov plan za borbu protiv pandemije korona virusa.
Bajden, koji je 7. novembra proglašen za pobednika predsedničkih izbora, rekao je da će već u ponedeljak saopštiti formiranje novog, radnog tima.
U svom prvom obraćanju nakon što je proglašeno da je pobedio, rekao je da će njegovi savetnici plan za suzbijanje pandemije početi da sprovode 20. januara 2021 – što je dan u kome će on i izabrana potpredsednica Kamala Harris zvanično otpočeti mandat.
Bajden je rekao i da će učiniti sve što može da „preokrene ovu pandemiju“.
Bajden je i deo svoje predizborne kampanje zasnovao na obećanju da će preduzeti agresivnije mere u borbi protiv širenja zarazne bolesti COVID-19, a najveći deo kritika koje je iznosio na račun svog glavnog rivala, aktuelnog predsednika Donalda Trampa, odnosio se upravo na neuspeh da se korona virus stavi pod kontrolu.
Prema podacima američkog Univerziteta Johns Hopkins, u SAD, koje su korona virusom najpogođenije na svetu, do danas je registrovano 9.860.558 slučajeva zaraze, kao i 237.113 smrtnih ishoda. U petak, 6. novembra, zabeležno je rekordnih 132.000 novozaraženih.
Za sada bez reakcije Kremlja
Dok su američki saveznici veoma brzo pozdravili izbor Joea Bidena za sledećeg predsednika SAD, a Nemačka ga ocenila kao „novo i uzbudljivo poglavlje“ u transatlantskim odnosima, u Rusiji je za sada tišina, prenosi sajt RSE na engleskom jeziku.
Ovakav odnos Kremlja ne čudi, jer se očekuje da će Bajden, koji je 7. novembra proglašen za pobednika u predsedničkoj trci, zauzeti oštriji stav prema Rusiji u pogledu pitanja ljudskih prava i njihove spoljne politike u odnosu na aktulenog predsednika Donalda Trampa.
Novoizabrani predsednik je više puta kritikovao ruskog predsednika Vladimira Putina zbog „zloćudnih postupaka“, uključujući invaziju na susede i mešanje u izbore drugih zemalja, a nedavno je zemlju nazvao i „protivnikom“.
Biden je u intervjuu za magazin Njujorker u julu 2014 tvrdio da je „bio oštar sa Putinom“ tokom njihovog sastanka tri godine ranije, kada je nadzirao američke napore da pomognu Ukrajini u borbi protiv separatista na istoku Ukrajine koje podržava Rusija.
Rusija je na kraju izbačena iz Grupe osam (G8) zbog svojih neprijateljstava prema Ukrajini, koja je takođe uključivala i aneksiju poluostrva Krim. Tramp je, s druge strane, pokrenuo mogućnost da Putina ponovo pozove u ovu grupu vodećih industrijskih država i retko je kritikovao Kremlj.
Postoji još jedan razlog zbog koga bi Kremlj mogao da sačeka sa prihvatanjem Bajdenovog predsedništva, navodi se u analizi.
Bajden je rekao da želi da ojača transatlantske odnose, uključujući oživljavanje NATO-a, vojne alijanse koju predvode SAD usredsređene na obuzdavanje ruske agresije.
Trampovi kritičari kažu da je aktuelni predsednik svojim kritikama NATO-a i Evropske unije oštetio taj odnos, posebno sa Nemačkom i Francuskom.
Opširnije čitajte ovde.
Kakva je trenutna situacija?
Ukoliko ste nam se tek pridružili, dobrodošli, ovo je blog uživo Radija Slobodna Evropa.
Podsećamo na najvažnije momente na predsedničkim izborima u SAD.
- Nakon što su u subotu saopšteni preliminarni rezultati prema kojima je pobedio, Džo Bajden je poručio da će biti “predsednik koji ujedinjuje, a ne deli”. Više akcenata iz njegovog 17-to minutnog govora u Vilmingtonu u Delaveru možete pročitati ovde.
- Potpredsednica Kamala Haris je izjavila da je prva žena na toj funkciji, ali “ne i poslednja”. O veri njene majke, koja je došla iz Indije u SAD, u ovaj trenutak, možete pročitati ovde. Ona je i prva Afroamerikanka i Azijatkinja na ovoj funkciji.
- Izborni dan u Americi u utorak se pretvorio u ‘izbornu sedmicu’, ali su u subotu CNN i AP proglasili pobedu Džoa Bajdena u Pensilvaniji, koja donosi 20 elektorskih glasova, zatim u Nevadi sa šest, tako da je osvojio 279 elektora (270 je potrebno) i postao novi predsednik SAD.
- Aktuelni predsednik SAD Donald Tramp ima 214 elektora i, umesto priznanja poraza što je uobičajeno u modernoj američkoj istoriji, najavljuje nastavak pravne borbe u cilju osporavanja rezultata tvrdeći da su izbori “pokradeni”, ali nije pružio dokaze za to. U međuvremenu njegov tim podneo je i tužbu u Arizoni.
- Radost ali i bes zabeleženi su širom Amerike, dok Bajdenove pristalice slave na ulicama, a Trampove protestuju.
- Ubrzo su počele da stižu čestitke svetskih lidera. Tako je britanski premijer Boris Džonson rekao da se raduje bliskoj saradnji na “zajedničkim prioritetima, od klimatskih promena do trgovine i bezbednosti”.
- “Radujem se budućoj saradnji sa predsednikom Bajdenom. Naše transatlantsko prijateljstvo je nezamenjivo ako želimo da prevladamo velike izazove našeg vremena”, navela je nemačka kancelarka Angela Merkel.
- Bivši američki predsednik Barak Obama pozvao je sve Amerikance, bez obzira za koga su glasali, da podrže Džoa Bajdena.
Ovo su u mnogo čemu bili istorijski izbori za SAD:
- Zabeležena je rekordna izlaznost, glasalo je 190 miliona Amerikanaca, od toga 103 miliona ili prevremeno ili putem pošte.
- Bajden je osvojio najviše glasova u istoriji 74,565,086 ili 50.5 odsto, a Tramp 70,395,967 odnosno 47.7 procenta.
Ishod izbora za Senat je i dalje neizvestan jer su republikanci i demokrate osigurali po 48 mandata, dok se čekaju rezultati za još četiri mesta.
- U Džordžiji će u januaru biti ponovljeni izbori za dva senatora.
- Ukoliko republikanci zadrže većinu, to će otežati Bajdenova nastojanja da sprovodi svoju politiku jer može računati samo na podršku Predstavničkog doma čija se većina smanjuje.
Šta sledi?
- Nakon izbornog dana, države broje i potvrđuju glasove. Kada se taj proces završi, guverner svake zemlje priprema dokument u kojem se nalaze liste sa imenima elektora i brojem glasova
- Do 8. decembra treba da se reše svi sporovi oko izbora na državnom nivou. Sva nova brojanja glasova kao i sudske sporove zbog rezultata izbora potrebno je rešiti do ovog datuma.
- Elektori zvanično glasaju 14. decembra u svojim državama i Distriktu Kolumbija. Nakon toga dokument sa glasovima se šalje brojnim zvaničnicima uključujući predsednika Senata.
- Potvrde sa glasovima moraju stići do 23. decembra.
- Predstavnički dom i Senat 6. januara održavaju zajedničku sednicu i broje elektorske glasove. Ako jedan kandidat dobije više od 270 glasova, predsednik Senata, odnosno aktuelni potpredsednik Mike Pence objavljuje rezultate.
- Izabrani predsednik polaže zakletvu 20. januara 2021. godine.
Sa vama je bio Dragan Štavljanin. Ostanite uz nas, u nastavku će na blogu biti Ognjen Zorić.